Text, foto a video: Lórant Kulík
Úspešný a tvorivý architekt vypracoval projekty budov, ktoré sú dodnes ikonou miest a obcí na Slovensku a na Ukrajine. Verejnosti menej známy Ľudovít Oelschläger – Őry zanechal svoj rukopis aj v Košíciach. Tvorba Ľudovíta Oelschlägera – Őryho ukrýva množstvo tajomstiev a zaujímavostí, ktoré si zaslúžia chvíľku pozornosti.
Život a dielo architekta, už viac než desať rokov skúma Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.
Pani Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD., začala s archívnym výskumom košickej moderny už pred niekoľkými rokmi. To, že Ľudovít Oelschläger – Őry bol naozaj produktívny a aktívny, dokazujú budovy aj mimo hraníc Slovenska. Na niekdajšej Podkarpatskej Rusi, ktorá bola v medzivojnovom čase súčasťou Československa, nájdeme nemálo stavieb s rukopisom Ľudovíta Oelschlägera (na snímkach).
Garanciou úspechu sú skvelí spolupracovníci
Estetické a vkusné usporiadanie 46 posterov prezrádza profesionalitu autorov výstavy. Vedúca projektu z Katedry teórie dejín umenia FU TUKE (na snímke), prezentuje precíznosť, vysokú odbornosť a profesionalitu pri realizácii výstavy a výskumného projektu. Garanciou úspechu sú aj skvelí spolupracovníci zo Slovenska, ale aj z Ukrajiny, s ktorými pani docentka spolupracuje. Ak by sme začali menovať, určite by sme niekoho vynechali. Kompletný zoznam autorov, spoluautorov výstavy nájdete aj v našej fotogalérii.
Vernisáž výstavy
Autorov výstavy spolu s hosťami hostí privítal Doc. Ing. František Jakab, PhD., (a snímke),riaditeľ Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. V úvodnej časti sa k prítomným prihovorila Ing.Kristína Markušová (na snímke), riaditeľka Krajského Pamiatkového Úradu Košice. O výskumnej úlohe a realizácii samotnej výstavy, hostí informovala vedúca projektu a autorka výstavy Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.,(na snímkach a videu). Pani docentka vo svojom úvodnom príhovore poďakovala všetkým spolupracovníkom, ktorí sa podieľali na realizácii výstavy a výskumného projektu. Na výstave sa zúčastnila Prof. Ing. Zuzana Vranayová, PhD .,(na snímke),vysokoškolská profesorka, riaditeľka Ústavu pozemného staviteľstva.
Z Košíc do Užhorodu
Pri podrobnej prehliadke rýchlo zistíte, že výskum zďaleka nekončí v Košiciach. Na výstavných paneloch si návštevník môže pozrieť budovy, ktoré vybudovali v Užhorode, Munkačeve a ďalších mestách Ukrajiny. Pracovný tím pani docentky, musel niekoľkokrát odcestovať v čase COVIDU 19 na Ukrajinu, aby zdokumentovali podklady k výstave.
Výskum sa mohol uskutočniť iba vďaka spolupráci s Ukrajinou
Výskum a prezentáciu posterov v UVP Technicom, by nebolo možné realizovať bez pomoci Ukrajincov. Patrí poďakovanie Mgr.Line Degtyaryovej, doktorandke Užhorodskej Národnej Univerzity-NO Uzhorod Modernism Ukrajina. Za pomoc pri realizácii projektu patrí poďakovanie Bc.Olegovi Olashynovi zo Zakarpatskej akadémii umení. Ďakujeme pani Myroslave Liakhovych, autorke veľkej väčšiny realizovaných fotografií stavieb architekta nielen u nás, ale aj na Ukrajine. Bez zahraničných spolupracovníkov, by nebolo možné výskumný projekt realizovať. Napriek nepriaznivej situácii ochotne pomohli pani Doc. Ing. arch. Adriane Priatkovej, PhD., realizovať výskum po roku 2012 / KEGA 046TUKE-4/2020.
Na posteroch nájdete rodinný dom Pavla Németha a pani Némethovej
Autori prezentujú aj niektoré Košické budovy. Ústav nemocn.poist MAV v Košiciach, Nájomný bytový dom zamestnancov OPK, Bytový dom Otakara Šika, Rodinný dom Pavla Németha a pani Némethovej, Elte auto hotel a ďalšie. Druhú časť výstavy tvoria objekty z miest a obcí Slovenska a Ukrajiny. Ak sa chcete dozvedieť viac, tak si určte príďte výstavu pozrieť.
Výstavné panely autorka spestrila dobovou projektovou dokumentáciou
V UVP Technicom je vystavených viac než štyridsať posterov s podrobným popisom jednotlivých objektov. Vedúca projektu Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD., takmer všetky výstavné panely spestrila s historickými a aktuálnymi fotografiami stavieb. Tieto budovy vznikli na rysovacom stole architekta Ľudovíta Oelschlägera. Aby výpovedná hodnota a odbornosť výstavných panelov bola čo najlepšia, pani docentka jednotlivé postery spestrila s historickou projektovou dokumentáciou. Vyhľadať dobové projekty k historickým budovám je časovo náročné. Kompletizácia jednotlivých dokumentov do konečného produktu, v tvare výstavných posterov si vyžaduje vysokú odbornosť a spoluprácu s rôznymi inými profesiami.
Úspešné výstavy na tému Oelschläger mali viac než desať repríz
Výstavu v kontexte diela košického architekta Ľudovíta Oelschlägera nainštalovali v Košiciach v roku 2012, v kontexte EHMK 2013. Predchádzajúca výstava o ktorej sme už písali sa konala v roku 2019. Mala 12 repríz na Slovensku v Maďarsku, Ukrajine, Rumunsku. Autori výstavy (A. Priatková – P. Pásztor). Výsledky výskumu autori spracovali vo vedeckej monografii, ktorá bola nominovaná v tom roku tiež na cenu časopisu Pamiatky a múzeá. Získala cenu prof. Kusého za rok 2012.Košičania si mohli pozrieť minulú výstavu v budove Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Pánovi riaditeľovi Doc. Ing. Františkovi Jakabovi PhD., patrí poďakovanie, že poskytol priestory a možnosť prezentovať výstavu v budove Univerzitného vedeckého parku. Ak ste výstavu v roku 2019 nestihli, tak si ju môžete pozrieť TU.
Výskum nikdy nie je ukončený
V úvodnom príhovore Ing.Kristína Markušová (na snímke), riaditeľka Krajského Pamiatkového Úradu Košice uviedla, že výskum nikdy nie je ukončený. Predpokladáme, že autori výstavy budú v skvelom projekte a bádaní ďalej pokračovať ...
Výstavu si môžete pozrieť do 29. septembra 2022 v UVP Technicom, na ulici Boženy Němcovej v Košiciach a v našej video a fotogalérii.
Video 1: Otvorenie výstavy
Video 2: Úvodné slovo Doc. Ing. arch. Adriane Priatkovej, PhD.
Video 3:Výstava
Fotogaléria:




























































