Tenkrát poprvé

Ben je riaditeľom divízie už niekoľko rokov. Väčšinu času trávi v priemerne veľkej kancelárii na šiestom poschodí. Miestnosť pôsobí nevyrovnaným dojmom prázdnoty. Kožené kreslo, dve konferenčné stoličky, niekoľko nezaujímavých kresieb na bielej stene. Z okna sa naskytá pohľad na diaľničný obchvat.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Jednou z aktivít v Benovej náplni práce je tiež prijímanie nových zamestnancov do firmy. Mladí veľa nevydržia. Mesiac, dva, niekedy rok. Chcú nabrať skúsenosti z reálneho komerčného prostredia a keď sa naučia plávať, poberú sa za lepším miestom. Pri danom rozpočte ich nie je možné udržať a nútiť ich ostať zavše nemožno.

Ako každé ráno, aj teraz stojí pred oknom a tupo hľadí na pohybujúce sa autá. Občas odpije z hrnčeka studenej kávy, jeho oči však naďalej hľadia do neznáma. O štvrť na deväť ho čaká pohovor. Devätnásťročné dievča. Tiché zaklopanie preruší jeho bezmyšlienkovitosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Dobrý deň! Moje meno je Aďa. Prišla som na pohovor. – Ben jej podá ruku a ponúkne jej stoličku rovno oproti sebe.

- Sadnite si. Ešte si vytlačím váš životopis. – Automatická fráza, už ju vyriekol toľkokrát. Navyše vie, že dnešný rituál nie je posledný.

- Takže tu to máme. – Pohodlne sa usadí do luxusného kresla. Aďa sa snaží udržať aspoň aký taký úsmev na tvári, no cítiť z nej nervozitu.

- Celý životopis si spolu prejdeme a uvidíme čo ďalej. – Ben však vie, že prijíma všetkých uchádzačov. Zákazníkov je predsa stále viac a viac.

- Dátum narodenia .. – Letmo číta z papiera a čaká Adine uistenie.

- Osemdesiatsedem .. – Zaznie neistý, temer detský, hlas.

SkryťVypnúť reklamu

- Čo tu máme ďalej. Farba očí, výška .. Hovoríte anglicky? –

- Nie .. – Zahanbene vyriekne mladá dáma.

- Nevadí, naučíte sa. – Na Benovej tvári sa objaví nečakaný priateľský úsmev.

- Bojíte sa psov? –

- Nie, mám veľmi rada psov. – Hrdá odpoveď preletí klimatizovanou kanceláriou.

- To je dobre, to je veľmi dobre. Máte na tele tetovania? –

- Nie. –

- Nosíte piercing? –

- Nie. – Aďa záporne pokývne hlavou.

- Brali ste v posledných troch mesiacoch drogy? –

- Nie.- Posledná otázka jej vtisla do očí zdesenie.

- Liečili ste sa na protialkoholickom liečení? –

- Nie. –

- Mali ste v posledných troch mesiacoch sex s osobou rovnakého pohlavia? -

SkryťVypnúť reklamu

- Nie – Opätovne krúti hlavou.

- Mali ste v posledných troch mesiacoch sex s náhodnou osobou opačného pohlavia? – V miestnosti zavládne nekonečné ticho. Zmätené dievča sa vzdáva pod paľbou otázok. Ben si položí lakte na stôl, rukami si podloží bradu a ukončí desivý výsluch.

- V poriadku. Toto je vaše telefónne číslo? – Perom ukazuje na vytlačený papier a čaká na posledný súhlas.

- Moje telefónne číslo. – Aďa súhlasne potrasie vyľakanou hlavou.

- V najbližších dňoch sa vám ozvem. - Usmeje sa a nový objav vyprevadí k dverám. S koľkým pôžitkom využíva jednoduchosť a neskúsenosť dievčat. Hoci len na mesiac či dva.

SkryťVypnúť reklamu

Nepoznám osudy takýchto dievčat. Som len svedkom pribúdajúcich nápadne vysvietených a červeno blikajúcich budov so srdiečkami. O ženách a dievčatách na výpadovke z Bratislavy som počul už dávno. Neskúsené oko však tie nelichotivé existencie ľahko prehliadne. Cestou k česko-nemeckým hraniciam mi však pohľad padol na dom s veľkými sklami na čelnej strane. Ako vo výklade tam tancovalo možno dvadsať sporo odetých dievčat. Niekoľko ďalších postávalo na priedomí a pútalo pozornosť okoloidúcich áut. A mne len napadla otázka: Aký popud vedie človeka, aby si zvolil takúto životnú dráhu?

Krátky príbeh je samozrejme naivný a vymyslený. K nepravdepodobným otázkam v rámci prijímacieho interview ma inšpiroval dotazník, ktorý sa používa pri darovaní krvi. Stále sa len pousmejem, lebo tie otázky sú mi na míle vzdialené.

Tomáš Kuzár

Tomáš Kuzár

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o web, webové technológie, automatizované spracovanie textových dát. Viac na: tomaskuzar.wordpress.com Zoznam autorových rubrík:  Webový projektLiterárna kaviareňNa cestáchSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu