Národná rada schválila štátny rozpočet na rok 2025, ktorý prináša zmiešané správy pre slovenskú ekonomiku. Na jednej strane vidíme snahu o zodpovednejšie hospodárenie - deficit má klesnúť z 5,8% na 4,7% HDP. Na druhej strane však čísla naznačujú, že nás čakajú náročné časy.
Čo vlastne schválenie rozpočtu znamená v praxi? Štát plánuje v budúcom roku hospodáriť s príjmami 27,6 miliardy eur, zatiaľ čo výdavky dosiahnu 34 miliárd. Jednoduchou matematikou sa dostávame k schodku 6,4 miliardy eur. To nie je malá suma - predstavuje to viac ako 500 eur na každého obyvateľa Slovenska, vrátane detí.
Zaujímavé je, že vláda má ambiciózne plány na ďalšie roky. Do roku 2027 chce stlačiť deficit na 3% HDP, čo je magická hranica stanovená európskymi pravidlami. Nie je to však také jednoduché - na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné nájsť ďalšie úspory alebo zvýšiť príjmy o neuveriteľných 2,8 miliardy eur.
Znepokojujúci je aj vývoj štátneho dlhu. Ten by mal budúci rok narásť na 58,9% HDP a v ďalších rokoch sa pohybovať okolo 60%. Pre predstavu - pred desiatimi rokmi bol dlh výrazne nižší. Bez prijatia ďalších opatrení by mohol narásť ešte výraznejšie.
Schvaľovanie rozpočtu ukázalo aj politické rozdelenie - za hlasovalo 79 koaličných poslancov, proti bolo 58 opozičných. Opozícia prišla s návrhmi na zvýšenie platov zdravotníkov či učiteľov, ale neuspela. Je symptomatické, že práve tieto profesie, kľúčové pre fungovanie štátu, sa opäť ocitli v pozadí rozpočtových priorít.
Európska únia by nám síce dovolila rozložiť konsolidáciu verejných financií na sedem rokov, vláda sa však rozhodla pre rýchlejší postup. Tento prístup má svoje výhody - rýchlejšia stabilizácia dlhu, ale aj riziká - možný negatívny dopad na ekonomický rast a životnú úroveň.
Zostáva otázkou, či sa podarí naplniť ambiciózne ciele bez výraznejšieho dopadu na kvalitu verejných služieb. História nás učí, že škrty v rozpočte často najviac pocítia tí najzraniteľnejší. Budúce mesiace ukážu, či vláda dokáže nájsť správnu rovnováhu medzi fiškálnou zodpovednosťou a zachovaním sociálneho štandardu.