Kuriozity z Košíc: Na Staromestskom námestí Štefánik posadil Novomeského do kúta

Turisti hľadajú L.Novomeského, ale už zďaleka vidia M.R.Štefánika. Viac info, foto o netradičnom námestí v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Text, video, infra a termo foto: Lórant Kulík

Námestie na námestí

Súčasťou mestskej časti Košice Staré Mesto je námestie Ladislava Novomeského. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by ste nemuseli hľadať Novomeského s lupou. Ak sa prejdete námestím Laca Novomeského, tak na bočnej stene gymnázia vidíte majestátne výtvarné dielo s portrétom M.R.Štefánika (na snímke). Portrét má nadštandardné rozmery a je dobre viditeľný už zo vzdialenosti 100 metrov. Veľkorozmerné streetart dielo vyhotovil Matej Rimaj. Aby toho nebolo málo z vedľajšej steny vás zdraví Poirot (na snímke). Mladý talentovaný umelec odviedol skvelú prácu a výtvarné dielo je naozaj vydarené. Mladý umelec si splnil svoju úlohu na jednotku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štefánikovo, alebo Novomeského námestie

Vzhľadom k majestátnosti streeart diela sa pomník Laca Novomeského úplne vytratil. Plastika Laca Novomeského (na snímke), je ukrytá v tráve medzi stromami a stojí na opačnej strane námestia. Už to ani nestojí za reč, že ako bonus vás zdraví aj Poirot.

Turisti dvojnámestie obdivujú

Námestie na námestí len tak ľahko nenájdete ani vo veľkomestách. Košice navštevuje mnoho  zahraničných turistov, ktorí obdivujú túto jedinečnú kuriozitu. Konštatujú, že nevhodné umiestnenie nadrozmerného  streetart diela, znehodnotilo dominantnú časť Starého mesta. Ak je to Námestie Ladislava Novomeského, tak by tam nemal byť dominantný M.R.Štefánik.

SkryťVypnúť reklamu

Mal by to posúdiť hlavný architekt

Bolo by vhodné, ak by sa k problematike vyjadril hlavný architekt mesta Košice. Je potrebné  zdôrazniť, že dominantné umelecké dielo na námestí by malo byť v zhode s názvom. Na dvojnámestí každý vidí z diaľky Štefánika, ale socha L.Novomeského (na snímke), sa doslova stráca. Určite je možné problematiku riešiť v spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a Mestom Košice, aby Námestie Ladislava Novomeského bolo naozaj námestím L.Novomeského...

Ako to vyzerá na záhadnom námestí v Košiciach môžete vidieť na videu a vo fotogalérii. Ako bonus si môžete pozrieť aj infračervené a termo fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

Video: Námestie Ladislava Novomeského s portrétom M.R.Štefánika

Fotogaléria:

1.
1. 

2.
2. 
3. Dielo Mateja Rimaja s portrétom M.R.Štefánika na Námestí Ladislava Novomeského v Košiciach
3. Dielo Mateja Rimaja s portrétom M.R.Štefánika na Námestí Ladislava Novomeského v Košiciach 
4.Poirot je tiež výraznejší ako Novomeský
4.Poirot je tiež výraznejší ako Novomeský 
5. Socha L.Novomeského sa stráca pri veľkoplošnom diele M.R.Štefánika
5. Socha L.Novomeského sa stráca pri veľkoplošnom diele M.R.Štefánika 
6.
6. 

Infračervené fotky:

Infrač 1.
Infrač 1. 
Infrač 2.
Infrač 2. 
Infrač 3.
Infrač 3. 
Infrač 4.
Infrač 4. 

Termo fotky:

Termo 1.
Termo 1. 
Termo 2.
Termo 2. 
Termo 3.
Termo 3. 
Termo 4.
Termo 4. 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  933x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu