Fotoreportáž: Košická Terasa oslavuje šesťdesiatku, sídlisko tvorí deväť komplexných okrskov-Luníkov

Panorámu Terasy a letecké snímky sídliska so stručnou históriou Terasy si môžete pozrieť v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Text a foto: Lórant Kulík

Výstavba sídliska Nové mesto  sa začala 22. februára 1962. Dnes už šesťdesiatročné sídlisko Nové mesto ľudia nazvali Terasou, tento zaužívaný ľudový názov sa používa dodnes. Iba máloktorý Košičan vie, kde sa nachádza sídlisko Nové Mesto, ale Terasu pozná každý.

Rozvoj a rast mesta

V období  rozvoja mali Košice 120-tisíc obyvateľov. Podľa vtedajších odhadov  sa mal v roku 1975  počet obyvateľov rozšíriť na 180-tisíc. Tento projekt potvrdzoval potrebu výstavby Nového mesta na Západnej strane Terasy. Sídlisko má plochu 316 ha a približne 50-tisíc obyvateľov. Vďaka rýchlodráhe sa podarilo pomocou električiek v roku 1964 spojiť Terasu s Východoslovenskými železiarňami. Je to jediná mestská rýchlodráha na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozostáva z deviatich okrskov

Vznik nového sídliska úzko súvisí  s výstavbou Východoslovenských železiarní pri Košiciach. Terasa pozostáva z ôsmich až deviatich komplexných okrskov, takzvaných Lunikov. Deviaty okrsok s označením Lunik IX je najznámejší. Jednotlivé okrsky boli pomenované  podľa sovietskych kozmických rakiet Lunik. Výstavba a architektúra Terasy je v porovnaní s historickou časťou mesta odlišná. Napriek tomu sa podarilo prepojiť historickú a novovybudovanú časť mesta.

Nová Terasa

Výstavba Novej Terasy bola realizovaná v troch etapách v rokoch 2013, 2017 a 2020. Súčasťou projektu sú nové obytné domy a radová zástavba (na snímkach).Architektonický návrh Novej Terasy pochádza z ateliéru  Vallo Sadovský Architects. Súčasťou projektu je rozmanitá typológia bytov. Moderná architektúra ponúka pre obyvateľov možnosť vytvárania átrií so zeleňou a realizáciu voľnočasových  zón. V tretej etape pribudli ďalšie nové bytové domy.

SkryťVypnúť reklamu

Najľudnatejšie sídlisko blízko centra

Ako sme uviedli najľudnatejšie sídlisko v Košiciach má 50-tisíc obyvateľov. V minulosti bolo súčasťou sídliska kino Družba, ktoré chátra a čaká na rekonštrukciu.

Panorámu Terasy si môžete pozrieť vo fotogalérii na leteckých snímkach.

 Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
11.
11. 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  949x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu