Fotoreportáž-História: Iba málokto videl zbrane, lovecké trofeje a amulety z kančích tesákov

Autorom skvelej výstavy, zbrane a zbroj bronzovej doby je archeológ PhDr.Dárius Gašaj. Expozícia bola viac-menej verejnosti neprístupná, fotoreportáž s popisom v príspevku.

Fotoreportáž-História: Iba málokto videl zbrane, lovecké trofeje a amulety z kančích tesákov
Lovecké trofeje a amulety z kančích tesákov (Zdroj: Lórant Kulík)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nálezy militárií z územia východného Slovenska pochádzajú z dávnoveku. Zbrane sú majstrovskými, nezriedka aj umeleckými dielami. Dostali sa do múzea náhodne, prípadne cieleným archeologickým výskumom.

Text, foto a video: Lórant Kulík

Zbrane lovcov pastierov Koštianskej kultúry

Pohyb pastiersko-loveckých kmeňov sa spája s počiatkom doby bronzovej na východnom slovensku. Materiálna kultúra domáceho obyvateľstva je známa z pohrebísk na Spiši (Spišské Tomášovce Spišské Podhradie) a v Košickej kotline (Košice, Valaliky a Čaňa). Drevený luk bol účinnou diaľkovou zbraňou, čo dokladujú hlboko vykrojené strelky šípov s bočnou retušou. Dá sa predpokladať, že šíp nosili v tulcoch, zhotovených z organických materiálov. Medené a bronzové dýky mali trojuholníkovitý, alebo oblúkovitý ryl. Rukoväť bola väčšinou vyrobená z organického materiálu, prichytená bronzovými nitmi. Z dutých kostí a kovových trubičiek vyrábali píšťalky a vábničky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kly z diviakov boli znakom vojenskej sily a zdatnosti

Lovci Koštianskej kultúry prevŕtané diviačie kly prišívali na odev (na snímke). Zuby a kosti koní naši predkovia používali podobným spôsobom. Mali magický význam a boli súčasťou amuletov. Vystavené nálezy svedčia o využití zvierat v pastiersko-loveckých komunitách (na snímkach).

Zbrane Otomanskej a Füzesabonskej kultúry                      

Vďaka rozvoju poľnohospodárskej a remeselnej výroby vzrástol obchod s bronzovými výrobkami. Zvýšila sa hustota osídlenia, narástol obchod so zlatom a jantárom. Vznikli opevnené osady chránené priekopami a valmi (Košice-Barca, Nižná Myšľa, Rozhanovce a Spišský Štvrtok). Kly diviakov sa používali pri výrobe výstroja a ochrannej zbroje (na snímkach).

SkryťVypnúť reklamu

Militárie z dielní Pilinskej kultúry

Pilinská kultúra vznikla v strednej dobe bronzovej, na území stredného Slovenska a priľahlých oblastí Maďarska. Hromadné nálezy sú prevažne domáceho pôvodu. Pomenovanie pochádza z lokality Piliň v Maďarsku. Košická kotlina tvorila východnú vetvu a hranicu osídlenia Pilinskej kultúry. Archeológovia skúmali pohrebiská v  Haniske, Čani, Košiciach - Barci a Dvorníkoch. Zaujímavosťou je, že sa nenašli zbrane, ani nástroje. Nálezy bronzových predmetov mali rozmanitejšiu skladbu. Po zániku otomansko- füzesabonskej kultúry sa zo Sedmohradska a horného Potisia rozšírila kultúra Suciu de Sus. Je známa zo žiarových pohrebísk (Veľké Ráškovce, Budkovce, Bracovce, Lastovce a Zemplínske Kopčany).

SkryťVypnúť reklamu

Prilby a panciere                                          

Kovové panciere a prilby sa v Karpatskej kotline prvýkrát objavili v mladšej dobe bronzovej. Prilby a helmy chránili bojovníkov.Dve unikátne bronzové kovové prilby typu Lueg sa našli v Trhovišti na východnom slovensku.Poklad objavili v roku 2017, ktorý obsahoval aj dva páry ich lícnic a dve bronzové špirálovité náramnice.

Katalóg k výstave                                     

Vďaka zaujímavým expozíciam a autorsky kvalitne spracovanej výstave, milovníci histórie získali množstvo nových inforáciácií.

Ak ste nestihli navštíviť múzeum, tak si výstavu  môžete pozrieť prostredníctvom fotogalérie. Keď sa chcete dozvedieť viac, vo Východoslovenskom múzeu, si môžete kúpiť výstavný katalóg. Autorom skvelej publikácie a zároveň aj výstavy je archeológ Východoslovenského múzea, pán PhDr.Dárius Gašaj.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj:

PhDr.Dárius Gašaj: Výstavné panely a katalóg: Zbrane a zbroj doby bronzovej

Video:

Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
11.
11. 
12.
12. 
13.
13. 
14.
14. 
15.
15. 
16.
16. 
17.
17. 
18.
18. 
19.
19. 
20.
20. 
21.
21. 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  272
  •  | 
  • Páči sa:  1 635x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu