Moderné spoločenské hry - ako bývajú často nazývané - sa rozšírili najmä na západ od Slovenska (veľkým trhom je ale aj napríklad Poľsko). Ku nám sa väčšinou buď nedovážali, alebo v niekoľkých málo prípadoch boli vytvorené len kópie zahraničných hier, zaostávajúce tak vo vyhotovení, ako aj v zábavnosti. Po roku 1989 sa mohla situácia zmeniť, ale stolné hry sa u nás akosi nikdy nedostali do širšieho povedomia verejnosti. Nikde sa o nich nediskutovalo, turnaje pravdepodobne existovali akurát v šachu a jemu podobných a klasické stolné hry sa hrávali možno tak v táboroch a na výletoch.
V deväťdesiatych rokoch sa najmä z Nemecka (ale rovnako z USA a iných krajín) začali do sveta šíriť spomínané moderné spoločenské hry, ktoré už mali krajšie grafické spracovanie, moderné herné mechanizmy, kvalitné herné súčasti (figúrky, tvrdé kartónové kartičky a hracie plány, plastové kamene a podobne) a čo je hlavné, vrece sa roztrhlo najmä s témami hier. Dnes hádam neexistuje téma, na ktorú by nebola vytvorená hra (no dobre, za toto ruku do ohňa nedám :)) a tak nájdete neúrekom hier napríklad s tematikou zoo, hľadania pokladov, stavania miest, vlády nad územiami a ich dobývania, farmárčenia, objavovania vesmíru a podobne.
V súčasnosti sa situácia u nás na Slovensku síce pomaličky, ale predsalen zlepšuje. Nielenže vznikli niektoré webové stránky, ktoré sa tematike stolných a spoločenských hier venujú, ale spoločenské hry sa vďaka iniciatívnym a obetavým ľuďom čoraz častejšie objavujú aj na väčších akciách typu Bibliotéka, Comics Salón/IstroCon, SlavCon, alebo aj na lokálnejších akciách (napríklad nedávne Trenčianske HRAdosti alebo už teraz pravidelná jesenno/zimná HRAtislava). A čuduj sa svete, keď sa raz slováci s týmito hrami zoznámia, tak sa zvyčajne už ďalej hrajú radi a sú tiež ochotní objavovať toto zatiaľ málo známe územie. Preto si myslím, že najväčším problémom u nás je zatiaľ malá informovanosť o možnostiach a výbere hier. Ak totiž neviete, že okrem červených a modrých tričiek existujú aj zeleno-žlté, fialovo-čierne a trojfarebne-pásikové a potom aj dúhové, tak možno ani nebudete mať zámer, snahu a vôľu si ich kúpiť.
Dúfam, že som vás navnadil dostatočne na to, aby ste boli ochotní svet moderných spoločenských hier objavovať a hlavne, aby ste sa chceli hrať a pri tom zabávať - či už so svojou rodinou, deťmi, kamarátmi, spolužiakmi, kolegami, alebo partnermi. V 97.45% hier totiž vôbec nezáleží na veku hráčov, ale na ich vôli hrať sa a venovať sa tomuto druhu zábavy. Preto verím, že táto kultivovaná zábava si nájde miesto v mnohých domácnostiach a skupinách a zčasti tak dokáže nahradiť iné súčasné typy individuálnych, a pritom nie práve najzdravších voľnočasových aktivít!
Váš Jožo
(pozn. aut. - upravený a doplnený text, pôvodne publikovaný na súkromnom blogu v r. 2009)