V posledných dňoch rozvírila hladinu slovenského verejného priestoru kauza LGBTI+ výstavy na trenčianskom gymnáziu. Premiér Robert Fico sa k tejto téme vyjadril jasne - takéto aktivity podľa neho do škôl nepatria. A viete čo? Možno má v tomto prípade pravdu.
Predstavte si, že ste rodič. Posielate svoje dieťa do školy s očakávaním, že sa tam naučí matematiku, dejepis, či cudzie jazyky. Nečakáte, že bude vystavené kontroverzným spoločenským témam, ktoré často rozdeľujú aj dospelých. Je to, akoby ste poslali dieťa na hodinu plávania a ono sa vrátilo s brožúrkou o politických systémoch.
Školy by mali byť neutrálnou pôdou. Miestom, kde sa deti učia kriticky myslieť, nie miestom, kde sa im podsúvajú hotové názory na zložité spoločenské otázky. Či už ide o LGBTI+ tematiku, alebo akúkoľvek inú ideológiu, škola by mala zostať prostredím, kde sa pestuje predovšetkým vzdelanie a rozvoj osobnosti.
Navyše, nemôžeme ignorovať fakt, že Slovensko je stále pomerne konzervatívna krajina. Pre mnohých rodičov môže byť šokujúce, ak sa ich deti stretnú s takýmito témami v škole bez ich vedomia či súhlasu. Nie je to o tom, či s tým súhlasíme alebo nie, ale o rešpektovaní rôznorodosti názorov v našej spoločnosti.
Fico vo svojom vyjadrení spomenul aj "pomäteného profesora". Áno, možno to bolo príliš ostré vyjadrenie, ale poukazuje na dôležitý fakt - jednotliví učitelia by nemali mať moc unilaterálne rozhodovať o zavádzaní takýchto citlivých tém do výuky.
Samozrejme, toto neznamená, že by sa o LGBTI+ témach nemalo vôbec hovoriť. Ale možno je na to vhodnejšie prostredie mimo školy - v rodinách, v záujmových krúžkoch, alebo v rámci mimoškolských aktivít, kde majú rodičia väčšiu kontrolu nad tým, čomu sú ich deti vystavené.
Premiér Fico v tomto prípade trafil klinec po hlavičke. Školy by mali zostať miestom, kde sa deti učia základné zručnosti a vedomosti, nie arénou pre spoločenské a politické debaty.
A čo si myslíte vy? Patria LGBTI+ témy do škôl, alebo by mali zostať mimo školských brán? Táto debata určite nekončí a je dôležité, aby sme o nej hovorili otvorene a s rešpektom k rôznym názorom.