Internetová známka

Ak čítate tento príspevok na internete, tak ste sa práve stali užívateľmi webových technológií. Bez softvéru a World Wide Web stránok by nemohla existovať komunikácia medzi klientom a serverom protokolu http.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sir Tim Berners-Lee patrí k zakladateľom internetu, čo potvrdzuje portrét autora www stránok na poštových známkach. Programátor napísal prvý webový klient pre server v roku 1990.Jeho špecifikácie URI, HTTP a HTML neskôr vylepšili a rozšírili pre použitie webových technológií. Vynálezca softvéru svojim objavom v roku 1989 položil základy internetu. Zjednodušene povedané si ani neuvedomil ,že vynašiel dobre známe www stránky. Ikonický portrét autora programu v pozadí s monitorom, so symbolmi www sú súčasťou výtvarného návrhu poštovej známky(na snímke).Poštová cenina Marshallových ostrovov s nominálnou hodnotu 60 centov sa stala ikonou filatelistických zbierok.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Anglický inžinier Sir Timothy John Berners-Lee sa narodil 8.júna 1955 v Londýne. Vynálezca World Wide Web v novembri 1989 implementoval prvú úspešnú komunikáciu medzi klientom a serverom protokolu http cez internet. Za objav, ku ktorému neodmysliteľne patrí Hypertext Transfer Protocol-http získal množstvo prestížnych vyznamenaní. V roku 2004 prevzal ocenenie od kráľovnej Alžbety II. Časopis Time menoval v minulých rokoch 100 najdôležitejších ľudí 20.storočia. Sir Timothy John Berners -Lee sa umiestnil v rebríčku najvýznamnejších ľudí na poprednom mieste. Autor najdôležitejšieho softvéru uviedol, že situácia bola okolo roku 1985 bez webu zúfalá. Snažil sa implementovať vtedajšie znalosti do nového softvéru. Výsledok bol úžasný, problematiku komunikácie medzi klientom a serverom Sir Timothy John Berners-Lee v roku 1989 úspešne zvládol.

Skryť Vypnúť reklamu

Filatelisti na 60 centovej poštovej známke Marshallových ostrovov s radosťou privítali portrét vynálezcu World Wide Web stránok. Neobvyklá cenina s portrétom žijúcej legendy zaujala slovenských a českých filatelistov. V bývalom Československu, ale ani na Slovensku sa na poštových známkach so žijúcimi osobnosťami nestretávame. Výnimkou sú portréty prezidentov, ktoré majú z obdobia prvej ČSR dlhoročnú tradíciu. Rozmanitosť a pestrosť filatelistického materiálu je tak veľká, že milovníci poštových známok pri tvorbe zbierok využívajú vlastnú kreativitu. Úspech závisí od finančných a individuálnych schopností jednotlivca. Zberatelia nemusia podávať maximálne profesionálne výkony, stačí ak sa vo voľnom čase dokážu zrelaxovať prostredníctvom poštových známok.

Skryť Vypnúť reklamu
Sir Tim Berners-Lee  autor www stránok na poštovej známke
Sir Tim Berners-Lee autor www stránok na poštovej známke (zdroj: Foto:archív)
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  222
  •  | 
  • Páči sa:  424x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu