Text a foto: Lórant Kulík
Umenie v stráženej budove
Výtvarné diela sú v galériách a múzeách sú pre milovníkov umenia bežne dostupné. Ak sa naskytne vhodná príležitosť, tak si môžu záujemcovia vystavené expozície kedykoľvek pozrieť. Umelecké diela ktoré sa nachádzajú v stráženej budove, sú pre bežných návštevníkov nedostupné. Málokto vie, že prísne strážená budova Krajského súdu v Košiciach, ukrýva jedinečné sklenené vitráže Vincenta Hložníka. Do budovy sme sa dostali po splnení požiadaviek bezpečnostnej služby. Po dodržaní predpísaných podmienok a súhlasu kompetentných, za prítomnosti bezpečnostnej služby, bolo možné vyhotoviť fotografie umeleckých diel (na snímkach).
Sklenené vitráže Vincenta Hložníka
Sklenené vitráže Vincenta Hložníka sú situované pri pojednávacích miestnostiach na troch podlažiach (na snímkach). Dosť často sa v médiách nesprávne uvádza, že sú iba na 1.poschodí. Nie je to tak. Pracovníci Krajského súdu nám ochotne poskytli informácie o prísne strážených umeleckých dielach v budove súdu.
Jedinečné a neopakovateľné sklenené poklady sa nachádzajú na prízemí, prvom a druhom poschodí. Na každom podlaží sú 4 vitráže, spolu je ich 12 (na snímkach). Budovu Krajského súdu v Košiciach, postavili v roku 1983. Umelecké diela sú v pôvodnom stave, vitráže sa zachovali dodnes nepoškodené. Z bezpečnostného hľadiska je výhodou, že sa tieto diela nachádzajú v stráženej budove. Ak by boli v bežne prístupnom verejnom priestranstve, zrejme by boli sklenené vitráže, po takmer 40. rokoch v horšom technickom stave. Veríme, že v prípade rekonštrukcie budovy budú projektanti a strážna služba dohliadať, aby nedošlo k poškodeniu jedinečných, cenných a vzácnych vitráží Vincenta Hložníka.
Vincent Hložník
Vincent Hložník sa narodil v roku 1919 vo Sveredníku. Študoval na gymnáziu, neskôr na Umelecko - priemyselnej škole v Prahe. Na Vysokej škole výtvarných umení začal vyučovať v roku 1952, neskôr sa stal rektorom. Od roku 1970 ho prenasledovali, lebo nesúhlasil s komunistickým režimom. Musel opustiť školu, nemohol vyučovať. Práve z týchto dôvodov sa začal venovať celkom netradičnej tvorbe.
Spoluautor Ľubomír Zelina
Spomínané diela v budove Krajského súdu vytvoril Hložník v spolupráci so zaťom. Ľubomír Zelina je spoluautorom mnohých vitráží, svoj život zasvätil monumentálnej tvorbe. Značne prispel k vytvoreniu galérie Hložníka. Okrem Zelinu, pri tvorbe vitráží Hložník spolupracoval s dcérami Zuzanou a Agnešou a manželkou Vierou.
Expresívne smerovanie a tvorba vitráží
Expresívnosť a humanizmus Kolomana Sokola značne ovplyvnila Hložníkovu tvorbu vo voľnej grafike. Nadväzoval na symbolizmus Cypriána Majerníka. Pre Hložníka je typické expresívne smerovanie, ktoré samovoľne presmerovalo k tvorbe vitráží. Podobných diel vytvoril viac, ale skoro vždy použil rovnaký princíp. Vitráže pozostávajú z viacerých štrbinových okenných polí, ktoré sú osadené v postupnom slede vedľa seba. Takýto sled umožňuje rozvinúť celý príbeh, čo umelec využil pri zobrazovaní deja. Na vitrážach, ktoré sú dodnes nedocenenou vzácnou umeleckou ikonou budovy Krajského súdu v Košiciach, sú vyobrazené slovenské ľudové motívy (na snímkach). Medzi námetmi dominuje najvýchodnejšia gotická katedrála, Dóm svätej Alžbety v Košiciach (na snímke). Okrem tohoto významného diela vyhotovil Hložník aj ďalšie výtvarné kompozície. Netradičnú tvorbu umelca si môžu milovníci umenia pozrieť v kostoloch v Zelenči, Zborove nad Bystricou a Koškovciach a inde. Vincent Hložník patril k veľmi produktívnym umelcom. Vytvoril stovky vysokokvalitných diel, získal množstvo ocenení. Životné dielo umelca je veľmi pestré, práve z týchto dôvodov nebudeme uvádzať ďalšie podrobnosti.
Jedinečný umelecký zážitok
Skutočná prehliadka vitráži prináša jedinečný umelecký zážitok. Študenti dejín umenia, ale ani ďalší milovníci tvorby Vincenta Hložníka, si nemôžu v prísne stráženej budove tieto diela pozrieť. Nie sú pre širokú verejnosť bežne dostupné. Do stráženej budovy sa nedostanú. Práve z týchto dôvodov prinášame obšírnejšiu fotoreportáž a podrobnejší popis, aby si každý mohol všetkých 12 sklenených umeleckých diel pozrieť virtuálne. Každú vitráž v kombinácii s ďalšími zábermi si môžete pozrieť na samostatných snímkach.
Ďakujem pracovníkom Krajského súdu v Košiciach, že umožnili vyhotoviť fotografie sklenených vitráží Vincenta Hložníka.
Fotogaléria:




















Zdroj:
https://www.vtedy.sk/vincent-hloznik-bol-legendou-a-ocarujucim-zjavom