Text, foto a video z výstavy: Lórant Kulík
Diela svetoznámeho fotografa Jána Saudeka sú v Košiciach iba málokedy verejne dostupné verejnosti. Ukážku vystavených exponátov vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach si môžete pozrieť na nasledujúcom krátkom videu a fotogalérii.
"Život není hnusný a krátký. Je dlouhý a krásny!" Ján Saudek
Video:
Svetoznámy fotograf
V tomto nepriaznivom období pre umenie sa podarilo koncom augusta vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, nainštalovať výstavu najznámejších a najslávnejších fotografií Jána Saudeka. Milovníci foto umenia si mali jedinečnú možnosť pozrieť unikátne diela svetoznámeho fotografa. Saudek počas svojej kariéry vystavoval v renomovaných múzeách a galériách ako Parco Gallery-Tokio, Munich state Museum - Mníchov, Louvre - Paríž a nemecké múzeum Taschen. Jan Saudek patrí k svetoznámym legendám ako David Lachapelle, Mario Testino, Helmut Newton a Araki. Producentom výstavy bol Miloš Harajda, ktorý uviedol, že z jedinečných exponátov Jána Saudeka sa podarilo zrealizovať výstavu v Košiciach a v Prešove. Tieto expozície majú svoj význam, lebo verejnosť vie iba málo o fotografickom umení a tvorbe Jána Saudeka. Situáciu navyše komplikuje pandémia koronavírusu COVID 19. Múzea sú raz otvorené, inokedy zatvorené.
Ženy
Hlavným motívom Saudkových fotografií sú ženy, ktoré umelca inšpirovali celý život vo fotografickej tvorbe. Umelec fotí smelo a odkrýva krásu ženského tela, vďaka čomu sú snímky fotografa úspešné vo svete. Kolorované snímky sú celkom jedinečné a neopakovateľné. Túžil som po sláve a bohatstve – a nič z toho som nedosiahol. Ale niekoľkokrát som stál blízko nevýslovnej krásy – vždy to bola žena, a to bolo pre mňa omnoho viac,“ uviedol umelec.
Dieťa v náručí nedrží námorník ale Saudek
Snahou výstavy bolo odhaliť umelcovú tvorbu a ukázať verejnosti najznámejšie a najúspešnejšie diela. Vystavené exponáty sú čiernobiele, čo ešte zvyšuje atraktivitu výstavy. Jan Saudek občas vytvorí aj nefigurálne diela, akými sú Čas a Coca Cola. Rozbitá fľaša Coca Coly symbolizovala v šesťdesiatich rokoch stratu západných ideálov. Obsahovú líniu výstavy reprezentuje kľúčová snímka, ktorá zobrazuje novonarodené dieťa v náručí muža (na snímke). Ján Saudek takmer na všetkých komentovaných výstavách ochotne rozpráva príbeh vzniku tejto svetoznámej snímky. Podľa pôvodného umeleckého námetu si Saudek predstavoval, že dieťa bude držať v ruke svalnatý námorník. Pri skúšobných záberoch umelec zistil, že svalnatý námorník dieťa nevie držať tak, aby záber mal svoju dynamiku. Nakoniec sa Saudek rozhodol pri svojej výške „166cm“ dieťa podržať sám. Tak vznikla neopakovateľná svetoznáma fotografia, ktorú sa pokúšali mnohí napodobniť, ale zatiaľ neúspešne. Ján Saudek takto dokáže rozprávať takmer o svojich všetkých svetoznámych fotografiách, ktoré obleteli svet.
Rytier umenia a literatúry
Okrem mnohých ďalších je Saudek držiteľom francúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry.Svetoznámy fotograf má za sebou asi 400 výstav a je držiteľom fracúzskeho vyznamenania Rytier umenia a literatúry. Najúspešnejšia bola v roku 1998 výstava v Los Angeles. Minulý rok dostal 28.októbra medailu za zásluhy od prezidenta Českej republiky. Takto by sme mohli ďalej analyzovať exponáty z výstavy. Ak ste výstavu nestihli navštíviť, tak si ju môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Fotogaléria:
















Zdroj: Výstavné panely a vystavené fotografické diela Jána Saudeka - Východoslovenské múzeum