Podľa slávneho starogréckeho mesta, sa v médiách archeologická lokalita Várhegy, často označuje ako slovenské Mykény.

Kto sa zauiíma o otomanskú a füzesabonskú kultúru, tak by mal navštíviť archeologické múzeum v Nižnej Myšli. V budove kláštora z 13.storočia sú vystavené exponáty z neďalekej lokality Várhegy. Pred 3500 rokmi bola opevnená osada dôležitým mocenským centrom. Zrekonštruované chalupy, časť opevnenia s palisádou a priekopou sú premostené mostom ústiacim do vstupnej brány opevnenej osady. Archeologické a antropologické nálezy sa oplatí vidieť. Presvedčil nás o tom aj archeolóch Mgr.Ján Rákoš,pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach.Exkurziu organizovala Mgr.Lucia Kocáková v rámci prednášok z dejín umenia na Univerzite tretieho veku v Košiciach.
Archeologické nálezy v blízkosti Košíc
Zúčastnili sme sa na prehliadke archeologických exponátov, ktoré sú vystavené v budove premonštráckeho kláštora z 13.storočia.Múzeum sa nachádza v blízkom okolí Košíc v Nižnej Myšli. Prehliadkou múzea a neďalekej lokality Várhegy nás sprevádzal archeológ(na snímke). Ochotne zodpovedal všetky otázky z publika a pritom nás informoval o ďalších zaujímavostiach z oblasti archeológie v lokalite Várhegy.
Prehliadka múzea
Kto má rád archeológiu a antropológiu, tak sa príde na svoje prehliadke múzea. Nálezy z vykopávok sú unikátnym a cenným študijným materiálom pre tých, ktorí sa venujú dobe bronzovej. Cenné archeologické materiály otomansko-füzesabonskej kultúry pochádzajú z obdobia 1400 až 1700 p.n.l. Nálezy staré 3400 až 3700 rokov archeológia skúmajú už dlhé desaťročia. Už v roku 1892 označili Nižnú Myšľu za archeologický objekt, systematický výskum tu prebieha od roku 1977.Zbierkový fond je bohatý, nachádza sa v ňom približne 5000 predmetov.Vystavené sú iba tie zaujímavejšie,niektoré z nich patria ku kurióznym exponátom.Mali sme si možnosť pozrieť starý rituálny chlieb, ktorý má 3400 rokov. Prítomných zaujala aj detská hračka s kolieskami, ktorá je pravdepodobne najstaršia na svete. Fotiť nám neumožnili, tak prvú časť prehliadky múzea sme zdokumentovali pomocou archívnych snímok, za ktoré autorom ďakujeme.
Archeologická lokalita Várhegy
Ďalej sme sa presunuli do lokality Várhegy, ktorá je vzdialená asi na 10 minút chôdze od múzea .Sprevádzal nás archeológ Mgr.Ján Rákoš, potešili sme sa, že môžeme fotiť. Už pri kráčaní miernym svahom sme zďaleka zaregistrovali oplotenie a repliky historických domčekov. Archeologický výskum potvrdil, že naši predkovia tu žili v dvoch osadách. Mohutným hlinitým valom spolu so 6metrovou priekopou bola opevnená osada, ktorú archeológovia zaradili k starším osadám. V tejto osade ľudia žili v jednopriestorových domčekoch, ktoré mali rozmery 5x6m.Repliky týchto domčekov ktoré archeológovia postavili, sme si mali možnosť pozrieť a vyhotoviť niekoľko fotografií.
Staršia osada s pohrebiskom
Súčasťou osady bolo aj pohrebisko. Mŕtvych pochovávali v skrčenej polohe tvárou k východu(na snímke). Ženy ležali na ľavom boku, muži boli otočený napravo. V múzeu sme si mali možnosť pozrieť podobné hroby, ktoré vykopali archeológovia v Nižnej Myšli. Archeologické nálezy obsahovali a množstvo milodarov, prípadne jedlá a nápoje. Historici vďaka dochovaným šperkom dokázali zdokumentovať aj vtedajší štýl obliekania. Nosili prívesky, náušnice, náramky ,odev si zapínali ihlicami. Najstarší hrob pochádza z obdobia 1700 p.n.l. V archeologickej lokalite Várhegy používali pohrebisko asi 200 rokov. Snímky z prehliadky archeologickej lokality Várhegy si môžete pozrieť na nasledujúcich snímkach.
Mladšia osada
Ďalej nás informoval Mgr.Ján Rákoš, že mladšiu osadu začali budovať v strednej dobe bronzovej. Na opevnenenie používali aj kamene. Dozvedeli sme sa, že súčasťou osady bola aj kultová jama. Zrejme muža zviazali a živého hodili do kultovej obetnej jamy. Okrem kostry muža historici našli aj kostry troch žien, zrejme sa stali obeťami rituálu. Podobné rituály naši predkovia v dobe bronzovej používali na ochranu pred nebezpečenstvom.Otomanská kultúra zanikla v období 1400 p.n.l.
Kto má rád históriu, tak nemusí precestovať tisíce kilometrov. Cenné exponáty z doby bronzovej sú pre milovníkov histórie dostupné iba niekoľko kilometrov od Košíc.






















