Infračervené svetlo
Dnešná moderná fyzika definuje svetlo rôznych vlnových dĺžok. Ľudské oko nedokáže vnímať celú časť spektra, iba žiarenie o vlnovej dĺžke v rozsahu 400-700 nanometrov.Toto spektrum nazývame viditeľným svetlom.Kratšie vlnové dĺžky nazývame ultrafialovým svetlom a vyššie nad 700 nm nazývame infračerveným IR-Infra-red žiarením.

Úprava fotoaparátu
Na komfortné, rýchle vyhotovenie IR fotografií s vysokou ostrosťou nie sú vhodné bežne dostupné fotoaparáty. Infračervené snímky s krátkym expozičným časom nedokážu vyhotoviť ani drahé zrkadlovky. IR fotoaparáty továrenskej výroby sa vyskytujú v predaji iba ojedinelo za vysoké ceny. Bežné fotografie sa prakticky nedajú pretransformovať pomocou Photoshopu na infračervené. Ak sa to podarí, tak kvalita snímok je veľmi nízka. Jedinou a najjednoduchšou alternatívou je prestavba zrkadlovky, alebo kompaktu.
My sme fotoaparát svojpomocne upravili tak, aby umožňoval komfortné snímanie IR-fotografií s vlnovou dĺžkou nad 700nm. Prestavba fotoaparátu je technicky a časovo náročná. Podarilo sa nám prekonať množstvo technických prekážok. Náročnosť prestavby závisí od typu, výrobcu a technickej konštrukcie fotografického prístroja. Nie každý typ prístroja sa hodí na prestavbu.
Zasnežené stromy- Ilúzia snehu namiesto zelených trávnikov
Vďaka infračervenej technike sú stromy a trávniky biele. Modrá obloha je tmavohnedá, oblaky sú biele. Farby sú potlačené, fotografie sú monochromatické. Vďaka tomuto špeciálnemu efektu zábery pôsobia netradične. Pôsobia sureálne. Infračervené fotografie sa najviac hodia na snímanie krajiniek a budov v letnom období. Vďaka zelenej farbe a chlorofylu tráva spolu so stromami infračervené svetlo odrážajú. Na fotkách sa javia ako bledé a biele. Obloha a voda infračervené svetlo pohlcuje, vďaka čomu sú tieto objekty na IR fotkách tmavé.
Úprava IR fotografií
Cvaknutím spúšte sa príbeh infračervenej fotografie nekončí.Snímky je potrebné upraviť do konečného formátu, čo je tiež časovo náročné. Fotografie je možné aj kolorovať podľa vlastnej fantázie, ale môžu byť aj čierno-biele.Táto netradičná fototechnika umožňuje vytvárať jedinečné surealistické diela, vďaka čomu fotografie pôsobia celkom netradične.Výsledný efekt závisí od voľby témy a od individuálnych schopností tvorcov IR fotografií, ktorí sa rozhodnú vyskúšať túto menej bežnú techniku.
Experimenty s IR fotografiou
V nasledujúcej fotogalérii Vám ponúkame snímky, ktoré sú výsledkom experimentu. Vďaka tejto netradičnej fototechnike začiatkom mája zavítala na Hlavnú v Košiciach ulicu ilúzia zimy.Vyhotovili sme 30 infračervených snímok, ktoré si môžete pozrieť na nasledujúcej fotogalérii.



























