Posielanie bitov z jedného bytu do druhého

Čo je vlastne „bit? Pre tých, pre ktorých sú počítače strašiak, ponúkam neodborné vysvetlenie. Ako vlastne funguje počítač?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)


Chceli by ste poslať informáciu z jednej miestnosti do druhej (Tak, že vás príjemca nevidí). V tomto prípade číslo. Máte k dispozícii tri vypínače: modrý, červený a žltý. Váš priateľ v druhej miestnosti má tri lampy rovnakých farieb, ktoré zapínate a vypínate vašimi tlačidlami:

Obrázok blogu


Elektronické obvody (a aj počítače) číslam nerozumejú. Preto treba vyjadriť číslo farbami. Tomu sa hovorí kódovanie. Ak pozná príjemca kód, vie o aké číslo ide. Napríklad, modrá lampa bude číslo 3. Takýmto spôsobom by sme mohli priradiť každej farbe jedno číslo:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



My však môžeme tieto farby navzájom kombinovať. Napríklad: všetky lampy zhasnuté bude číslo 0, modrá zasvietená bude 1, červená 2 a modrá spolu s červenou (žltá nesvieti) bude 3. Takto môžeme pokračovať, až vytvoríme „kódovaciu tabuľku". Podľa nej môžeme každej kombinácii farieb priradiť jedno číslo:

Obrázok blogu


V informatike sa takáto lampa nazýva „bit". V tomto prípade sme použili na zakódovanie informácie 3 bity. Ako vidíte na príklade, pomocou troch bitov môžete zakódovať maximálne 8 znakov.

Počítačové obvody rozumejú napätiu a nepoznajú farby. Namiesto farby používajú úroveň napätia na vodičoch. Napríklad 5 Voltov je signál zapnuté a 0 Voltov je signál vypnuté. Informatici tomu hovoria „1" a „0". Čiže našu tabuľku môžeme zakódovať takto:

SkryťVypnúť reklamu


Napr.: 000 - všetky lampy vypnuté


000 - 0
001 - 1
010 - 2
011 - 3
100 - 4
101 - 5
110 - 6
111 - 7


Ak by sme si zobrali 8 bitov (8 lámp), najvyšší počet znakov ktoré môžeme zakódovať je 11111111 čo je 255, bez nuly 256. Týchto 8 bitov sa nazýva Byte (bajt). Byte má teda 8 bitov a jeho najväčšia možná hodnota je 255.


Pohrať sa môžete, ak si zapnete „vedeckú kalkulačku", ktorú možno používate vo Windows. Sústava ktorú bežne používame sa nazýva desiatková, lebo má 10 znakov (0-9). Číselná sústava ktorá má dva znaky (0 a 1), sa nazýva dvojková (anglicky „binary"). Keď si prepnete kalkulačku do módu Bin, môžete zadať iba čísla 1 a 0. Ak napíšete 111 v dvojkovej sústave a prepnete kalkulačku do desiatkovej (tlačidlo „Dec"), objaví sa vám hodnota 111 v známej sústave. Teda číslo 7.

SkryťVypnúť reklamu


Ak tento článok zaujme, pokračovanie nabudúce.

Lubo Kužela

Lubo Kužela

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Moja stránka: lenacor.comV prípade záujmu pomôzem s Excelom.. Ak by ste mali zaujem o skolenie, alebo individuálne konzultácie kontaktujte ma prosím na lubomir.kuzela@gmail.com, predmet "Excel".makrá, kontingenčné tabuľky, grafy, reporty, import údajov, databázy, výpočty, prehľadávanie a analýza dát.. Pracujem ako projektový manažér v priemysle. Zaujímam sa o technológie a ekonómiu. Zoznam autorových rubrík:  InformatikaŠkolstvoEkonomikaPostrehyVedaSúkromnéNezaradenéDenník ítečkára :))

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu