Predtým ako začnete hrať - Kamene a ich terminológia

Písmo: A- | A+

Ďalší zo série článkov „Predtým, než začnete hrať“ pojednáva o tom najdôležitejšom: o curlingových kameňoch. Povieme si, z čoho sú „čajníky“ vyrobené, koľko vážia, ale aj u koho si môžete nejaký objednať :). V druhej polovici Vám skúsim priblížiť curlingový slovník kameňov.

Rozmery kameňa

curlingové kamene
curlingové kamene 

Curlingový kameň je hrubý kamenný disk, nazývaný aj stone alebo rock. Jeho základné rozmery sú: hmotnosť 17-20kg, obvod 910mm, výška 110mm. Zhora je na ňom upevnená rukoväť (handle). Tá umožňuje kameň uchopiť a roztočiť ho pred vypustením. Vďaka roztočeniu bude jeho dráha na riadne upravenom ľade zakrivená v smere, v ktorom bol kameň roztočený. Tento efekt sa zvýrazňuje najmä keď kameň stráca rýchlosť. Rukoväť je farebná, najčastejšie žltá a červená, ale stretnete sa aj s modrou a zelenou. Jediná časť kameňa, ktorá sa dotýka ľadu, je úzky plochý prstenec merajúci 130mm v priemere a široký 6,3 až 13mm. Vnútro prstenca je vyduté. Na niektorých kameňoch je stupeň vydutia rôzny na hornej a dolnej strane kameňa, vďaka čomu sa môže kameň používať z oboch strán podľa toho, či je ľad rýchlejší alebo pomalší.

Materiál a výroba

Tradične sa curlingový kameň vyrába z dvoch špeciálnych typov žuly: Ailsa Craig Blue Hone a Ailsa Craig Common Green. Oba typy sa nachádzajú na ostrove Ailsa Craig pri pobreží Ayshire v Škótsku.

ostrov Ailsa Craig
ostrov Ailsa Craig 

Blue Hone je o niečo kvalitnejší, takmer vôbec neabsorbuje vodu, vďaka čomu opakované zamŕzanie a roztápanie vody nespôsobí eróziu kameňa. Výhradné práva na Ailsa Craig žulu má rodinná firma Kays of Scotland; vyrába curlingové kamene od roku 1851. V minulosti bola väčšina kameňov vyrábaná z Blue Hone, avšak ostrov sa stal prírodnou rezerváciou a kameňolom bol uzavretý. Poslednýkrát sa Ailsa Craig ťažila v roku 2002. V Kays tvrdia, že majú vyťažených 1500 ton žuly, dostačujúce množstvo na uspokojenie objednávok minimálne do roku 2020. Firma Kays vyrobila curlingové kamene pre všetky štyri olympiády, na ktorých bol curling medailovým športom.

curlingový kameň
curlingový kameň 

Druhým miestom pôvodu žuly na výrobu curlingových kameňov je v severnom Walese. Táto žula sa nazýva Trefor (píše sa aj Trevor). V kameňolome stále prebieha aktívna ťažba a neočakáva sa, že sa tu niekedy vyčerpá žula na výrobu kameňov. Výrobcom kameňov z tohto druhu žuly je firma Canada Curling Stone Co., ktorá sa výrobe venuje od roku 1992. Cena nového Trefor curlingového kameňa je okolo 600 kanadských dolárov za kus.

The Eye on the Hog

Počas súťaží je do kameňov nainštalovaná elektronická rukoväť známa ako the eye on the hog. Jej hlavnou funkciou je odhaľovanie „hog-line“ prehreškov. Táto rukoväť signalizuje zeleným resp. červeným svetielkom, či je ruka odhadzujúceho hráča v kontakte s rukoväťou, keď kameň prechádza hog-line. The eye on the hog je povinná výbava pre najvyššie medzinárodné turnaje, aj keď ich cena sa pohybuje okolo 650 amerických dolárov za jednu rúčku.

Terminológia

guard a draw
guard a draw (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Kamene majú v reči curlerov svoje názvy. Tie sú odvodené od toho, ako je kameň zahraný, kde zastane a prípadne či do niečoho narazí. Pre ľahšiu orientáciu prikladám obrázky.

Draw je kameň, ktorý zastane v kruhoch, je to bodujúci kameň. Ak umiestňujeme kameň do kruhov a za guard, nazýva sa come-around. Kameň, ktorý len časťou svojho objemu leží na kruhoch, sa nazýva hryzák :) (anglicky biter).

Guard je kameň, ktorý zastane v priestore pred kruhmi. Jeho úlohou je zakrývať plochu v kruhoch za ním. Ak je za guardom umiestnený kameň, pre súpera je náročnejšie ho vyraziť. (prvý obrázok: come-around a pred ním guard)

double take-out
double take-out (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Kameň, ktorým vyrážame iný kameň (najčastejšie súperov), sa nazýva take-out. Keď jedným kameňom vyrazíme kamene dva alebo tri, pridáme prívlastok double alebo triple. (druhý obrázok: double take-out)

Hit and roll je druh take-outu, pri ktorom náš kameň vyrazí súperov z hry, a zároveň náš kameň zaroluje na stranu kruhov alebo za guard. (tretí obrázok: hit and roll)

hit and roll
hit and roll (zdroj: Veronika Kvasňovská)

Ak zahráte kameň do kruhoch a zastane veľmi blízko súperovho kameňa, takmer sa ho dotýka, takýto kameň sa nazýva freeze.

Tap back je kameň, ktorý súperov kameň len odstrčí na horšiu pozíciu v kruhoch, nevyrazí ho úplne z hry. Podobným kameňom je split, ibaže split rozrazí kamene viac do strán.

Veronika

PS. Pozrite si video zo seriálu How It´s Made o výrobe curlingového kameňa.

Skryť Zatvoriť reklamu