Prečo naše deti zostávajú samé? Zamietnutý zákon o práve na prítomnosť sprevádzajúcej osoby!

Zatiaľ čo sa vláda zaoberá konsolidáciou rozpočtu deťom odopiera to najdôležitejšie, pocit bezpečia pri návšteve lekára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako môžeme hovoriť o budúcnosti krajiny, ak zanedbávame práva tých najmenších? Predstavte si, že máte tri roky a musíte ísť na bolestivé vyšetrenie. Chceli by ste byť sami v nemocničnej izbe, alebo by ste radšej držali maminej ruky? Pre väčšinu detí je odpoveď jasná. Prítomnosť blízkej osoby počas zdravotného zákroku výrazne znižuje stres a urýchľuje zotavenie. A predsa na Slovensku stále neexistuje zákon, ktorý by garantoval toto základné právo dieťaťa. Zatiaľ čo sa politici venujú konsolidačným opatreniam, naše deti sú odlúčené od svojich najbližších v momentoch, keď ich najviac potrebujú. Ak neochránime našich najzraniteľnejších tak koho potom? Denne od politikov počúvame o škrtoch a úsporných opatreniach. Požiadavky na pochopenie a solidaritu sú u nich na dennom poriadku. Teraz mali politici možnosť prejaviť túto solidaritu podporou zákona, ktorý by zaručil našim deťom prítomnosť blízkej osoby počas zdravotných zákrokov. A čo urobili? Zamietli ho. Ako môžeme veriť, že majú záujem o blaho našich detí, o blaho Slovenska, keď nie sú ochotní podporiť takýto jednoduchý, no dôležitý zákon?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh zákona o práve detí na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri zdravotnej starostlivosti zamietnutý

Napriek snahám poslancov za SaS Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej sa nepodarilo presadiť novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá by zaručila právo maloletých pacientov na nepretržitú prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas zdravotných zákrokov. Poslanci Národnej rady SR v utorok 24. septembra novelu zamietli.

Autori návrhu zdôrazňovali, že súčasná legislatíva nedostatočne upravuje právo detí na prítomnosť blízkej osoby počas liečby a často dochádza k obmedzovaniu tohto kontaktu. Novela mala za cieľ jednoznačne zakotviť právo dieťaťa na nepretržitú prítomnosť zákonného zástupcu alebo inej zverenej osoby počas všetkých typov zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, poslanci za SaS navrhli aj zmenu zákona o rodine, ktorá by zabezpečila, aby po rozvode nezanikla náhradná osobná a pestúnska starostlivosť. Súd by mal pri rozvode jasne určiť, ktorý z bývalých manželov bude mať dieťa zverené do starostlivosti. Aj tento návrh však neprešiel.

Zamietnutím tohto zákona sme poslali deťom zlé posolstvo. Povedali sme im, že ich potreby nie sú dôležité a že ich hlas môže byť ľahko prehlušený. Ak nezačneme chrániť práva našich najzraniteľnejších, môžeme očakávať, že sa táto spoločnosť bude aj naďalej potýkať s mnohými problémami. Investícia do detí je investíciou do budúcnosti. Naši politici sa vyhýbajú riešeniu dôležitých problémov. Je čas, aby sme si uvedomili, že problémy ako chudoba, diskriminácia a nedostatok zdravotnej starostlivosti sú často prepojené. Musíme bojovať za systémové zmeny, ktoré zabezpečia dôstojnú budúcnosť pre všetkých.

Monika Kučesová

Monika Kučesová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  1 983x

Volám sa Monika Kučesová, som absolventkou Fakulty ekonomiky a manažmentu na SPU v Nitre v odbore Kvantitatívne metódy v ekonómii. Zaujímam sa o politicko-ekonomické témy a ich dopad na každodenný život. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu