Pri hľadaní pravdy, nie je potrebné byť právnikom. Pre kauzu je dôležitá odpoveď na jedinú otázku: "Chceme ako spoločnosť akceptovať stav, aby mohli vyrásť gigantické skládky odpadu ani nie 400 m od okien obydlí ľudí, ktorí si ich neprajú?"
Robert Fico sa tváril, že na túto otázku verejne odpovedal. Jednak v marci 2008, keď aktivistom bojujúcim proti skládke prisľúbil pomoc (a to, že so stavbou skládky sa nezačne) a neskôr v októbri 2008, keď opäť aktivistom prisľúbil, že sa osobne vo veci zaangažuje.
V prípade, ak pre spoločnosť nie je prijateľné vystavať skládku niekomu pod oknami, tak fakt, že taká výstavba prebieha napriek odporu ľudí a samosprávy, sa dá vysvetliť iba nasledovnými zlyhaniami:
buď exekutíva (úrady, úradníci, štátne orgány) nerobí svoju prácu (je teda neschopná, či skorumpovaná),
alebo exekutíva robí, čo môže, ale legislatíva (zákony a predpisy) je v tomto smere nanič a účinnú prácu úradom znemožňuje,
prípadne nastali obe spomenuté možnosti.
Neschopnosť Fica konať ohľadom pezinskej skládky
JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom exekutívy. Ak je v prípade pezinskej skládky chyba v zlom fungovaní úradov, tak sa dá povedať, že za viac ako pol roka "veľký boss" nedokázal spraviť nič. Pri spomienke na jeho obvyklú pózu záchrancu ľudu a jeho sľub aktivistom mi vyskočí v mysli spojenie "NESCHOPNÝ TAJTRLÍK".
JUDr. Robert Fico je najvyšším predstaviteľom orgánu, ktorý má právo predkladať návrhy nových a zmeny existujúcich zákonov. Ak by v tejto veci úradom zväzovali ruky hlúpe zákony, vláda opäť mohla konať. Pred pár dňami Slovensko absolvovalo prehliadku, ako rýchlo sa dá prijať zákon - čas od vypracovania jeho návrhu po schválenie parlamentom sa pohodlne rátal na hodiny.
V prípade pezinskej skládky mala Ficova vláda vyše pol roka, aby zalepila prípadnú legislatívnu dieru. Zasa nič. Z vlády nevyšiel ani len náznak ambície zmeniťlegislatívu umožňujúcu tento - slušne povedané - cirkus. Návrhy zákonov, ktoré by umožňovali zmysluplne riešiť podobné prípady, sa nezrodili. Premiér Fico venoval čas a pozornosť radšej virtuálnym problémom anonymného webdiskutéra s prezývkou "pivo1". Čo by asi uprednostnil príčetný politik a čo tajtrlík na spote predsedu vlády neschopný riešiť reálne problémy?
Úvahu o možnosti "skorumpovaného tajtrlíka", ktorý sa síce hrá na šéfa štátu, ale v skutočnosti zobká z ruky rabujúcim podnikateľom, radšej nezverejním - miesto toholen pripomeniem, že na počiatku kauzy stálo rozhodnutie a záujmy muža spojeného so Smerom, ktorý zo svojej pozície síce odstúpil, ale za svoju prácu sadočkal odmeny.
Na záver malý postreh: "Janušekov nástenkový tender" v prospech firmy blízkej J. Slotovi (SNS) je známy už dlhšie, ale Fico nevie urobiť žiaden rázny krok voči ministrovi SNS. Naopak, v prípade pezinského kšeftu, na ktorom zarobili (možno aj zarábajú a zarobia?) ľudia blízki Smeru, nič rázne nedokáže urobiť iný minister nominovaný SNS. Náhodička...
Ak máte pocit, že tento článok by nemal hneď zapadnúť prachom, môžete naň iných upozorniť na: