Moldavská republika, malá krajina s 2,5 miliónmi obyvateľov situovaná medzi Rumunskom a Ukrajinou, sa ocitla v centre pozornosti medzinárodného spoločenstva. Dôvodom sú súbežne prebiehajúce prezidentské voľby a referendum o európskej integrácii, ktoré môžu zásadne ovplyvniť budúce smerovanie krajiny.
Geopolitický kontext
Od získania nezávislosti v roku 1991 Moldavsko balansovalo medzi prozápadnou a proruskou orientáciou. Ruská federácia si v krajine udržiava vojenský vplyv prostredníctvom prítomnosti približne 1500 vojakov v separatistickom regióne Podnestersko. Táto oblasť, ležiaca na ľavom brehu rieky Dnester, je de facto pod kontrolou proruských síl od krátkej, ale intenzívnej vojny v roku 1992.
Súčasná geopolitická situácia zvyšuje strategický význam Moldavska. Pre Rusko predstavuje potenciálny nástroj na ovplyvňovanie situácie na Ukrajine, zatiaľ čo pre Kyjev je stabilné a nezávislé Moldavsko kľúčové pre zabezpečenie juhozápadnej hranice.
Prezidentské voľby
V prezidentských voľbách sa o znovuzvolenie uchádza súčasná hlava štátu Maia Sanduová. Táto 52-ročná politička prevádzkuje proeurópsku agendu a protikorupčný program. Prieskumy naznačujú jej významnú podporu medzi voličmi, s predpokladom získania približne 36% hlasov v prvom kole.
Jej hlavný protikandidát, bývalý generálny prokurátor Alexander Stoianoglo, reprezentujúci proruské socialistické sily, zaostáva s podporou okolo 10% opýtaných voličov.
Referendum o európskej integrácii
Súbežne s voľbami prebieha referendum o ústavných zmenách, ktoré by ukotvili európsku integráciu ako strategický cieľ Moldavska. Toto hlasovanie má potenciál dlhodobo ovplyvniť zahraničnopolitické smerovanie krajiny.
Pre platnosť referenda je potrebná účasť minimálne 33% oprávnených voličov. Ruskom podporované dezinformačné kampane sa snažia odradiť voličov od účasti, využívajúc obavy z možnej destabilizácie podľa ukrajinského scenára.
Výzvy a perspektívy
Moldavsko čelí komplexným ekonomickým a sociálnym výzvam. Ako najchudobnejšia krajina Európy sa potýka s vysokou infláciou, energetickou krízou a následkami vojny na Ukrajine, vrátane prílevu utečencov.
Napriek týmto ťažkostiam krajina v júni 2024 začala prístupové rokovania s Európskou úniou. Výsledok aktuálnych volieb a referenda môže významne ovplyvniť tempo a smer tohto procesu.
Moldavsko sa nachádza na geopolitickej križovatke. Výsledky prezidentských volieb a referenda o európskej integrácii budú kľúčové nielen pre budúcnosť samotnej krajiny, ale môžu mať dôsledky aj pre regionálnu stabilitu a bezpečnosť v širšom kontexte východoeurópskej geopolitiky.