
Na večeru ideme do jedálenského vozňa s typickými čínskymi jedlami, väčšinou veľmi pikantnými a ku všetkému je neslaná ryža - aj ku vaječnej omelete. Číňania chlieb ani pečivo, ako sme zvyknutí, nemajú vôbec. Pečivo, ktoré na pohľad vyzerá ako žemľa a toustový chlieb je nasladlej chuti. Medzi vareným jedlom sú však veľké rozdiely. Keď porovnám vývar s rezancami, tak v Hong Kongu v ňom boli dobré krevetové guľky a polievka chutila výborne. Na stanici v Číne boli v hovädzej polievke aj kúsky mäsa, ktoré doslova smrdeli. (Tak na toto som sa neodvážila!) Číňania nemajú soľ ani príbory, občas sa to vyskytuje len v hoteloch vyššej triedy.
O siedmej ráno sme v Šanghaji. Šanghaj je najväčšie (25 mil.) a najmodernejšie mesto v Číne. Po raňajkách a ubytovaní odchádzame do ulíc Šanghaja najskôr na Námestie ľudu a potom do Šanghajského múzea, ktoré sa nachádza na tomto námestí.
Večeriame spoločne - večera je výborná. Jedlo sa servíruje na sklenenej „točni" v strede stola vo viacerých nádobách a viac druhov a každý si k sebe potočí také jedlo, ktoré ešte nemal, alebo mu chutí. Je to celkom dobrý spôsob stolovania, takto môžeme ochutnať všetko. Číňania jedia všetko jedlo paličkami, aj polievku, ktorú jedia tak, že rezance si vkladajú do úst paličkami a polievku zajedajú porcelánovou lyžicou. Majú ešte jeden zvyk, ktorý je u nás neprípustný - kosti hádžu priamo pred tanier na stôl.
Ďalším zážitkom je rýchlovlak, ktorý je najrýchlejší na svete s rýchlosťou 431 km/hod. - 30 km prejdeme za cca 7 minút.
Potom sa presúvame do hypermodernej časti Šanghaja Pudongu, kde vystúpime na druhú najvyššiu vežu sveta a najvyššiu vežu Číny Svetové finančné centrum čiže „Otvarák", odkiaľ je veľkolepý pohľad na mesto. Neďaleko sa tiež nachádza tretia najvyššia televízna veža na svete Oriental Pearl a tiež zaujímavá budova Jinmao Dasha, ktorá bola predtým najvyššou budovou Číny a treťou najvyššou na svete.
Večerná asi hodinová plavba okolo pobrežia rieky Huangpu je úžasná. Ako sa stmieva, domy a mrakodrapy sa postupne začínajú rozsvecovať. Naskytá sa krásny, farebný pohľad na celé pobrežie. Počas plavby nás osloví skupinka Číňanov, ktorá sa chce s nami fotiť. Toto sa určite stalo počas pobytu v Číne každému z nás, Číňania veria, že bieli im prinesú šťastie. Radi sa bielych dotýkajú, fotia sa s nimi a kto vie po anglicky, tak sa pustia aj do debaty.
V Šanghaji absolvujeme aj prehliadku krásnej záhrady Yuyuan v čínskej architektúre, ktorú dal postaviť pred 500 rokmi bohatý mandarín svojmu otcovi, prehliadku najkrajšieho chrámu Šanghaja a výrobňu a predajňu čínskych perál.

Pohľad na juhočínsky vidiek z vlaku

Námestie ľudu a Šanghajské múzeum

Náš šanghajský sprievodca Riki

Hlavná obchodná ulica v Šanghaji

Dopravný prostriedok v pešej zóne

Dúfam, že im prinesieme šťastie

Rýchle občerstvenie

Motorizovaná rikša

Číňanky rady nosia slnečníky

Exponát z múzea

Začiatok stolovania

Škodovky tu jazdia bežne

Rýchlovlak Maglev

Pohľad na Jinmao z "Otvaráka"

Jinmao a SWFC ("Otvarák")

Pohľad na moderný Pudong z rieky Huangpu

Záhrada Yuyuan

1.máj

Nekúpite perlový náhrdelník za 76.000 EUR?