História: Medzi Káhirou a Prahou: Lexa a česká egyptológia

Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach 24.9.2020 otvorili výstavu, ktorá sa venuje českej egyptológii. Táto dokáže zaujať najmä historikov. Výstava by mala byť dostupná do 17.1.2021. Viac info a foto v článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text a foto: Lórant Kulík  

 František Lexa

História českej egyptológie je úzko spätá s menom Františka Lexu. Na Karlovej univerzite prednášal od roku 1919 egyptológiu a ďalšie predmety z oblasti histórie. Okrem zapísaných študentov Lexove prednášky navštevovali aj samoukovia. Prezenciu poslucháčov, nadšencov a milovníkov egyptológie, viedol prednášajúci vo svojej súkromnej evidencii. Nie je žiadnym prekvapením, že záujem bol naozaj veľký. Lexa bol lingvista, na prednáškach sa venoval egyptčine, koptšine, demotštine a novoegyptčine. K významným žiakom patril Jaroslav Černý a neskôr Zbyněk Žába. Prednáškovú činnosť neskôr narušila druhá svetová vojna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Jaroslav Černý

Nadšenci, ktorí navštevovali Lexove prednášky si rýchlo obľúbili egyptológiu. K najvernejším študentom patril Jaroslav Černý. V systematickom štúdiu vytrval až do obhajoby svojej dizertačnej práce. Lexov žiak, Jaroslav Černý bol prvý, ktorý sa dostal v Egypte k vykopávkam, ako prvý. V tom období sa neskôr vypracoval na najznámejšieho českého egyptológa.

 Abúsír

Abúsír leží asi 20 kilometrov juhozápadne od Káhiry, kde na vykopávkach pracovali archeológovia z celého sveta. Historikov priťahujú kráľovské pyramídy, ktoré dodnes s obľubou skúmajú. Poskytujú množstvo cenného materiálu, ktorý je vhodný na prieskum. Tieto objekty prvýkrát zdokumentoval v 30.rokoch 19.storočia John Shae Perring. Pyramídové komplexy ktoré patrili panovníkom Niusserovi, Sahuerovi a Neferikeaerovi, podrobnejšie preskúmal nemecký archeológ Ludwig Borchadt. Abúsír dodnes vyhľadávajú archeológovia z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

 Dokumentácia v egyptskej archeológii

Dokumentácia je neoddeliteliteľnou súčasťou archeologického výskumu. Od roku 1990 sa využíva geoinformatika pri tvorbe dokumentov. Vďaka výpočtovej technike sa dnes bežne používa metóda digitalizácie dokumentov. Nivelácia, polohopisné a tachymetrické metódy umožňujú zamerať rozsiahlejšie územia. Tieto metódy umožňujú získanie polohopisných a miestopisných dát. Takto by sme mohli uvádzať ďalšie techniky a metódy, ktoré vyžívajú archeológovia, pri tvorbe archeologických dokumentov. Podrobnejšie nebudeme rozpisovať výskum Ptahšepsenovej mastaby a ďalších archeologických nálezov. Určite zaujme fragment drevenej sochy, hodnostára Mernefua (na snímke) a ďalšie objekty, ktoré sú súčasťou výstavy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa zaujímate o egyptológiu, expozícia je dostupná vo Východoslovenskom múzeu do 17.1.2021. Otváracia doba múzea sa môže meniť, v dôsledku pandémie koronavírusu Covid 19. Výstavu si môžete pozrieť aj virtuálne vo fotogalérii.

 Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
Obrázok blogu

Zdroj:

Výstavné panely Medzi Prahou a Káhirou: 100 roov českej egyptológie

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  272
  •  | 
  • Páči sa:  1 635x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu