Text, foto a video: Lórant Kulík
Ak sa venujete Matematickej analýze, funkciám komplexnej premennej, operátorovému počtu, deriváciám a integrálom neceločíselného rádu a ich aplikáciám v modelovaní a riadení procesov, výpočtovej technike a zároveň aj umeniu, tak pozorne sledujte. Potom Vás iste bude inšpirovať tvorba a vystavené diela, ktorých autorom je pán Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., akademik Učenej spoločnosti Slovenska. Prof. Podlubný, autor výstavy Computer - Generated and Human-Interpreted pôsobí na Ústave riadenia a informatizácie výrobných procesov Fakulty BERG Technickej univerzity v Košiciach. Exkluzívna výstava, ktorá vznikla v spolupráci matematika a výtvarníka, bola dostupná od 08. novembra 2021 až 28. februára 2022. Počas pandémie koronavírusu COVID 19, nemohol každý vidieť vystavené diela. Teraz si môžete výstavu pozrieť virtuálne na videu a na fotografiách.
Algoritmické vizualizácie profesora Igora Podlubného
Milovníci vedy a umenia si mali možnosť pozrieť neortodoxné prístupy, ktorých záverom sú vystavené algoritmické vizualizácie profesora Igora Podlubného. Grafické výstupy (na snímkach), vygeneroval autor pomocou softvéru v programovom prostredí Matlab. Jedným z nich je „malý princ s líškou“. Dielo reprezentuje perceptuálne interpretácie prepojení náhodných bodov krivkami premenlivej šírky vo virtuálnom priestore. Metóda trajektórie dynamických procesov pripomína gesto majstrov kaligrafie.
Spolupráca výtvarníka a matematika
Výstavu realizoval Prof.Podlubný v spolupráci s umelcom a pedagógom PaedDr. Mgr. art. Borisom Vaitovičom, ArtD. Zároveň je kurátorom výstavy, vyučuje na Fakulte výtvarných umení Technickej univerzity v Košiciach. Stretli sa na pôde Technickej univerzity a pomocou umeleckých diel (na snímkach) zhmotnili procesy, ktoré sú za horizontom obvyklého nazerania. Nekonečná slučka opakujúceho sa obrazu Madony s dieťaťom je vizuálnym výkladom matematickej rovnice.
Recyklácia zaužívaných foriem archetipy, algoritmus, bizarné diela
Ak do týchto zaužívaných foriem pridáme archetipy a počítačový program, tak sa dostávame k filmom, ktoré vyprodukovala umelá inteligencia. K takýmto dielam patrí film vyprodukovaný Benjaminom – umelou inteligenciou od Oscara Sharpa a Rossa Goodwina a ďalšie.
Kurátorom výstavy je PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD. Venuje sa presahom klasických a digitálnych techník. Vystavoval v členských štátoch Európskej únie, ale aj v Holandsku, Japonsku, Číne a Kórei. Svoje diela prezentuje na responzívnych a interaktívnych inštaláciách často koncipovaných na špecifickom hardvérovom riešení. Venuje sa aj ekológii a využitiu reziduálnych energií.
Najviac citovaná matematická publikácia vo svete
Autor výstavy Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc., je známy svojimi priekopníckymi prácami v oblasti derivácií a integrálov neceločíselného rádu a ich aplikácií v modelovaní a riadení procesov.
Monografia Prof.Podlubného má 30-tisíc citácií
Podľa databázy Americkej matematickej spoločnosti je najviac citovanou matematickou knihou vo svete v období 2011-2021, monografia Prof.Podlubného „Fractional Differential Equations“ (Academic Press/Elsevier, San Diego, 1999). S počtom citácií už viac ako 30 tisíc, je najcitovanejšou vedeckou prácou všetkých čias na Slovensku.
Vystavené diela si môžete pozrieť na videu a vo fotogalérii.
Video z výstavy:
Fotogaléria:














Zdroj: Výstavné panely
Popis výstavy: Prof. RNDr. Igor Podlubný, DrSc.
Kurátorsky text: PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD.