Fotopostrehy z Košíc: Štyri pestrofarebné kraslice symbolicky spájajú Abov, Spiš, Gemer a Zemplín

Ako sa symbolicky spájajú štyri kraslice do KSK sa dozviete v príspevku a vo fotogalérii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text a foto: Lórant Kulík

Nádherná veľkonočná výzdoba vyniká na Námestí Maratóna Mieru pri budove Košického Samosprávneho kraja. Na Hlavnej ulici v Košiciach je už veľkonočná atmosféra, podobne ako v ďalších mestských častiach. Sviatočná atmosféra je pred miestnym úradom na Sídlisku KVP,  na sídlisku Železníky a Terase. Košičanom sa najviac páčia pestrofarebné kraslice, ktoré zdobia budovu Košického Samosprávneho kraja.

Košický Samosprávny kraj spája štyri regióny

Oblasť Gemeru symbolizuje červená kraslica (na snímke). Na Gemeri vajíčka zdobili technikou vyšrkabovania a batikovania. Pre Východné Slovensko je typické reliéfne zdobenie voskom. Techniku madeiry a vŕtania používali väčšinou na Zemplíne (modrá kraslica na snímke). Abov symbolizuje žlté vajíčko, zelené Spiš (na snímke). Na zdobenie používali zriedkavú techniku, ku ktorej neodmysliteľne patrí drievko a husacie pierko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kraslice majú priemer jeden a pol metra

Majú 2 metre, priemer 1, 5 metra a vážia okolo sto kilogramov. Pestrofarebné  kraslice si môžete pozrieť na Námestí Maratóna Mieru (na snímkach). Veľkonočné dekorácie  vyrobili študenti a majstri Spojenej školy Kollárova 17 v Sečovciach. Sú zhotovené z recyklovaného materiálu. Pri výrobe veľkonočnej dekorácie študenti použili vodoodolnú farbu. Pestrofarebné kraslice pred budovou KSK si rýchlo získali popularitu.

Veľkonočnú výzdobu pred budovou KSK, si môžete pozrieť v krátkej fotogalérii.

1.
1. 

 

3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  945x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu