
Inaugurácia poštovej známky magnólie veľkokvetej sa uskutočnila 17.6.2020 v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach. Podujatie spojené s tlačovou konferenciou bolo viac než úspešné. Na akcii sa zúčastnili milovníci poštových známok a zástupcovia médií. Prítomný bol aj autor výtvarného návrhu poštovej známky a FDC akademický maliar Doc. Igor Benca, dekan Fakulty výtvarných umení a Akadémii umení v Banskej Bystrici. Prítomní boli aj ďalší, ktorí spolupracovali pri tvorbe a distribúcii poštovej známky. Cenina s oficiálnym názvom Ochrana prírody: Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach – magnólia veľkokvetá je aspoň taká atraktívna, ako samotná rastlina.
Úvodné privítanie
V úvodnom príhovore organizátori predstavili prítomných hostí. Na podujatí sa zúčastnil Mgr. Martin Vančo, PhD., vedúci Odboru POFIS, Slovenská pošta a. s.,Prof. RNDr. Pavol Mártonfi PhD, riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, akademický maliar Doc. Igor Benca, dekan Fakulty výtvarných umení a Akadémii umení v Banskej Bystrici a Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.,rektor UPJŠ v Košiciach a ďalší.
Na inaugurácii poštovej zámky sa zúčastnil aj predseda KF 54-01 v Košiciach Ing.Miroslav Gerec s manželkou (na snímke). Klub filatelistov KF 54-01 zastupoval aj tajomník pobočky Ing. Ján Marenčík (na snímke) a ďalší. Členovia výboru spolu s predsedom KF 54-01 majú radosť, že v Košiciach vyšla pomerne v krátkom časovom období, už druhá poštová cenina. Krsty známok v Košiciach patria medzi ojedinelé akcie, ale o to sú vzácnejšie.
Poštová priehriadka
Pri vchode bola k dispozícii poštová priehradka. Milovníci poštových známok si mohli zakúpiť hárčeky, obálky FDC, pohľadnice a iné filatelistické kuriozity. Najväčšou atrakciou bola jubilejná poštová pečiatka a nová známka. Ako stáli zanietení filatelisti, v rade na jubilejné pečiatky a na hárčeky, si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.
Video: Lórant Kulík
Príhovor riaditeľa Botanickej záhrady
Po 2.svetovej vojne založili Vysokú školu poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach. Pri tejto príležitosti zriadili v roku 1950 najväčšiu Botanickú záhradu na Slovensku, ktorá sa rozprestiera na ploche 30 ha. V súčastnosti je Botanická záhrada vedecko-pedagogickým pracoviskom univerzity. Históriu Botanickej záhrady UPJŠ, spolu s ďalšími informáciami, nájdete v obálke FDC, ktorú profesionálne spracoval riaditeľ Prof. RNDr. Pavol Mártonfi PhD.
V ďalšej časti sa k prítomným prihovoril riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Mártonfi,PhD. Časť príhovoru v ktorej pán riaditeľ v krátkosti zhrnul zaujímavú históriu Botanickej záhrady, ktorá okrem verejnosti slúži aj študentom UPJŠ. Časť príhovoru pána profesora, si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.
Video: Lórant Kulík
Zaujímavosti zo zákulisia
Ďalšia časť tlačovej besedy sa venovala poštovej známke, ktorú vydali pri príležitosti osláv 70.výročia Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Zástupca pošty Mgr. Martin Vančo, PhD.,vedúci Odboru POFIS, Slovenská pošta a. s. prítomným prezradil zaujímavosti zo zákulisia vzniku novej poštovej známky. Časť príhovoru sme zaznamenali a zachytili na nasledujúcom videu.
Video: Lórant Kulík
Príhovor akad.maliara Doc. Igora Benca, dekana Fakulty výtvarných umení a Akadémii umení v Banskej Bystrici.
