
Na vyhliadkovej lodi sa povozíme po jazere a presúvame sa na prehliadku chrámu Lingyin - najslávnejšieho posvätného miesta v Hangzhou. Je to vlastne chrámový komplex, ktorý sa skladá zo 7 chrámov. Popri ceste ku chrámu sa nachádza jaskyňa, ktorá je miestami otvorená a na jej skalách sú vytesané budhistické výjavy. Číňanov je tu ako maku.
Na spoločnom obede si trochu oddýchneme a pokračujeme na ochutnávku slávneho čínskeho zeleného čaju do neďalekej dedinky, kde sa tento aj pestuje. Dostaneme podrobný výklad o výrobe, kvalite a predaji čaju. Všetkým dajú ochutnať a môžeme si aj kúpiť.
Do vyše 2-miliónového mesta Suzhou sa presúvame autobusom. Cestou sa ešte zastavujeme v Hangzhou na ulici, ktorá je vybudovaná podľa starých domčekov. Je tam plno stánkov s rôznym tovarom. Odvážlivci si dajú praženého škorpióna, ktorý sa ešte pred chvíľou hýbal živý v plastovom pohári. My ostatní to môžeme len nafotiť. V McDonalde si dáme kávu, dokúpime náramky s perlou a CD s čínskou hudbou a bežíme do autobusu. Pri autobuse nás čaká milé prekvapenie od sprievodcu Mareka. Každá žena dostane ružu, pretože dnes je v Číne Deň žien.
V Suzhou máme hneď po príchode spoločný obed v príjemnej reštaurácii, jedlo je čím ďalej, tým lepšie. Už nie je také pikantné a je viac dochutené na „našu" chuť.
Po obede odchádzame k Veľkému kanálu, po ktorom sa loďkami prevezieme popri pôvodných (asi 500 rokov starých) domčekoch, kde ešte aj dnes žijú ľudia. Kanál dal vybudovať 1. čínsky cisár dynastie Qin asi v r. 220 pred n. l. Dokončený bol okolo r. 500 n. l. a má asi 1770 km. Z loďky vystupujeme priamo pred záhradou, z ktorej sa dostaneme do Bonsajovej záhrady. Táto nás očarí množstvom rozmanitých bonsajov, ale aj celkovým vzhľadom. Zo záhrady sa uberáme smerom k Šikmej pagode na Tigrom kopci, ktorý vytvorili ľudia. Cestou si vypočujeme niekoľko legiend od Mareka. Pagoda je stará 1700 rokov a vysoká 46 m. Šikmá nebola vždy, naklonenie spôsobilo zemetrasenie v 17. storočí.
Na ďalší deň ráno odchádzame z hotela do Záhrady majstra sietí, ktorá je najmenšia a najkrajšia v meste. Je stará 700 rokov. Dá sa tu v pokoji sadnúť a popozerať čarovné zákutia. Asi sme prišli dosť zavčasu a tým sme sa vyhli nájazdom čínskych turistov, ktorí zatieňujú výhľad a pchajú sa do záberov, čo im je srdečne jedno.
Ďalším bodom programu je návšteva výrobne čínskeho hodvábu. Dozvedáme sa o procese výroby hodvábu od lariev a kukiel priadky morušovej až po hotový výrobok - hodváb. Prejdeme si jeho výrobu a máme možnosť zakúpiť si aj výrobky.
Následne sa autobusom presúvame do Šanghaja a odtiaľ odchádzame vlakom do Xi'Anu.

Mračná čínskych turistov pri Západnom jazere

Západné jazero

Pri budhistickom chráme

Budhistický chrám

Pestovanie čajovníka

Sušenie zeleného čaju

Ešte živé škorpióny...

... a tu si už na jednom pochutnáva Marek

Neďaleko bonsajovej záhrady

Plavba kanálom


Takto tu žijú bežní ľudia

Bonsajová záhrada


Šikmá pagoda na Tigrom vrchu

Socializmus tu stále žije

Záhrada majstra sietí

Výrobňa hodvábu

Obrázky z hodvábu