1969, rok (Česko)Slovenského futbalu

hoc´ dnešné časy sú iné, už je tomu 40 rokov, od našich najväčších úspechov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Neviem, ako to Slováci prežívali. Ja o tom ťažko môžem hovoriť, nakoľko v tom roku nikto nemal ani poňatia, že sa nejaký Braňo narodí...:)Začnem úspechom Spartaku Trnava. Ten, ešte pod názvom Spartak TAZ Trnava v roku 1968 vyhrala česko- slovenskú ligu, takže hrala PEM (Pohár európskych majstrov). Na začiatku najprv prehrala 3:1 v Bukurešti, no doma už Steaue nedala šancu, a vyhrala 4:0. Ďalším súperom bol fínsky Reipas Lahti, no s ním si ľahko poradili celkovým skóre 16:2, keď najprv vyhrala 9:1 a potom 7:1. Žreb bol potom milosrdný, a Spartakovcom priddelil AEK Atény. Aspoň sa tak zdalo. Doma vyhrali 2:1, potom na horúcej Gréckej pôde vybojovali remízu 1:1.Spartak sa objavil vo štvorici najlepích. Len si predstavte. Skromný slovenský klub medzi gigantmi Manchesterom Utd, AC Milánom a Ajaxom Amsterdam. Ten im bol pridelený. Po "zahanbujúcej" trojke v Amsterdame došli Cruyffovci do Trnavy. Davy na štadióne šaleli, Trnava vyhrala 14:0 na rohy, snažili sa, a po dvoch Kunových góloch to vyzeralo nádejne. No viac gólov už nepadlo. No aj tak si tento klub vydobil rešpekt, hráči ako Dobiáš, Jarábek, Kuna, Adamec, Kabát boli žiadaným artiklom, no Spartak si ich nedal. Btw, vo finále prehral Ajax s AC Milánom 4:1.Pokračujem najväčším úspechom v našom futbale, a to víťazstvom Slovana BA v PVP (Pohár víťazov pohárov). Vo vtedajšej hierarchii to bol druhý najdôležitejší pohár (práve po PEM), a fungoval až do roku 1999, posledným víťazom sa stali hráči Lazia Rím s napr. Nedvědom, Salasom a pod. v zostave. Slovan sa tam prebojoval, samozrejme, ako víťaz česko- slovenského pohára. Pod taktovkou trénerskeho mága Michala Vičanoa najprv vyradili srbský FK Bor po výsledkoch 3:0 a prehre 0:2. V druhom kole im bol pridelené FC Porto. Hoci v Porte prehrali 1:0, doma vyhrali 4:0, a postúpili do štvrťfinále.Tam na nich čakal Turín Calcio, ktorý hoci dnes nie je práve najšpičkovejší, vtedy bol platným mužstvom v Európe. Po tesných víťazstvách 1:0 a 2:1 postúpili do semifinále. Neviem, akým silným bol vtedy Dunfermline Athletic zo Škótska (dnes je v druhej Škótskej lige), ale ak sa prebojoval až do semifinále, tak musel byť silným. Po remíze 1:1 Slovan v druhom zápase vyhral 1:0 a mohol sa tešiť na finále. Na Barcelonu.Dodnes španielský gigant bol favorizovaný pred finále, ktoré sa hralo na štadióne sv. Jakuba v Bazileji. No Slovanisti zaskočili Barcu, a v druhej minúte otvoril stav Cvetler. Na 1:1 vyrovnal Zalúda, no potom to prišlo. Do prestávky zvýšili na 3:1 Hrivnák a Čapkovič. Toto asi nikto nečakal. Možno len fanúšici v kútiku duše. Po prestávke už len korigoval Rexach. Vtedajšia zostava: Vencel- Filo, Horváth, Hrivnák, Zlocha- Hrdlička, Jozef Čapkovič, Cvetler, Móder (Bizoň)- Jokl, Ján ČapkovičVšetká česť hráčom, ktorý toto dokázali...