Čistá mzda na Slovensku

Čistá mzda predstavuje mzdu, ktorú bežný zamestnanec uvidí na svojej výplatnej páske a bude mu tak reálne pripočítaná na číslo účtu. Čistá mzda sa vypočíta z hrubej mzdy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Slovensku zamestnanec, ktorý zarobí napr. 1.000 € mesačne, musí povinne odviesť štátu 238,33 €, viď graf:

Graf č. 1
Graf č. 1 (zdroj: Kurtiova)

Pre porovnanie zamestnanec v Hongkongu neplatí žiadne sociálne a zdravotné poistenie. Mesačne platí 5% zo svojho príjmu do tzv. MPF (Mandatory Pension Fund), čo znamená povinný penzijný fond. Zamestnávateľ tiež odvádza do tohto penzijného fondu rovnaké percento za zamestnanca. Zamestnanec, ktorého mesačný zárobok je 40 000 HKD (4.614,- €) a menej, platí daň 2% zo svojho mesačného príjmu, viď graf:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Graf č. 2
Graf č. 2 (zdroj: Kurtiova)

Situáciu, kedy Európania majú vďaka štátu zabezpečený dostatok finančných prostriedkov (napr. choroba, nezamestnanosť a dôchodok), musia občania Hongkongu zvládnuť zo svojich zdrojov. Musia sa sami finančne zabezpečiť. Sporenie na dôchodok je absolútnou nutnosťou. Nízke dane a odvody znamenajú, že o svojej životnej úrovni v dôchodku si každý občan do veľkej miery rozhoduje sám. Otázka je, čo je lepšie, menej odvádzať štátu a starať sa o seba v dôchodku sám alebo to nechať na štát!

Jana Kürtiová

Jana Kürtiová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som stredoškolská učiteľka ekonómie a anglického jazyka. Vo voľnom čase sa venujem písaniu blogov, ktoré slúžia pre študentov ako učebný materiál. Medzi moje záľuby patrí cestovanie a štúdium jazykov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu