Šport: Foto - video reportáž: Nový polmaratón v Košiciach mal premiéru v nedeľu

Šport: Foto - video reportáž: Nový polmaratón v Košiciach mal premiéru v nedeľu
Fanušíčka Peace Half Marathon Košice (Zdroj: Foto: Lórant Kulík)
Písmo: A- | A+

V nedeľu 29.augusta mal premiéru v Košiciach nový polmaratón, víťazom sa stal Tibor Sahajda. O novom športovom podujatí viac v príspevku, ponúkame aj foto a video reportáž.

Text, foto a video: Lórant Kulík

Video: Polmaratón Košice pohľad na Zimnú ulicu

Video: Polmaratón Košice pohľad na Hviezdoslavovu ulicu

Polmaratón vyhral Tibor Sahajda

Tohtoročný košický polmaratón vyhral Tibor Sahajda s časom 1:08:57. Bol v dobrej forme, získal 5-minutový náskok pred ďalším bežcom. Víťaz má kvalitného trénera Vladimíra Molčana. Predpovedal, že Sahajda vyhrá, čo sa 29.augusta na premiére nového polmaratónu naplnilo.  Barbora Šimková patrila k najrýchlejším v kategórii žien, zvíťazila s časom 1:28.28.

Trať

Súťažiaci si zabehali na rovnej trati, ktorá neobsahuje  extrémne stúpania a nečakané prekážky. Trať s povrchom asfalt a dražba vytvára dobré podmienky pre bežcov. Organizátorom  súťaže  je Maratón klub Košice.

Tradícia maratónu v Košiciach

Košický maratón má dlhoročnú tradíciu, patrí k najstarším v Európe. Dĺžka trate je 42 km, polmaratón má 21km. Podľa dlhoročnej tradície sa maratón koná vždy prvú októbrovú nedeľu. Súťaž prebieha každoročne v Košiciach od roku 1924. Zakladateľom  je Vojtech Bukovský.

Otočka v Seni

Počas dlhoročnej tradície sa na MMM menili trate. V roku 1925 používali trasu Košice-Šebastovce- Košice. Cieľ aj štart bol v rekreačnej oblasti Anička. V rokoch 1926- 1950 si účastníci MMM zmerali sily na úseku Košice-Seňa-Košice. V roku 1951 organizátori zmenili trasu na Košice-Lemešany-Košice. Podobne ako v roku 1952, keď súťažiaci dobehli až do Prešova. Tieto experimenty sa neosvedčili a v rokoch  1953-1988 sa MMM opäť konal na trati Košice-Seňa-Košice. Od roku 1997 sa súťaží na mestskom okruhu, štart je pred hotelom Hilton.

Premiéra polmaratónu bola úspešná

Premiéra nového polmaratónu v Košiciach bola v roku 2021 úspešná. Do súťaže sa zapojilo množstvo súťažiacich, fanušíkov a divákov. Aká bola atmosféra  29.augusta v centre Košíc, si môžete pozrieť vo foto a video galérii.

Fotoreportáž:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
11.
11. 
12.
12. 
Skryť Zatvoriť reklamu