Kvalita života našich seniorov? Druhá najhoršia v Európe

Písmo: A- | A+

Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou kvalitou života starších ľudí. Europarlament pre nich môže urobiť veľa. Môže dokázať, aby sa stali Európanmi prvej kategórie.

Chodím po Slovensku a počúvam to všade. Práca sa hľadá ťažko, stráca ľahko. Nahrádzajú nás mladšími. Sú síce menej skúsení, no flexibilinejší. Dôchodok je nízky, ťažko sa nám z neho pomáha deťom či vnukom. Nehovoriac o našich vlastných záľubách. To, čo potrebujeme najviac - zdravotníctvo - je na Slovensku v rozklade. Spoločnosť si nás neváži.

Áno, hovorím o skupine ľudí nad 50 rokov. Na Slovensku je ohrozená. Boli to pritom títo ľudia, ktorí kedysi štrngali kľúčmi na námestiach a neskôr hlasovali za náš vstup do Európskej únie. Dnes sú často sklamaní. Zisťujú, že Nežná revolúcia a EÚ ponúkli viac možností iným. Počúvajú, že „sú súčasťou Európy", nemajú však pocit, že žijú podobne, ako ich rovestníci v krajinách na Západe.

Nie je to len pocit. Slovensko naozaj patrí medzi krajiny s najnižšou kvalitou života seniorov. V rebríčku aktívneho starnutia sa umiestnilo na žalostnom 26. mieste z 27.

Index označuje aktívne starnutie ľudí nad 55 rokov. Hodnotí zamestnanosť, účasť na spoločenskom živote (dobrovoľníctvo, starostlivosť o rodinu a politická angažovanosť), kvalitu života (zdravotný stav, prístup k zdravotníckym službám a k vzdelávaniu, príjem a osobná bezpečnosť) a potenciál aktívneho starnutia (dĺžka dožitia, počet zdravých rokov, používanie informačných technológií, zaradenie v spoločnosti a dosiahnuté vzdelanie).

Naši seniori si zaslúžia dôstojnejší život. Ako europoslanec som oň bojoval a budem i ďalej.

Počas uplynulých piatich rokov sme v europarlamente schválili opatrenia, ktoré môžu zlepšiť život slovenských seniorov.

Vezmime si zdravotníctvo. V EÚ funguje spoločný trh zdravotníckych pomôcok, ktorých štandardy určuje legislatíva. O tej spolurozhoduje europarlament. V apríli 2014 sme odhlasovali novelizované Nariadenie o zdravotníckych pomôckach. Ak ho odsúhlasia aj členské štáty, monitoring zdravotníckych pomôcok ako bedrové implantáty sa posilní a certifikačné postupy sprísnia.

Alebo dôchodky. V máji 2013 sme schválili „Program pre primerané, bezpečné a udržateľné dôchodky". Hoci dôchodky patria do právomoci štátov, EÚ zohráva veľkú úlohu pri dôchodkových reformách. Pritom sa riadi aj týmto programom. Europarlament v ňom presadil požiadavku, aby sa do dôchodkového sporenia zapojilo čo najviac ľudí v produktívnom veku. Žiadali sme tiež, aby sa krajiny pri reformovaní dôchodkových systémov od seba učili.

Nevynechali sme ani aktívne starnutie. To dáva starším ľuďom možnosti ďalej pracovať, vzdelávať sa, užitočne tráviť voľný čas a aktívne sa podieľať na spoločenskom živote. Svojím hlasom som prispel k tomu, že rok 2012 bol „Európskym rokom aktívneho starnutia". Vďaka tomu sa upriamila pozornosť na problémy starších a začalo sa aj u nás hovoriť viac o solidarite medzi generáciami.

A nezabúdajme na eurofondy, pri ktorých má europarlament posledné slovo. Tie pre seniorov sa čerpajú z Európskeho sociálneho fondu, ktorý mal v rokoch 2007-2013 objem 75 miliárd eur. V novom rozpočte na roky 2014-2020, ktorý sme schválili v novembri 2013, sa jeho prostriedky zvýšili na 77 miliárd eur. Sú to peniaze môžu ísť na programy podporujúce zamestnanosť, vzdelávanie ale tiež voľnočasové aktivíty seniorov. Som rád, že sa nám aj v čase krízy podarilo udržať tieto prostriedky na potrebnej úrovni.

Naši seniori si nezaslúžia byť na chvoste. Budem preto ďalej bojovať za to, aby sa stali Európanmi prvej kategórie.

Práve preto som ako jediný slovenský europoslanec nedávno podporil manifest európskej platformy AGE a jej slovenského člena, Fórum pre pomoc starším. Cieľom AGE je prispôsobiť EÚ lepšie potrebám starších ľudí.

Zdá sa vám to všetko komplikované? Áno, je. Chce to skúsenosti z Bruselu. Tie nepatria do starého železa. Viem o čom hovorím.

Skryť Zatvoriť reklamu