Fotovýstava SNP 1944: Naši predkovia bojovali v prvej povstaleckej československej armáde

Výstava Armáda v povstaní bola kvôli koronavírusu viac-menej neprístupná pre verejnosť. Viac info a foto v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text a foto: Lórant Kulík

Kvôli pandémii koronavírusu COVID 19 boli múzeá v uplynulom roku viac-menej zatvorené. Počas covidu sa  termíny výstav presúvali a menili. Milovníci umenia a histórie nemali možnosť vidieť prezenčne všetky exponáty.

Podobne dopadla aj výstava Armáda v povstaní, ktorú nainštalovali pracovníci Slovenského technického múzea v Košiciach. Expozícia bola oficiálne dostupná do 4.júla 2021.

 Tematicky rozčlenené exonáty

Výstavu tvoria vkusne usporiadané panely s fotografiami (na snímkach), ktoré autori doplnili ďalšími zaujímavými exponátmi. Fotografická výstava zachytáva vznik, existenciu a zánik 1.československej armády. Expozícia je tematicky je rozčlenená na niekoľko celkov. Prvú časť tvoria dokumenty, ktoré sa venujú príprave Slovenského národného povstania. Ďalšiu časť tvorí Vojenské ústredie a samotný vznik povstaleckej 1.československej armády na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Prezentačné panely

Milovníci vojenskej histórie sa mohli viac dozvedieť o prvých bojoch a o skúsenostiach armády s reorganizáciami a mobilizáciami. Autori samostatne zdokumentovali pôsobenie jednotlivých taktických skupín, ako aj armádnych jednotiek. Záver tvorí zánik povstaleckej armády a význam Slovenského národného povstania.

 Vojenská história na fotografiách

Na prezentačných paneloch (na snímkach),sú jednotlivé etapy podrobne rozpísané. Dôležitou súčasťou výstavy sú dobové fotografie. Milovníci histórie mali možnosť získať mnoho nových informácií, ktoré súvisia s povstaním.

Pohľad do výstavných priestorov a na prezenčné panely si môžete pozrieť v našej krátkej fotogalérii.

SkryťVypnúť reklamu

Fotogaléria:

0.
0. 

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 

Zdroj: Prezenčné výstavné panely-Armáda v povstaní

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  248
  •  | 
  • Páči sa:  974x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu