Pri príležitosti 100.výročia leteckej dopravy v Košiciach priletela poštová známka k zberateľom

Dňa 3.5.2024 sa konala inaugurácia poštovej známky v technickom múzeu v Košiciach. Viac info, foto, video v príspevku.

Pri príležitosti 100.výročia leteckej dopravy v Košiciach priletela poštová známka k zberateľom
Krst poštovej známky (Zdroj: Lórant Kulík)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text, foto, video: Lórant Kulík

Pri príležitosti 100.výročia leteckej dopravy v Košiciach priletela poštová známka k zberateľom

Dňa 3.5.2024 sa konala inaugurácia poštovej známky v technickom múzeu v Košiciach. Viac info, foto, video v príspevku.

Dňa 3.5.2024 sa v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach konala inaugurácia poštovej známky s námetom „100. výročia uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha – Bratislava – Košice“. Podujatie organizovalo LetiskoKošice, Slovenské technické múzeum, Slovenská pošta a pobočka Zväzu slovenských filatelistov KF 54-01 v Košiciach. Autorom myšlienky vydať poštovú ceninu pri príležitosti100.výročia košického letectva, s námetom lietadla Aero 14, je košický historik a lokálpatriot Ing.Ľudovít Korotnoky (na snímke). Za KF 54-01 sa na organizácii podieľal  predseda KF 54-01 Ing.Miroslav Gerec spolu s tajomníkom Ing.JánomMarenčíkom (na snímke).Ing.MiroslavGerec pripravil aj obrazovú prezentáciu leteckých známok a celistvostí (na snímke a videu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krst poštovej známky

V úvodnej časti sa k prítomným prihovorila Mgr.Zuzana Šullová (na snímke), generálna riaditeľka Slovenského technického múzea v Košiciach. K publiku sa prihovorili aj ďalší hostia.Zástupca filatelistov v príhovore odcitoval z novinového článku – reportáže o prvom lete v novinách „Slovenský východ“ zo dňa 6. mája 1924. Kópie článkov poskytlo Regionálne oddelenie Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach. Po ukončení úvodnej časti pristúpili k slávnostnej inaugurácii Mgr.Mária Žeňuchová,riaditeľka Regionálneho riaditeľstva Slovenskej pošty (na snímke a videu), Tomáš Jančuš, člen predstavenstva Letiska Košice a Mgr.Marcel Gibóda viceprimátor Košíc (na snímke a videu). Novú poštovú známku pokrstili plastovými vrtuľkamidronov, ktoré zapožičala košická modelárska predajňa „Aeromodel.sk“ (na snímke a videu).

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlo Aero 14 na novej známke

Nová poštová cenina s nominálnou hodnotou 2,70 Eur vychádza vo forme tlačového listu so 40-timi známkami rozmerov 30 × 30 mm. Súčasťou výtvarného návrhu akademického maliara Mariána Komáčeka je dobová mapa Československa s motívom slovenských hôr. Dominantným námetom je lietadlo Aero14. Poštová známka upúta pozornosť prenikavou modrou a žltou farbou.Súčasťou novej emisie je obálka prvého dňa (FDC)  s domicilom mesta Bratislava a pečiatkou s emisným dátumom 3. mája 2024.Na (FDC) vyniká vzhľadná rytina, ktorej autorom je František Horniak. Okrem lietadla je na známke vyobrazená doteraz existujúca letiskovábudova prvého košického letiska. Budova sa nachádza na terajšej Južnej triede v Košiciach. Spolu so známkou Slovenská pošta vydala aj  pamätný list. Celú emisiu poštových známok, vrátane FDC vyrobila spoločnosť TiskárnaHradištko, s.r.o.

SkryťVypnúť reklamu

Akademický maliar a grafik Marián Komáček

Rukopis akademického maliara a grafika Mariána Komáčeka už na prvý pohľad prezrádza, že patrí k absolventom Brunovského špeciálneho ateliéru na VŠVU. Umelec patrí k druhej mladšej generácii absolventov Albína Brunovského. Marián Komáček má zmysel pre farebnosť v grafickom umení. Pri tvorbe používa techniku farebného čiarkového leptu veľkých formátov, ale vyniká aj v tvorbe expresívnych veľkoformátových kontrastných farebných kompozícií.Typickým znakom Komáčekových obrazov je, že sú eruptívne a farebne excentrické. Umelec kladie dôraz na farebnú kultivovanosť, noblesu a disciplinovanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Poštová priehradka v technickom múzeu

Pri príležitosti slávnostnej inaugurácie zriadila Slovenská pošta v technickom múzeu dočasnú poštovú priehradku. Filatelisti mali možnosť zakúpiť známky, obálky (FDC) a pamätný list.K dispozícii bola inauguračnápoštová pečiatka s domicilom Košice 1. Letisko Košice spoločne so STM pripravilo pohľadnicu s lietadlom, aby si zberatelia mohli zhotoviť analogickú pohľadnicu (Carte maximum). Klub filatelistov podľa podkladov pána Korotnokyhopripravil pre zberateľov prítlač na obálke, zobrazujúcu polohu pôvodného letiska na dobovej mape Košíc. Obálkas nalepenou novou známkou, odtlačkom inauguračnej pečiatky, s emisným dátumom vydania poštovej známky, patrí tiež k neoficiálnym(FDC).

Ukončenie oficiálnej časti

Po ukončení oficiálnej časti niektorých hostí a organizátorov „vyspovedali“ rozhlasové redaktorky. Pre hostí a účastníkov organizátori pripravili pohostenie. Inaugurácia prebehla v pohode vďaka výbornej organizácii, pripravenosti a profesionálnemu prístupu pracovníkov múzea.Zvlášť patrí poďakovanie za skvelé podujatie Mgr.Zuzane Šullovej, generálnej riaditeľke Slovenského technického múzea v Košiciach a všetkým organizátorom.

Atmosféru a zaujímavé momenty z inaugurácie si môžete pozrieť na videách a vo fotogalérii.

Videa:

Krst známky

Mgr.Mária Žeňuchová

Ing.Miroslav Gerec

Poštová prehriadka

Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.Ing.Ľudovít Korotnoky
5.Ing.Ľudovít Korotnoky 
6.
6. 
7.
7. 
8.Viceprimátor Marcel Giboda, Mgr.Mária Žeňuchová, riaditeľka Regionálneho riaditeľstva
8.Viceprimátor Marcel Giboda, Mgr.Mária Žeňuchová, riaditeľka Regionálneho riaditeľstva 
9.Vpravo Tomáš Jančuš Letisko Košice
9.Vpravo Tomáš Jančuš Letisko Košice 
10.
10. 
11.Ing.Miroslav Gerec Predseda KF 54-01 Košice
11.Ing.Miroslav Gerec Predseda KF 54-01 Košice 
12.
12. 
13.
13. 
14.V strede Ing.Zuzana Šullová riaditeľka Technického múzea v Košiciach
14.V strede Ing.Zuzana Šullová riaditeľka Technického múzea v Košiciach 
15.
15. 
16.
16. 
17.
17. 
18.Vľavo Ing.Ján Marenčík
18.Vľavo Ing.Ján Marenčík 
19.
19. 
20.
20. 
21.
21. 

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  272
  •  | 
  • Páči sa:  1 635x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu