Text a foto: Ing.Lórant Kulík
Prvú tohoročnú prezentáciu prác študentov 2023 si môžete pozrieť v našej fotogalérii, s podrobným popisom jednotlivých zadaní. Ak sa vám tvorba mladých umelcov zaujala, tak si môžete prísť pozrieť letný prieskum 26.- 27.mája 2023 na Fakultu umení Technickej univerzity v Košiciach.

KATEDRA VÝTVARNÝCH UMENÍ A INTERMÉDIÍ
Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby
Vedúci ateliéru: Prof. PhDr. Peter Rónai, akad.mal.
Ročník I.
Meno autora: Erik Dráb
Názov diela: Hlava Nehlava
Erik nám ochotne porozprával o svojej tvorbe v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby.
Inštalácia pozostáva z viacfarebných grafík-sutlačí, linorytov a kresieb. Diela voľne interpretujú uvedenú tému. Na grafikách sa nachádzajú hlavonožce-bytosti pozostávajúce z hlavy a dvoch, prípadne troch nôh. Linority sú tlačené z matrice, ktoré tvoria štyri segmenty. Pri tlači použil Erik Dráb ofsetovú farbu v kombinácii s farbou na báze vody. V dvoch kresbách sa venoval téme šmolkov, ktorých mal ako dieťa veľmi rád. Medzi dielami vyniká kostený motýľ na papieri vo farbe parížska modrá. Autor vychádza zo série kresieb a konceptu alternatívnej anatómie. V tomto prípade je to kombinácia motýľa veľrybej plutvy a ľudskej ruky. Inštalácia je obohatená o objekt pistáciovej hlavy, ktorý pozostáva z váhy, ktorú mama naplnila pistáciovými šupkami. Našu obývačku zdobila od môjho detstva. Erik ju doplnil o keramickú hlavu a je tiež naplnená pistáciovými šupkami.







Nancy Lacová, 2.ročník
Akryl na plátne
Svoju tvorbou sa snažila zachytiť seba v krajine, bez jej prítomnosti. Figúru nahrádzajú ženské prvky krajky, čípky hodvábnej látky. Dôkaz kladie na ženskú prítomnosť v prírode. Súčasťou semestrálnej práce je aj video, ktoré upriamuje pozornosť na profesionálnosť tvorby.



Ročník I.
Meno autora: Laura Muchová
Študentka prvého ročníka experimentovala s akvarelom, akvarelovými ceruzami, tušom, ceruzou a suchým pastelom. Tvorila intuitívne a hľadala spôsob, ktorý jej najviac sedí. Výsledok práce pôsobí ako cyklus, jednotlivé diela vzájomne reagujú. Výtvarný výraz Laury Muchovej sa postupne vyvíjal, kým dospel k súčasnej tvorbe.




ATELIÉR DIZAJNU INOVÁCIA
Vedúci ateliéru: Prof. Ing. Tibor Uhrín ArtD.
Tvarovateľná podložka pod hrniec-Tamara Kovaľová
Podložka pod hrniec chráni povrch stola. Vďaka pletenému drôtu sa dá aj tvarovať. Je možné tak vytvoriť misu na ovocie, orechy, sušené bylinky a iné drobnosti z domácnosti.
Šperkovnica- Michaela Soroková 1.ročník
Pri tvorbe šperkovnice Michaelu inšpirovala technika pletenia kobercov a pokrovcov. Pri výrobe sa používajú rámy, ktoré študentka využila pri tejto semestrálnej práci. Je to zaujímavý doplnok, ktorý sa hodí do každej domácnosti.




Ateliér dizajnu-Vizuálna komunikácia
Vedúci ateliéru: Doc. Mgr. art. Andrej Haščák ArtD.
FU-25-Redizajn Hry
David Gold, Štefánia Hajsáková, Karolína Kotíková, Lucia Špákova
Redizajn grafického riešenia spoločenskej hry s ohľadom na príbeh a jeho vizuálne prepojenie s 25.výročí FU TUKE
Orientačný systém pre KPK: Magistrát mesta Košice
Návrh informatívno-orientačného systému pre Kanceláriu prvého kontaktu na Magistráte mesta Košice-prízemie budovy.
Tím: Kristína Demková, Dávid Gold, Karolína Kotíkova
Tím: Štefánia Hajsáková, Eva Nemcová, Lucia Špáková




Katedra dizajnu-Ateliér tvarovania
Vedúci ateliéru: Mgr.Marián Straka, ArtD.
V ateliéri prezentovali semestrálne práce študenti: Bajusová Petra, Bojsko Kristián, Cinkaničová Nikola, Gramata Marek, Jurčová Klára, Kniaziuk Kateryna, Labanič Michal, Marcinová Sofia, Mašlonková Eliška, Mazur Yaruna, Sabová Nina, Škovranová Soňa, Takáčová Simona, Vysocká Soňa.






