Aké nebezpečné je zateplenie na stenách obytných domov?

Prešlo niekoľko dní od požiaru v Londýne, pri ktorom zahynulo pravdepodobne viac ľudí ako pri posledných teroristických útokoch v celej Európe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Zatiaľ však čo v zahraničných médiách prebieha už dlhšiu dobu debata o rizikách používania horľavých materiálov pri zatepľovaní budov, u nás napriek tomuto obrovskému nešťastiu sa zrejme týmto smerom debata uberať nebude. Nižšie uvádzam voľný preklad článku nemeckého týždenníka Der Spiegel, ktorý sa danej problematike venuje z pohľadu nemeckých reálií.

ZDROJ: http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/london-brand-im-grenfell-tower-wie-gefaehrlich-sind-daemm-materialien-a-1152251.html

Podľa všetkého malo teda zateplenie na svedomí veľmi rýchle rozšírenie požiaru Londýnskej Grenfell Tower. Aké nebezpečenstvo plynie z použitia podobných fasád? A aké nebezpečenstvo hrozí v Nemecku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani po niekoľkých dňoch nie je známa priama príčina požiaru Londýnskej Grenfell Tower. No už dlho predtým boli požiarno-bezpečnostné opatrenia podrobované kritike zo strany obyvateľov tejto 24 poschodovej budovy, dnes je z nich niekoľko desiatok mŕtvych.

 Amatérske videá ukazujú, aké veľké časti fasády boli v plameňoch, a takisto ako rýchlo sa požiar šíril po vonkajších stenách budovy. Vzniká tak oprávnené podozrenie, že pri zateplení fasády boli použité horľavé materiály(mnohé z nich dlhodobo kritizované). Budova v západnom Londýne bola postavená v roku 1974 a v rokoch 2014až 2016 prebiehala jej rekonštrukcia. Momentálne nie je jasné, aká izolácia bola príslušnou firmou použitá.

SkryťVypnúť reklamu

No už teraz poukazuje Spolok britskej protipožiarnej ochrany (FPA) na riziká niektorých takýchto zatepľovacích systémov. Aké vysoké riziko hrozí Nemecku (Slovensku)?

Ktoré zatepľovacie materiály sú kritizované?

Už niekoľko rokov sa na zatepľovanie fasád používa predovšetkým polystyrén. Plast známy ako Styropor je ropným produktom. Testy v minulosti ukázali, že sa môže vznietiť od horiaceho kontajnera, ak sa ten nachádza v blízkosti fasády. Stalo sa tak v roku 2011 v Delmenhorste potom, čo mladiství zapálili odpadky – päť domov sa ocitlo v plameňoch. 

Požiar fasády sa šíri veľmi rýchlo, pretože sa vďaka vysokej teplote vyššie položený polystyrén začne taviť a kvapkať dole priamo do ohňa, „čo prudko vzplanie a požiar tak naberá na vysokej intenzite“, vraví Tim Wackermann, odborník na protipožiarnu prevenciu v Hamburgu. A aj keď požiar vyčíňa na fasáde, veľmi ľahko môže preniknúť cez okná do bytov.

SkryťVypnúť reklamu

Aby Styropor (polystyrén) nebol tak vznetlivý, používajú výrobcovia špeciálne chemické ochranné prostriedky proti plameňom. Medzi inými aj kritizované HBCD. Napriek tomu je to pri plne rozvinutom požiari neúčinné. K tomu ešte vzniká pri horení HBCD vysoko-otravný Dioxin, ktorý môže ohroziť tak záchranárov ako aj samotných obyvateľov. Od roku 2016 je, ale až na niekoľko výnimiek zakázaný.

Pri Grenfell Tower mali byť podľa The Guardian použité fasády z hliníkovo - polyetylénových sendvičov. Aj tento materiál je kritizovaný z hľadiska jeho horľavosti. Aj v tomto prípade môže roztavený plast kvapkať a tak prudko šíriť požiar v oboch smeroch. Tento materiál mal byť zodpovedný za požiar fasády v austrálskom Melbourne a je použitý na viacerých budovách

SkryťVypnúť reklamu

Ako často doposiaľ horeli fasády v Nemecku?

Hasiči z Frankfurtu sa po ničivom požiari prázdneho domu vo Frankfurte nad Mohanom rozhodli dokumentovať požiare, na ktorých sa podieľal Styropor (polystyrén). Tridsať stranový, pravdaže nie úplný zoznam zachytáva v období 2001-2017 takmer 100 požiarov. Príčinami boli medzi inými podpaľačstvo, horiaci odpad v kontajneroch, horiace motocykle, požiare v bytoch a na balkónoch.

Zahynuli už v Nemecku pri požiari fasády ľudia?

Podľa zoznamu Frankfurtských hasičov bolo v Nemecku od roku 2001 minimálne 11 mŕtvych viac ako 100 zranených. Skutočné čísla môžu byť vyššie, keďže je tento výkaz tvorený na základe dobrovoľných hlásení od hasičov a z tohto dôvodu nie úplný. Aké nebezpečné sú požiare fasád ukazuje prípad z Kolína. 24. decembra 2005 sa po požiari v byte vznietila fasáda. Silný dym usmrtil 4 ľudí v dvoch podlažiach nad ním, zatiaľ čo v byte, kde požiar vznikol zomrel jeden človek.

Aké požiarno-bezpečnostné predpisy platia pre fasády v Nemecku?

Stavebný zákon 16 spolkových krajín sa orientuje na tzv. "Muster-Hochhaus-Richtlinie" Regulácie boli v minulosti dosť veľkorysé, no v priebehu 80.tich a 90.tich rokov sa sprísnili. Upozorňujú, že sa pri stavbe výškových budov nesmú používať horľavé materiály, alebo musia byť takéto horľavé zatepľovacie materiály uzavreté materiálmi nehorľavými.

Pri budovách nižších ako 22 metrov sú ooproti tomu povolené. Pravdaže sú predpísané ako požiarné prekážky predpísané vodorovné pásy z minerálnej vlny nad každým druhým poschodím, ktoré majú zabrániť tomu aby požiar zachvátil celú fasádu. Táto ochranná funkcia týchto pásov je však sporná. Pritom na mnohých starších fasádach tieto protipožiarne pásy chýbajú. K dodatočnej bezpečnosti by mala slúžiť aj minerálna omietka, ktorá sa musí naniesť na Styropor (polystyrénové dosky).

Po požiari v Londýne požadujú Berlínsky hasiči prísnejšie protipožiarne predpisy aj pre nižšie budovy. „ Snažíme sa zákonodarcu primäť k tomu, aby viac nepovolil tento horľavý materiál na zatepľovanie, ale len minerálny materiál, ktorý nehorí a nedovolí tak požiaru rozšíriť sa po fasáde“, povedal Wilfried Gräfling (Berlins Landesbranddirektor) agentúre DPA.

Je takáto hrozná katastrofa, čo sa požiaru týka, možná aj v Nemecku?

Podobné nešťastie je zatiaľ nepravdepodobné. Od roku 2016 platia v Nemecku ešte prísnejšie pravidlá pre zatepľovacie systémy, Kontajnery nesmú viac stáť v blízkosti fasád. Aj pravidlá pre inštaláciu protipožiarnych pásov boli inovované. Platné predpisy označuje znalec Wackermann z Hanburgu ako prevenciu pred podobným nešťastím aké sa stalo v Londýne za postačujúce, to však platí len vtedy ak sú dodržiavané. „Je to tiež otázka stavebného dozoru. V Hamburgu je to podľa môjho názoru regulované nedostatočne. Iné spolkové krajiny to majú nastavené lepšie“ povedal.

Podľa expertov sú ale v Nemecku lepšie záchranné systémy. Vo Frankfurte známom svojimi mnohými výškovými budovami, je každá budova vybavená druhým únikovým východom. K tomu sa na schodištiach nachádzajú chodby s komorami a hasičskými výťahmi, povedal šéf Frankfurtských hasičov Reinhard Ries pre "Frankfurter Neue Presse". Záchranári sa tak môžu vďaka utesnenej výťahovej šachte dostať do horných poschodí – aj staršie budovy sú takto vybavené.

A čo Slovensko???

Ján Kukulský

Ján Kukulský

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  71x

Pozerám, počúvam, čudujem sa, píšem. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu