Moldavsko pod tlakom Ruska a Ukrajiny: Kľúčové voľby, ktoré môžu zmeniť smerovanie krajiny

Moldavsko volí medzi Východom a Západom: Kľúčové voľby a referendum o európskej integrácii môžu zmeniť osud krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Moldavská republika, malá krajina s 2,5 miliónmi obyvateľov situovaná medzi Rumunskom a Ukrajinou, sa ocitla v centre pozornosti medzinárodného spoločenstva. Dôvodom sú súbežne prebiehajúce prezidentské voľby a referendum o európskej integrácii, ktoré môžu zásadne ovplyvniť budúce smerovanie krajiny.

Geopolitický kontext

Od získania nezávislosti v roku 1991 Moldavsko balansovalo medzi prozápadnou a proruskou orientáciou. Ruská federácia si v krajine udržiava vojenský vplyv prostredníctvom prítomnosti približne 1500 vojakov v separatistickom regióne Podnestersko. Táto oblasť, ležiaca na ľavom brehu rieky Dnester, je de facto pod kontrolou proruských síl od krátkej, ale intenzívnej vojny v roku 1992.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasná geopolitická situácia zvyšuje strategický význam Moldavska. Pre Rusko predstavuje potenciálny nástroj na ovplyvňovanie situácie na Ukrajine, zatiaľ čo pre Kyjev je stabilné a nezávislé Moldavsko kľúčové pre zabezpečenie juhozápadnej hranice.

Prezidentské voľby

V prezidentských voľbách sa o znovuzvolenie uchádza súčasná hlava štátu Maia Sanduová. Táto 52-ročná politička prevádzkuje proeurópsku agendu a protikorupčný program. Prieskumy naznačujú jej významnú podporu medzi voličmi, s predpokladom získania približne 36% hlasov v prvom kole.

Jej hlavný protikandidát, bývalý generálny prokurátor Alexander Stoianoglo, reprezentujúci proruské socialistické sily, zaostáva s podporou okolo 10% opýtaných voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Referendum o európskej integrácii

Súbežne s voľbami prebieha referendum o ústavných zmenách, ktoré by ukotvili európsku integráciu ako strategický cieľ Moldavska. Toto hlasovanie má potenciál dlhodobo ovplyvniť zahraničnopolitické smerovanie krajiny.

Pre platnosť referenda je potrebná účasť minimálne 33% oprávnených voličov. Ruskom podporované dezinformačné kampane sa snažia odradiť voličov od účasti, využívajúc obavy z možnej destabilizácie podľa ukrajinského scenára.

Výzvy a perspektívy

Moldavsko čelí komplexným ekonomickým a sociálnym výzvam. Ako najchudobnejšia krajina Európy sa potýka s vysokou infláciou, energetickou krízou a následkami vojny na Ukrajine, vrátane prílevu utečencov.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek týmto ťažkostiam krajina v júni 2024 začala prístupové rokovania s Európskou úniou. Výsledok aktuálnych volieb a referenda môže významne ovplyvniť tempo a smer tohto procesu.

Moldavsko sa nachádza na geopolitickej križovatke. Výsledky prezidentských volieb a referenda o európskej integrácii budú kľúčové nielen pre budúcnosť samotnej krajiny, ale môžu mať dôsledky aj pre regionálnu stabilitu a bezpečnosť v širšom kontexte východoeurópskej geopolitiky.

Monika Kučesová

Monika Kučesová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  1 983x

Volám sa Monika Kučesová, som absolventkou Fakulty ekonomiky a manažmentu na SPU v Nitre v odbore Kvantitatívne metódy v ekonómii. Zaujímam sa o politicko-ekonomické témy a ich dopad na každodenný život. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu