
Prenesme sa do súčasnosti a pozrime sa na jednoduchú a pritom zábavnú stolnú hru, ktorá si už dávno dobyla srdcia hráčov a rodín po celom svete a ku ktorej už existujú viaceré rozšírenia a verzie, dokonca v kartovej podobe. Aby som vás nemýlil hneď zo začiatku, budem hovoriť o verzii hry Ticket to Ride: Europe, čo je druhá hra v celej sérii. Budem o nej hovoriť preto, že ju mám doma a hral som práve ju. A aj preto, že na pár detailov je zhodná s pôvodnou hrou Ticket to Ride.
Autor: Alan R. Moon
Grafika hry: Cyrille Daujean, Julien Delval
Vydavateľ: Days of Wonder
Počet hráčov: 2-5
Dĺžka hry: 45 minút
Existuje slovenský návod: Áno
Hra Ticket to Ride (TTR) vznikla v roku 2004 a výborne v sebe spája viaceré mechanizmy, ktoré zaujmú akúkoľvek vekovú kategóriu hráčov. Jednak je to zbieranie kariet a ich používanie a druhak je to nádherná mapa s plastovými vagónikmi, ktoré hráči umiestňujú tak, aby spájali európske mestá a postupne tak vytvárali vlakové linky medzi nimi. Hry od Days of Wonder v sebe vždy nesú punc kvalitného spracovania a TTR je toho ďalším dôkazom. Stačí si pozrieť priložené obrázky... A naživo hra vyzerá ešte lepšie! TTR: Europe bola vydaná o rok neskôr a oproti pôvodnej hre obsahuje mapu Európy (TTR bola zameraná na USA), väčší formát kariet (s ktorými sa tak lepšie manipuluje) a naviac tunely, trajekty a stanice... Detaily nájdete nižšie.
Hráči na začiatku hry dostanú vagóniky vo svojej farbe, bodovací žetón (na zaznamenávanie počtu víťazných bodov) a tiež tri stanice. Nadôvažok si potiahnu 4 karty zo zamiešaného doberacieho balíčka vagónov a 4 karty z balíčka tratí (z tých si musia nechať minimálne 2). Jeden z hráčov potom vyloží prvých 5 kariet z doberacieho balíčka vagónov lícom nahor vedľa hracieho plánu. Začína hráč, ktorý navštívil najviac európskych krajín :)
Hráči sa snažia počas hry splniť čo najviac zo svojich kariet tratí. Ak sa im to podarí, všetky splnené trate im prinesú na konci hry vyobrazené body. Ak sa im však niektorú trať splniť nepodarí, body za ňu im budú odrátané! Preto je dôležité vyberať si také trate, ktoré je hráč pravdepodobne schopný počas hry splniť. Občas sa oplatí zariskovať a nechať si aj zložitejšiu trať a inokedy nemusíte dokončiť trať ani na krátku vzdialenosť... V tom už tkvie súperenie medzi hráčmi a možnosť toho, že sa vyskytnú v rovnakých častiach mapy. A naviac sa toto súperenie so zvyšovaním počtu hráčov ešte zintenzívňuje, takže pri plnom počte už nie je žiadna sranda dokončiť aj kratšie trate.
Pod "dokončením trate" si predstavte umiestnenie vlastných vagónikov na mapu tak, aby medzi dvomi mestami, uvedenými na niektorej karte trate, bola neprerušená spojnica vagónikov hráča. Ak vám dlhšiu trať niekto preruší tým, že niektorý jej úsek obsadí skôr, budete pravdepodobne musieť hľadať inú - a väčšinou dlhšiu - cestu okolo. Niektoré úseky tratí sú zdvojené, takže pri štyroch a piatich hráčoch ich môžu paralelne obsadiť aj dvaja z nich (pri dvoch a troch hráčoch to ale neplatí, takže pozor!).
Úseky trate obsadzujete tak, že vyložíte karty vagónov v rovnakej farbe a počte, ktoré zodpovedajú farbe a dĺžke úseku. Na fialový úsek s tromi políčkami napríklad potrebujete vyložiť tri fialové karty vagónov. Na sivý úsek s dĺžkou štyri sivé karty neexistujú, namiesto toho naň môžete použiť karty akejkoľvek jednej farby (napríklad štyri žlté či štyri modré). Naviac v hre existujú "žolíky" v podobe pestrofarebných kariet lokomotív, ktoré môžete použiť namiesto akejkoľvek karty - aj viacerých. Aby situácia nebola stále len jednoduchá, niektoré úseky na mape vyžadujú aj priamo karty lokomotív, alebo sú dokonca zložitejšie vybudovateľné (tunely), takže na ne musíte vyložiť minimálne o jednu kartu viac, než je ich dĺžka. Neľakajte sa, na papieri môžu vyššie uvedené pravidlá vyzerať na prvý pohľad zložito, pri hre však už po prvom kole viete, čo máte robiť.
Vo svojom ťahu tak vlastne hráč buď:
- ťahá nové karty vagónov (buď z vyložených kariet, ktoré sa vždy doplnia na plný počet), alebo z doberacieho balíčka
- vykladá karty a obsadzuje jeden úsek trate
- ťahá si nové karty tratí (väčšinou keď už splnil svoje aktuálne karty tratí)
- použije jednu zo svojich troch staníc na "spoluobsadenie" niektorého úseku, čím môže splniť svoju kartu trate aj bez jedného konkrétneho úseku, ktorý už obsadil protivník
Hráči sa striedajú na ťahu dovtedy, kým niektorému z nich neostanú posledné dva vagóniky (alebo menej). Vtedy hra končí, hráči si spočítajú svoje body a určia víťaza. Existujú dva bonusy, a to za najdlhšiu súvislú obsadenú trať hráčom na mape (hráč získa 10 bodov) a za nevyužité stanice (za každú 4 body).
Resumé:
Dúfam, že som svoje pocity z hry vyjadril dostatočne. Ak hľadáte rodinnú hru, ktorú môžete ukázať akejkoľvek vekovej kategórii a nikto s ňou nebude mať problém, ste na správnej adrese. Zážitok umocňuje nádherné spracovanie, pekný hrací plán, luxusné vagóniky v piatich farbách a pekná grafika kariet. Hra je dobre hrateľná v akomkoľvek počte, pričom pri dvoch hráčoch majú obaja veľa miesta a dokonca sa nemusia ani stretnúť a tým pádom si škodiť, zatiaľčo pri plnom počte už nastáva to pravé súperenie o každý centimeter a musíte si dávať pozor, čo a kde obsadíte, aby ste splnili aspoň niektoré zo svojich tratí.
Oba palce nahor!