Výtvarné umenie: Algoritmické vizualizácie pána profesora Igora Podlubného vo forme grafických výstupov generovaných počítačom

Alebo Computer-Generated and Human-Interpreted. Viac info, foto a video o abstraktnom umení v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Text, foto a video: Lórant Kulík

Ak sa venujete Matematickej analýze, funkciám komplexnej premennej, operátorovému počtu, deriváciám a integrálom neceločíselného rádu a ich aplikáciám v modelovaní a riadení procesov, výpočtovej technike a zároveň aj umeniu, tak pozorne sledujte. Potom Vás iste bude inšpirovať tvorba a vystavené diela, ktorých autorom je pán Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., akademik Učenej spoločnosti Slovenska. Prof. Podlubný, autor výstavy Computer - Generated and Human-Interpreted pôsobí na Ústave riadenia a informatizácie výrobných procesov Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach. Exkluzívna výstava, ktorá vznikla v spolupráci matematika a výtvarníka, bola dostupná od 08. novembra 2021 až 28. februára 2022. Počas pandémie koronavírusu COVID 19, nemohol každý vidieť vystavené diela. Teraz si môžete výstavu pozrieť virtuálne na videu a na fotografiách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Algoritmické vizualizácie profesora Igora Podlubného

Milovníci vedy a umenia si mali možnosť pozrieť neortodoxné prístupy, ktorých záverom sú vystavené algoritmické vizualizácie profesora Igora Podlubného. Grafické výstupy (na snímkach), vygeneroval autor pomocou softvéru v programovom prostredí Matlab. Jedným z nich je „malý princ s líškou“. Dielo reprezentuje perceptuálne interpretácie prepojení náhodných bodov krivkami premenlivej šírky vo virtuálnom priestore. Metóda trajektórie dynamických procesov pripomína gesto majstrov kaligrafie.

Spolupráca výtvarníka a matematika

Výstavu realizoval Prof.Podlubný v spolupráci s umelcom a pedagógom PaedDr. Mgr. art. Borisom Vaitovičom, ArtD. Zároveň je kurátorom výstavy, vyučuje na Fakulte výtvarných umení Technickej univerzity v Košiciach. Stretli sa na pôde Technickej univerzity a pomocou umeleckých diel (na snímkach) zhmotnili procesy, ktoré sú za horizontom obvyklého nazerania. Nekonečná slučka opakujúceho sa obrazu Madony s dieťaťom je vizuálnym výkladom matematickej rovnice.

SkryťVypnúť reklamu

Recyklácia zaužívaných foriem archetipy, algoritmus, bizarné diela

Ak do týchto zaužívaných foriem pridáme archetipy a počítačový program, tak sa dostávame  k filmom, ktoré vyprodukovala umelá inteligencia. K takýmto dielam patrí film vyprodukovaný Benjaminom – umelou inteligenciou od Oscara Sharpa a Rossa Goodwina a ďalšie.

Kurátorom výstavy je PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD. Venuje sa presahom klasických a digitálnych techník. Vystavoval v členských štátoch Európskej únie, ale aj v Holandsku, Japonsku, Číne a Kórei. Svoje diela prezentuje na responzívnych a interaktívnych inštaláciách často koncipovaných na špecifickom hardvérovom riešení. Venuje sa aj ekológii a využitiu reziduálnych energií.

SkryťVypnúť reklamu

 Najviac citovaná matematická publikácia vo svete

Autor výstavy Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., je známy svojimi priekopníckymi prácami v oblasti derivácií a integrálov neceločíselného rádu a ich aplikácií v modelovaní a riadení procesov.

Monografia Prof.Podlubného má 30-tisíc citácií

Podľa databázy Americkej matematickej spoločnosti je najviac citovanou matematickou knihou vo svete v období 2011-2021, monografia Prof.Podlubného „Fractional Differential Equations“ (Academic Press/Elsevier, San Diego, 1999). S počtom citácií už viac ako 30 tisíc, je  najcitovanejšou vedeckou prácou všetkých čias na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Vystavené diela si môžete pozrieť na videu a vo fotogalérii.

 Video z výstavy:

Fotogaléria:

1a.
1a. 
1.Poster
1.Poster 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
11.
11. 
12.
12. 
13.
13. 

Zdroj:   Výstavné panely

              Popis výstavy: Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc.

              Kurátorsky text: PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD.

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  936x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu