Slovenská vláda prijala významné opatrenie v rámci svojej protiinflačnej stratégie. Schválila novelu zákona o cenách, ktorá poveruje Ministerstvo financií SR vytvorením webového portálu na porovnávanie cien základných potravín v maloobchode. Tento krok však zároveň naznačuje, že si vláda uvedomuje potenciálne zhoršenie finančnej situácie slovenských domácností v blízkej budúcnosti.
Vytvorenie platformy na porovnávanie cien potravín môže byť vnímané ako implicitné priznanie, že vláda očakáva, že mnohí občania sa ocitnú v situácii, kedy budú musieť dôkladne sledovať ceny základných potravín. Táto skutočnosť naznačuje, že plánovaný konsolidačný balíček môže mať výrazný negatívny vplyv na financie domácností, potenciálne posúvajúc niektoré z nich bližšie k hranici chudoby.
Projekt má za cieľ zvýšiť transparentnosť trhu a poskytnúť spotrebiteľom lepší prehľad o cenách. Platforma bude slúžiť ako centrálne miesto, kde predajcovia budú zverejňovať ceny vybraných produktov. Zatiaľ čo vláda prezentuje túto iniciatívu ako nástroj na pomoc občanom, môže to byť zároveň vnímané ako príprava na očakávané ekonomické ťažkosti.
Povinnosť poskytovať cenové informácie sa bude vzťahovať na predajcov s určitým obratom, ale aj menší obchodníci sa budú môcť dobrovoľne zapojiť. Systém sa zameria na 20 kľúčových položiek, vrátane rôznych druhov chleba, mäsa, mliečnych výrobkov a základných potravín ako múka, cukor či zemiaky.
Okrem aktuálnych cien bude portál obsahovať aj ďalšie užitočné informácie, ako sú zľavy, história cien či krajina pôvodu produktov. Spotrebitelia tak budú mať možnosť jednoducho porovnávať ceny a vytvárať si optimálne nákupné zoznamy, čo môže byť kľúčové pre domácnosti snažiace sa udržať svoje výdavky pod kontrolou v čase očakávaného ekonomického tlaku.
Ministerstvo financií vidí v tomto projekte alternatívu k priamej regulácii cien. Reaguje tak na nedávne cenové výkyvy spôsobené globálnymi udalosťami, ktoré významne ovplyvnili životnú úroveň občanov. Zároveň to môže byť vnímané ako príprava na potenciálne negatívne dopady plánovaných vládnych opatrení na rozpočty domácností.
Realizácia projektu si vyžiada investície. Ministerstvo odhaduje náklady na vytvorenie systému na 84 000 eur ročne v rokoch 2024 a 2025, s následnými ročnými prevádzkovými nákladmi vo výške 16 800 eur.
Ak návrh prejde parlamentom, nový cenový informačný systém by mal začať fungovať od 1. januára 2025. Táto iniciatíva predstavuje dôležitý krok vlády v snahe pomôcť občanom lepšie sa orientovať v cenách potravín a efektívnejšie hospodáriť s rodinnými rozpočtami. Zároveň však môže byť vnímaná ako tichá príprava na očakávané zhoršenie ekonomickej situácie mnohých slovenských domácností v dôsledku plánovaných vládnych opatrení.