TikTok pod tlakom: Keď sa digitálny svet rozpadá na bloky

Sociálna sieť s miliardou používateľov môže skončiť, ak ByteDance nepredá svoj podiel americkým investorom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Predstavte si svet, kde vaša obľúbená aplikácia jednoducho zmizne z vášho telefónu. Nie kvôli technickým problémom či zlyhaniu servera, ale preto, že sa tak rozhodla vláda. Presne to sa môže stať používateľom TikToku v USA už začiatkom roka 2025.

Digitálna železná opona 21. storočia

Americký Kongres spustil odpočítavanie. Apple a Google majú termín do 19. januára 2025, aby odstránili TikTok zo svojich obchodov s aplikáciami. Dôvod? Obavy o národnú bezpečnosť. ByteDance, materská spoločnosť TikToku s valuáciou 300 miliárd dolárov, sa ocitla v epicentre geopolitického zemetrasenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to prvýkrát, čo sa sociálna sieť dostala pod paľbu kritiky. India už v roku 2020 ukázala, že zákaz populárnej aplikácie je možný. Po hraničnom konflikte s Čínou zakázala nielen TikTok, ale aj desiatky ďalších čínskych aplikácií. Bola to jasná správa: v digitálnom svete už neplatia len pravidlá trhu, ale aj geopolitické záujmy.

Pavučina kontroly a propagandy

Paradoxne, práve Čína, odkiaľ TikTok pochádza, má jeden z najprísnejších systémov kontroly sociálnych médií. Facebook, Twitter či YouTube sú tam len vzdialenými pojmami, nahradené domácimi alternatívami ako WeChat a Weibo. Tie fungujú pod bedlivým dohľadom štátu, ktorý argumentuje potrebou "stability".

SkryťVypnúť reklamu

Rusko zvolilo podobnú cestu. Pod rúškom boja proti "zahraničnému vplyvu" obmedzilo prístup k západným sociálnym sieťam. Skutočným dôvodom je však snaha o kontrolu informačného priestoru, najmä v kontexte vojny na Ukrajine.

Cena za digitálnu suverenitu

Čo znamená možný zákaz TikToku v USA pre bežných používateľov? Pre milióny Američanov to nebude len strata obľúbenej platformy na zábavu. Tisíce tvorcov obsahu, ktorí si na platforme vybudovali kariéru a značku, budú musieť hľadať nové možnosti. Instagram Reels či YouTube Shorts síce čakajú v zálohe, ale dokážu skutočne nahradiť jedinečnú atmosféru TikToku?

ByteDance má teoreticky možnosť predať americkú časť biznisu lokálnym investorom. Ale aj to by znamenalo precedens – prvý prípad, kedy by globálna sociálna sieť musela "zmeniť občianstvo" kvôli geopolitickým tlakom.

SkryťVypnúť reklamu

Nová éra digitálnych hraníc?

Možno práve sledujeme začiatok novej éry internetu, kde národné hranice získavajú čoraz väčší význam aj v digitálnom priestore. Globálna sieť sa môže postupne premeniť na mozaiku národných alebo regionálnych "internetov" s vlastnými pravidlami a obmedzeniami.

Pre firmy to znamená nutnosť prehodnotiť svoje globálne stratégie. Pre používateľov to môže byť predzvesť sveta, kde prístup k obsahu a službám bude čoraz viac závisieť od toho, kde žijú. A pre demokraciu? To je otázka, na ktorú ešte len budeme hľadať odpoveď.

Jedno je isté – digitálny svet už nikdy nebude taký otvorený a prepojený, ako sme si kedysi predstavovali. Možno je čas začať premýšľať o tom, ako v tomto novom svete chrániť nielen národnú bezpečnosť, ale aj slobodu informácií a globálnu spoluprácu.

Monika Kučesová

Monika Kučesová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  1 983x

Volám sa Monika Kučesová, som absolventkou Fakulty ekonomiky a manažmentu na SPU v Nitre v odbore Kvantitatívne metódy v ekonómii. Zaujímam sa o politicko-ekonomické témy a ich dopad na každodenný život. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu