Teda Obdobie Luperkálií začínalo asi tak v druhej polovici januára a vrcholilo začiatkom februára. Február bol vtedy chápaný ako mesiac pokánia a očisty, keďže vtedy to bol posledný mesiac v roku. Počas Luperkálií sa vykonávali obety a rituály na počesť boha Pluta a bohyne Junony.
Zmyslom týchto obiet a rituálov bola očista ľudí od ich hriechov a následne zabezpečenie plodnosti v nasledujúcom roku. Už vtedajšie rituálne praktiky využívali napríklad zapaľovanie sviec, ktoré neskôr prešli aj do slovanských a v konečnom dôsledku aj do kresťanských rituálov.
Toľko v skratke z histórie rímskej. A prečo vlastne sa Hromnice volajú Hromnicami?
U Slovanov bolo obdobie februára zasvätené bohu Perúnovi. A keďže Perún vládne hromu a blesku, tak deň počas ktorého Perún otvára bránu Irie sa nazval Hromnicami.
Rovnako ako v Ríme, aj slovanský žreci v tomto období prelomu medzi zimou a jarom vykonávali obrady očisty a žiadali o plodnosť v nasledujúcom období.
Je ťažké povedať ako tieto obrady u Slovanov prebiehali.
Ja to vidím tak, že v tomto období sa kládli ohne z dubového dreva a prinášali zápalné žertvy. Žehnalo sa v mene Perúna a vykonávali sa veštby pre nasledujúce obdobie. Predpokladám, že obrady boli spojené aj s preskakovaním týchto ohňov podobne ako je to v období Jána. Taktiež sa konali rituálne sánkovačky a kĺzanie sa po ľade.
Časom sa kladenie ohňov transformovalo do zapaľovania sviečok, ktoré do dnešného dňa sa volajú hromničkami. Tieto sviečky, podobne ako ohne boli zasvätené bohu hromu a blesku Perúnovi. A používajú sa až dodnes. Zapaľujú sa v čase búrok na znamenie Perúnovi , že v dome kde horí taká sviečka bola vykonaná očista spojená s obetovaním v čase Hromníc. Perún preto nehodí blesk do tohto domu.
Sviečky hromničky taktiež slúžili a slúžia ako ochrana pred záhrobnými silami a nechávali sa horieť aj pri smrteľnej posteli.
Na základe uchovania predkresťanských rituálov až do dnešných čias je vidno, že aj tento sviatok je prebratý kresťanstvom z prírodných náboženstiev, prípadne náboženstiev spätých s prírodou. Tu patrí aj Rodná viera Slovanov (Rodoslavia).
Sláva Rodným Bohom Slovanským
O slovanských bohoch sa viac môžete dozvedieť na linku: