Hobby: Výstava bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ bola úspešná

Napriek nepriaznivej situácii ohľadom koronavírusu Botanická záhrada v spolupráci s klubom zorganizovala výstavu bonsajov.Návštevníci si mohli pozrieť 60 drevín.Výstava trvala iba dva dni, viac informácií,foto a video v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text, foto a video: Lórant Kulík

Tohtoročná výstava bonsajov sa mala konať v apríli, ale koronavírus všetko zmenil. Výstavu usporiadali v septembri v zmenšenom rozsahu. Jedinečné bonsaje skúsených pestovateľov, sú dobrým príkladom pre mladých začínajúcich pestovateľov. Návštevníci si prišli na svoje, mohli si zakúpiť mladé rastlinky. Atmosféru počas výstavy v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach spolu s jedným so zaujímavým exponátom s tečúcou vodou, si môžete pozrieť na nasledujúcich krátkych videách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Bonsaj Vodopád-pestovateľ Dušan Palenčár

Výstava nebola len prehliadkou samotných bonsajov. Začínajúci pestovatelia sa mohli na výstave poradiť so šikovnými a skúsenými pestovateľmi, ktorí sa venujú tomuto ušľachtilému koníčku už niekoľko rokov. Tí skúsenejší začiatočníkom pomohli s nákupom mladých rastliniek a ošetrovateľských potrieb.

 Bonsaj s vodopádom vystavoval pestovateľ Dušan Palenčár

Návštevníkov najviac zaujal kuriózny bonsaj, ktorý pestovateľ pomenoval ako vodopád. Pri pozornejšom skúmaní sme zistili, že voda v bonsajových miskách naozaj tečie (na snímke a videu). Pestovateľom a vystavovateľom kurióznej rastlinky je Dušan Palenčár z Košíc (na snímke). O svojom koníčku nám pestovateľ ďalej prezradil Pestovaniu bonsajov sa venujem asi 15 rokov. Striedali sa úspechy, ale aj neúspechy. Postupne som spoznával čo jednotlivé druhy bonsajov vyžadujú pre svoj život, ako sa im treba venovať, v skromných dosť nevyhovujúcich balkónových podmienkach. Na tohtoročnej výstave bonsajov vzhľadom na priestory, sme mali len obmedzený počet rastliniek. Ja osobne som vystavoval len tri, vrátane vodopádu (na snímke a videu), ktorý dodal dynamiku a zaujal najmä deti. Na tento druh pestovania ma inšpirovali veľkolepé výstavy vietnamských pestovateľov. Z mojich bonsajov si najviac cením buk lesný, ktorý bol aj na výstave, pretože som ho ako yamadory pripravoval v prírode minimálne tri roky, až tak sa mi ho podarilo „vypiplať” do dnešnej podoby,“ uviedol Dušan Palenčár.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavu sa oplatilo vidieť, všetky vystavené exponáty sú jedninečné. Pestovatelia sú kreatívní, väčšinou realizujú svoje vlastné námety. Pestovanie bonsajov je časovo náročné, ale rastlinky sa pestovateľom odmenia svojou krásou. Výstavu si môžete pozrieť vo fotogalérii a na infračervených snímkach.

  Fotogaléria:

Návštevníci si mohli na výstave bonsaje aj zakúpiť
Návštevníci si mohli na výstave bonsaje aj zakúpiť 
Bonsaj na snímke vypestoval a vystavuje Patrik Panda
Bonsaj na snímke vypestoval a vystavuje Patrik Panda 
Bonsaje
Bonsaje 
Napriek koronavírusu bol o výstavu veľký záujem
Napriek koronavírusu bol o výstavu veľký záujem 
Dušan Palenčár je autorom  bonsaja s názvom vodopád ( na snímke)
Dušan Palenčár je autorom bonsaja s názvom vodopád ( na snímke)  
Na snímke Dušan Palenčár, pestovateľ a vystavovateľ bonsajov
Na snímke Dušan Palenčár, pestovateľ a vystavovateľ bonsajov 

 Infračervená kolorovaná a monochromatická snímka:

Bonsaj vodopád Dušana Palenčára na infračervenej kolorovanej snímke
Bonsaj vodopád Dušana Palenčára na infračervenej kolorovanej snímke 
Vystavené bonsaje na monochromatickej infračervenej snímke
Vystavené bonsaje na monochromatickej infračervenej snímke 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  272
  •  | 
  • Páči sa:  1 635x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu