
Text, foto a video: Ing. Lórant Kulík
Konferencia na tému „Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku 1848-1948“, sa konala 30. a 31. mája 2023. Na stretnutí sa zúčastnili odborníci zo všetkých kútov východného Slovenska. Vďaka pestrému programu milovníci umenia a histórie získali množstvo nových informácií. V prednáškach odzneli zaujímavé fragmenty z histórie Rožňavy, Spišskej Novej Vsi a ďalších miest. Prednášajúci sa vo svojich príspevkoch sústredili na spolky a menej známe osobnosti na východnom Slovensku.
Po krátkom úvode sa prednášajúca Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD., venovala architektúre Košíc. V príspevku zdôraznila tvorbu košického medzivojnového staviteľa Ing.Huga Kaboša. Okrem individuálnej tvorby Ing. Kaboša načrtla zaujímavé detaily o spoločných projektoch, ktoré staviteľ Kaboš vytvoril v spolupráci s architektom Ľudovítom resp. Ludwigom/Lajosom Oelschlägerom.
Inžinier Hugo Kaboš patril medzi najvýznamnejších a najproduktívnejších medzivojnových staviteľov v Košiciach. Realizačne spolupracoval najmä s košickým architektom Ľ. Oelschlägerom, ale aj s architektom Ernestom Friedmannom a ďalšími architektmi v čase medzi dvoma vojnami. O jeho organizačných schopnostiach, ale aj o odborných kvalitách ako inžiniera – projektanta, sa môžeme aj dnes presvedčiť na rade významných košických budov dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia. Projekčný a realizačný rozsah portfólia jeho prác je prekvapujúco rôznorodý a má nadregionálny význam, čo potvrdili aj najnovšie výsledky archívneho výskumu v Štátnom archíve v Berehove na Ukrajine (projekt KEGA 046TUKE-4/2020).
Prednášajúca sa dlhé roky venuje výskumu architektonickej tvorbe nemenej známeho košického architekta Oelschlägera. Počas tohto výskumu získala množstvo zaujímavých informácií o tvorbe Ing.Huga Kaboša, ktoré prezentovala na konferencii vo svojom príspevku. Pani docentka (na snímke a videu), v súčasnosti pôsobí na Katedre teórie a dejín umenia Fakulty umení TUKE.
V ďalšej časti sa Mgr. Lenka Bischof, PhD., (na snímke), z Krajského pamiatkového úradu Košice - pracovisko Rožňava, sa vo svojom príspevku venovala tvorbe maliara Júliusa Ádáma. Konferencia pokračovala príspevkom PhDr. Juraja Králika (na snímke a videu), z Rožňavského besedného spolku. Juraj Králik vo svojom obsiahlom príspevku predstavil Gézu Andrássyho, ako športového diplomata. V ďalšej časti odzneli príspevky PhDr. Eleonóry Blaškovej zo Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, PhDr. Martina Furmanika, PhD, Doc. PaedDr. Patrika Derfiňáka, PhD., Mgr. Martiny Fenikovovej Čarnogurskej, Mgr. Valérie Šofrankovej Pulenovej, PhD., Mgr. Anne Ötvös a ďalších. Podrobný program konferencie s rozpisom prednášok nájdete vo fotogalérii.
Konferenciu organizovali Mgr.Viktor Szabó a Mgr. Martina Feniková Čarnogurská. Ďakujeme Štátnej vedeckej knižnici za skvelú organizáciu a za kvalitné prednášky, ktoré odzneli na konferencii. Ak ste sa nezúčastnili, tak nezúfajte, knižnica vydá Zborník s príspevkami.
Video:
Ukážka z prednášky: PhDr. Juraj Králik
Ukážka z prednášky a diskusie: Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.
Fotogaléria:
















