Súčasťou prednášky bola prehliadka výstavy Na Prelome – Umenie rokov 1890 – 1918.

Privítal nás kurátor výstavy
Vo Východoslovenskej galérii nás privítal kurátor výstavy PhDr.Miroslav Kleban.Prítomným podrobne popísal umelecké diela, ktoré vznikli na prelome storočí 1890-1918.Vysvetlil,že tendenčná mytologizácia predstavovala na prelome storočí novú výtvarnú revoltu. Diela sa rodili v okolí veľkých miest najmä v epoche veľkých zmien prelomu predminulého a minulého storočia. Veľké mestá boli v tom období centralizovanými priestormi bohémskeho a kozmopolitného odrazu predzvestí nových kultúrno-spoločenských zmien.
Výstava sa snaží podať predstavu o životnom štýle
Vystavené diela, ktoré patria do zbierkového fondu Východoslovenskej galérie mapujú obdobie pred vznikom Československej republiky.Vystavená kolekcia umeleckých diel sa snaží podať predstavu o životnom štýle mestského človeka na prelome storočí. V medzivojnovom období, v tieni nastupujúcej Košickej moderny ikonografické znaky diel vychádzajú z impresionistického štýlu Szinyei Merse a secesného štýlu Kővári, Kačmárik.

Niektoré diela si VSG zapožičala
Ďalej sme sa od PhDr.M.Klebana dozvedeli, že návštenvníci môžu vidieť približne 200 diel od 40 autorov.Kurátor výstavy nám prezradil, že niektoré diela si VSG zapožičala z Maďarskej národnej galérie.Kurátori vypracovali skvelú výstavu, ktorá predstavuje životný štýl ľudí a atmosféru pred rokom 1918.Výstava prezentuje diela, ktoré vznikli za 30 rokov v stredoeurópskom priestore.
Umenie je progresívne a je konfrontované ostatnými smermi
Výraz pléneristickej maľby sa uplatňoval v umeleckých kolóniách (Baia Mare, Szolnok, Kecskemét).Nový pohľad na realitu podnietilo aj prehodnotenie samotného výtvarného názoru. Medzi vystavenými dielami dominujú aj košickí umelci Konštantín Kővári-Kačmarik, Elemír Halász-Hradil. Patria sem aj aj Ladislav Medňanský, Martin Benka ,Pál Szinyei Merse. Výstava sa snaží vytvoriť vizuálny obraz o danej dobe, ktoré sa formovalo v prostredí Košíc. Kurátor výstavy PhDr.Miroslav Kleban nám ďalej prezradil, že toto umenie je progresívne a je konfrontované s ostatnými smermi, ktoré sa rodili v strednej Európe a vo Francúzsku. Uviedli sme iba časť odborného výkladu PhDr.M.Klebana a časť tlačovej správy s odborným výkladom.Krátky popis so stručnou históriou expozície vydala VSG k výstave Na Prelome – Umenie rokov 1890 – 1918.Pre milovníkov umenia, ktorí chcú poznať každý detail, je k dispozícii katalóg k výstave,ktorý si môžu záujemcovia zakúpiť vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.

Novinkou k výstave sú mediátorky
Z prehliadky výstavy sme mali skvelý umelecký zážitok.Výstava je pomerne rozsiahla, obrazy sme si stihli prezrieť iba informatívne. Kto chce podrobne študovať uvedené obdobie, tak musí vo VSG tráviť viac času. Expozícia je rozmiestnená do viacerých miestnostiach. Obrazy sú usporiadané vkusne a esteticky, čo sme zdokumentovali na fotogafiách. V každej sekcii nájdu návštevníci podrobné vysvetlenie k jednotlivým dielam. Novinkou k výstave Na Prelome-Umenie rokov 1890-1918 sú mediátorky Dáša a Hannah(na snímke).Pre návštevníkov sprostredkujú prehliadku výstavy v stredy, štvrtky a nedele.Väčšinou sa znalci a zberatelia sústreďujú na jednotlivých autorov, kvôli ktorým určite s radosťou zavítajú na výstavu. Jedinečné výtvarné diela určite dokážu zaujať milovníkov výtvarného umenia.Kurátormi sú Miroslav Kleban a Ján Kovačič,výstava potrvá do 26.mája 2019.