V ďalšej časti o námete a vzniku poštovej známky, prítomných informoval autor výtvarného návrhu, akademický maliar Doc.Igor Benca, “Slovenská pošta ma požiadala, aby som pripravil výtvarný návrh poštovej známky na tému magnólia veľkokvetá. Vďaka tejto výzve som sa dostal po dlhých rokoch do Košíc. Pred 40 rokmi som sa zúčastnil na prijímacích pohovoroch na medicínu odbor stomatológia. Pre výtvarníka je téma prírody vždy zaujímavá, lebo je vďačná a atraktívna aj pre zberateľov. Magnóliu veľkokvetú som sa snažil zobraziť najlepšie, ako som vedel. Od pána profesora Mártonfiho som sa dozvedel, že je to najsevernejšie rastúci strom. Ďalším motívom je Botanická záhrada. Úžasný a nádherný skleník, ktorý je v rámci Slovenska jedinečný, som sa snažil vyobraziť čo najlepšie,“ uviedol Doc. Igor Benca, akademický maliar a dekan Fakulty výtvarných umení a Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Výtvarný návrh poštovej známky a FDC vyhotovil akademický maliar Doc. Igor Benca. Rytecké práce zhotovil akademický maliar Rudolf Cigánik. Poštové známky-hárčeky (na snímke), vydala Slovenská pošta v náklade 50-tisíc kusov, spôsob tlače oceľotlač v kombinácii s ofsetom spôsob tlače WAITE.

Príhovor rektora UPJŠ v Košiciach
Rektor UPJŠ v Košiciach Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc, (na snímke) privítal prítomných na pôde UPJŠ. V krátkosti porozprával, príbehy vzniku poštovej známky magnólie veľkokvetej.“ Dovoľte, aby som vás privítal v Botanickej záhrade, ktorá patrí k najkrajším kútom UPJŠ. Sme v závere prípravných prác rekonštrukcie exteriéru. Snažíme sa, aby sa Botanická záhrada stala pýchou mesta a Košického samosprávneho kraja. Chcem sa poďakovať verejnosti a ďalším významným objektom, ktorí vnímajú Botanickú záhradu ako významný objekt. Som hrdý na to, že Slovenská pošta, prijala a realizovala návrh poštovej známky, na tému Botanickej záhrady UPJŠ a magnólie veľkokvetej“ ,uviedol Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.,rektor UPJŠ v Košiciach
Krst poštovej známky
Najdôležitejším bodom programu bol krst poštovej známky (na videu), čo bol záver oficiálnej časti. Organizátori prítomných pozvali na prehliadku výstavy (na snímkach), ktorú pripravili pri príležitosti 70.výročia osláv Botanickej záhrady UPJŠ. Krst poštovej známky a oficiálne ukončenie tlačovej besedy si môžete pozrieť na nasledujúcom videu.
Video: Lórant Kulík
Výstava a autogramiáda
Po ukončení oficiálnej časti tlačovej konferencie si mohli prítomní pozrieť výstavu k 70.výročiu Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach (na snímkach). Autor poštovej známky akademický maliar Doc.Igor Benca, pozval prítomných na autogramiádu. Filatelisti sa autogramiáde potešili, čo sme zaznamenali v nasledujúcom krátkom videu.
Video: Lórant Kulík
Zahrala gitarová skupina Mira Šályho
Vstup do Botanickej záhrady bol možný podľa aktuálne platných hygienických predpisov (na snímke). Organizátori tlačovej konferencie urobili všetko preto, aby sa hostia cítili dobre. Prítomným hrala hudba. Na záver organizátori pozvali zúčastnených na pohár vína a na občerstvenie (na snímke). Počas celého podujatia hrala gitarová skupina Mira Šályho. Ďakujeme šikovným muzikantom, že pre milovníkom poštových známok a pre všetkých prítomných vytvorili príjemnú atmosféru. Skupinu Mira Šályho v plnom nasadení, si môžete pozrieť v nasledujúcom video-príspevku.
Video: Lórant Kulík
Ak ste si nemali možnosť pozrieť videa, tak vám ponúkame fotogalériu z podujatia.
Fotogaléria:



























