Videokuriozita: Ako infikuje zdravé bunky koronavírus SARS-CoV-2 (COVID 19)

Písmo: A- | A+

Vďaka šikovným vedcom Kirbyovho inštitútu UNSW v Sydney si môžete na nasledujúcom videu pozrieť unikátne mikroskopické zábery, V príspevku si môžete pozrieť ako vniká koronavírus COVID 19 do zdravých buniek, ako ich infikuje.

Text a video: Kirbyovho inštitút UNSW v Sydney

Preklad: Lórant Kulík

Vedci z Kirbyovho inštitútu UNSW v Sydney vyvinuli bunky, ktoré im umožňujú rýchlejšie testovať účinok SARS-CoV-2 (COVID 19). Riaditeľ Kirbyovho inštitútu, profesor Tony Kelleher, tvrdí, že tieto bunky sú neuveriteľným prínosom pre ďalší výskum. Je to výnimočná inovácia, ktorá značne prispeje k ďalšiemu výskumu koronavírusu COVID-19.

Tím vedený docentom Stuartom Turvilleom používa geneticky upravené bunky na rýchlejšie pochopenie dynamiky rôznych variantov vírusu a na testovanie ich schopnosti. Vedci teraz zdieľali mikroskopické zábery z uvedeného procesu. Na ich neuveriteľnom videu môžete vidieť, ako do zdravých buniek vniká vírus SARS-CoV-2 počas 20 hodín.

Video:Mikroskopické zábery: Ako vniká vírus do zdravej bunky, ako ju infikuje

Vedci upravili bunky tak, aby sledovali zmeny rýchlejšie. Použili receptory, o ktorých už vieme, že sa k nim vírus rád pripojí. Vo videu sú tieto bunky zobrazené svetlošedou farbou s ostro ohraničenými okrajmi. Keď vírus vstúpi do bunky, tieto okraje sa rozmažú, roztopia a bunka infikovaná vírusom získa sférický tvar. V bunkách vyvinutých univerzitou sa SARS-CoV-2 sa koronavírus replikuje štyrikrát rýchlejšie, ako v iných experimentálnych bunkách. To má veľa výhod, varianty vírusov je možné skúmať oveľa rýchlejšie. Táto jedinečná metóda umožňuje vedcom jednoduchšie modelovať šírenie koronavírusu COVID 19. Unikátna technológia (na videu) umožňuje riešiť problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť pri výskume.

Zdroj:

https://newsroom.unsw.edu.au/news/health/supercharged-cells-help-scientists-analyse-sars-cov-2-variants-faster

https://www.youtube.com/watch?v=4-EtzvRQhxs

Skryť Zatvoriť reklamu