Ateliér slobodnej kreativity 3D FU TUKE
Vedúci ateliéru:
Doc. Mgr. art. Radovan Čerevka, ArtD.
Odborní asistenti:
Mgr. art. Dávid Demjanovič, ArtD.
Mgr. art. Marián Straka, ArtD.
Intermediálny ateliér zameraný na súčasné umelecké prejavy od klasických sochárskych technik
Denisa Saboviková, 3.ročník
Jaskyňa antropocénu, 2022/23, betón, plast, rôzne materiály
Počas tvorby diela Denisa vychádzala z knihy Podzemie od Roberta Macfarlane. Jaskyňa je symbolom antropocénu, ktoré autorka vytvorila kombináciou prírodných a syntetických látok. Študentka 3.ročníka postavila objekt jaskyne, ktorý pozostáva z roztavených plastov a z vlastných plastiglomerátových častí. Dielo je symbolom antropocénu, novou vrstvou je plastiglomerátova hornina. Denisa sa snažila vytvoriť repliku Grotty, umelej jaskyne, ktorá sa stavala od renesancie až do romantizmu.

Patrícia Čechová, 4.ročník
Móresy mládeže, 2022/23, video, 05:46
Súčasťou semestrálnej práce Patrície Čechovej je video v ktorom sa snaží poukázať na zamlčané problémy, pred ktorými si ľudia často zatvárajú oči. V baladách a piesňach sa uchoval pozitívny vplav alkoholizmu, ktorý patrí k našej folklórnej tradícii. Na deň Sv.Lucie si mladé dievčatá varili pirohy s menami chlapcov, ktorých si náhoda vyberie za manžela. Patrícia Čechová vo svojej performancii poukázala na interpretáciu folklórneho rituálu. Vo svojom videu kládla dôraz na to, aby výpovedná hodnota deja bola ukrytá v náhode. Dlhodobú problematiku dedíme z generácie na generáciu, tak na prvý pohľad nevinná akcia ukrýva v sebe dlhodobé posolstvo.


Viktória Tomčíková, 1.ročník
Photo-taking-impairment effect
Rippedoutof reality, model, 2022/23, kombinované techniky
Viktória Tomčíková vo svojom diele chcela poukázať na to, že mobily dokážu pripraviť divákov o zážitok na koncertoch. Diváci natáčajú a fotografujú, snažia sa na svojom smartfóne vyhotoviť najlepší záber. Namiesto tanca a pohybu návštevníci koncertov uprednostňujú nehybné státie. Problematike sa venuje Dr.LindaHenkel. Poukázala na to, že keď fotografujeme, tak si menej pamätáme z akcie. Tento jav dnes poznáme ako „photo-taking-impairment effect“.Pre interpretov zároveň chýba emočná spätná väzba publika, lebo každý sa sústreďuje na svoj smartfón.

Terézia Pešková-štúdia aktu

Ďalší autori:



Ateliér nových médií a fotografie
Vedúci ateliéru: Prof. MgA. Michal Murín, ArtD.
Oliver Pichnarčík, 1. Ročník
1.Názov: Stopy v tme
Deň a noc, Tma a svetlo, Dym a vzduch, Tieň a odlesk, Zlo a dobro, Bolesť a slasť
2.Názov: Anymus
Dielo vzniklo kombináciou objektov, ktoré sa našli v odpadkovom koši. Cieľom asambláže je poukázať na povrchnosť vecí, ktoré súvisí s odzrkadlením pokoja-nepokoja.
3.Názov: Sonitus
Olivera fascinuje šum a príjemne sa mu počúva. Inšpiroval sa z detstva, keď sa ako 4-ročný pozeral do televízie, ktorá šumí. Stalo sa to keď prestal fungovať prehrávač. Oliver Pichnarčík skúma rôznorodosť, ako sa dá s tým pracovať. Ide o opak príjemného, pekného a užitočného.


KATERA ARCHITEKTÚRY
Vedúci katedry:
doc. Ing. arch. Juraj Koban, PhD.
Katedra pozostáva zo štyroch ateliérov, ktoré sa nachádzajú v prístavbe FU TUKE na Wattsonovej ulici v Košiciach.
Ateliér I.
Vedúci ateliéru:
Prof. Ing. arch. Peter Pásztor, PhD.
Odborní asistenti:
Ing. arch. Martin Drahovský
Ing. arch. Lukáš Sečka, PhD
Cieľom ateliéru je pripraviť študentov k organickému prístupu pri riešení úloh. Ateliér I, rieši problematiku od architektonického konceptu až k podrobnému riešeniu detailov. Pri tvorbe sa snažia umelci a pedagógovia dodržať koncept trvalo udržateľného rozvoja progresívnych ekologických princípov. Pedagógovia sa snažia študentov motivovať, aby boli čo najkreatívnejší a pracovali profesionálne pri tvorbe architektonických projektov. Študenti sa môžu zapojiť do architektonických súťaží.
Ateliér II.
Vedúci ateliéru:
Doc. Ing. arch. Juraj Koban, PhD.
Profesor:
Doc. Ing. Ján Kanócz, CSc.
Ateliér hľadá odpovede na otázky ústiacich do vnemu, posolstva a tvaru. Študenti ako architekti vstupujú do krajiny, do sídla, do miesta. Prostredníctvom semestrálnych prác a zadaní rozvíjajú svoju kreativitu, zúčastňujú sa architektonických súťaží. Výsledkom sú semestrálne práce a zadania, ktoré prezentujú dvakrát ročne v zimnom a letnom semestri.
Docenti:
Ing. arch. Tomáš Boroš, ArtD.
Ing. arch. Ján Sekan, PhD
Ateliér III.
Vedúci ateliéru:
Ing. arch. Štefan Zahatňanský
Docent:
Dr. Ing. arch. Ján Krcho, PhD.
Vertikálny ateliér patrí asi k najnáročnejším, najkreatívnejším v rámci architektúry. Vďaka skvelým umelcom-pedagógom, ateliér umožňuje individuálny prístup k poslucháčom. Študenti získajú rutinu v tvorbe komplexného architektonického konceptu. Ateliér prostredníctvom zadaní a semestrálnych prác umožňuje študentom simulovanie tvorivého procesu tvorby. Riešia náročnejšie zadania, od tvorby urbánnych štruktúr, až po architektonický a interiérový detail. Poslucháči získavajú zručnosti s ohľadom na historický a topografický detail. O kvalitách ateliéru sa môžete presvedčiť prostredníctvom semestrálnych prác, ktoré prezentujú na Fakulte umení TUKE v Košiciach.
Ateliér IV.
Vedúci ateliéru:
Ing. arch. Irakli Eristavi
Odborní asitenti:
Ing. arch. Andrea Bočková, ArtD.
akad. arch. Ing. Karol Gregor
Ing. arch. Pavol Šilla
Cieľom ateliéru IV je, aby študent dokázal v praxi vytvárať kultúrne hodnoty nielen v slovenskom, ale aj v medzinárodnom meradle. Krátku prehliadku študentských prác v jednotlivých ateliéroch si môžete pozrieť na fotkách.
Tvorbu študentov v jednotlivých ateliéroch si môžete pozrieť na nasledujúcich fotkách



















Katedra teórie a dejín umenia
Vedúci katedry:
Mgr. Peter Tajkov, PhD.
Docentka:
doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.
Odborní asistenti:
Dr. Ing. arch. Ján Krcho, PhD.
Mgr. Štefánia Ďuricová, M.A.
Mgr. Gabriela Garlatyová, PhD.
Mgr. Štefan Haško PhD.
Mgr. Zuzana Labudová, PhD.
Mgr. Rastislav Rusnák, PhD.
Sekretariát katedry:
Katarína Priatková
Katedra poskytuje pre študentov ucelený obraz o dejinách umenia. Sústreďuje sa na umelecko-historický prehľad o výtvarnom umení od praveku až na hranu súčasnosti. Okrem pedagogickej činnosti má katedra vedecko výskumnú funkciu, ku ktorej patrí publikačná činnosť, kurátorstvo, členstvo v rôznych radách a porotách umeleckých súťaží. Pravidelne vydáva výber najlepších študentských prác FUTUNOW. Skvelí pedagógovia sa venujú výstavnej činnosti, ale aj pamiatkovému výskumu. Katedra zabezpečuje výuku dejín umenia na Univerzite tretieho veku Technickej univerzity v Košiciach, odborným garantom je Dr. Ing. arch. Ján Krcho, PhD.


Tri semestrálne práce na záver



Ak vás semestrálne práce študentov zo zimného prieskumu zaujali, tak neváhajte a 26.-27. mája si príďte pozrieť, letný prieskum na Fakultu umení Technickej univerzity v Košiciach.

Zdroj:
Semestrálne práce študentov Fakulty umení TU Košice
Popis semestrálnych prác študentov Fakulty umení TU Košice
Rozhovory so študentmi Fakulty umení TU Košice o vystavených semestrálnych prácach