Predtým ako začnete hrať - curlingová dráha a čiary

Písmo: A- | A+

V sérií článkov „Predtým ako začnete hrať" by som Vás chcela zoznámiť s curlingovým minimom, ktoré by mal vedieť každý záujemca o tento šport na hráčskej úrovni. Profesionálni hráči totiž kamene nevolajú čajníkmi, ani hog-line „tou hrubou čiarou, pred ktorou treba pustiť kameň" :). Pozrieme sa spolu na základnú curlingovú terminológiu, krátku históriu a samozrejme pravidlá tejto krásnej taktickej hry. Prvý článok je venovaný curlingovej hracej ploche.

curlingová hala

Curlingová hala

Curling sa hrá na ľade, to je jasné. Čo však je už menej jasné je, na akom štadióne sa hráva. Vo svete, najmä v krajinách s dlhou curlingovou históriou ako Kanada, Švédsko, Nórsko, Škótsko a niektoré ďalšie, sa stavajú špecializované haly (viď obrázok hore). V týchto halách sa štandardne nachádzajú štyri až šesť dráh, v menších halách dve, v najväčších desať aj viac. Na Slovensku sa zatiaľ nachádzajú dve dvojdráhové haly (v Lamači a v Ružinove). Ľad v takýchto halách je udržiavaný a prístupný iba pre curling.

Ak sa koná nejaký väčší turnaj v meste s účasťou napríklad 30-40 tímov, bežne sa hráva na hokejových štadiónoch, na ktoré sa zmestí 5-6 dráh. Samozrejme, že ľadové plochy sa najskôr špeciálne upravia, nakreslia sa kruhy a čiary. Dráhy sa od seba oddelnia molitanovými mantinelmi.

curlingová hala v Ružinove

Curlingová dráha

Samotné ihrisko (správny termín je dráha) má rozmery 45m na  dĺžku a 4,75m na šírku (originálne rozmery dráhy a kruhov sú merané v britských stopách a palcoch, pre lepšiu predstavivosť ich však uvádzam v metroch). Je to celkom dosť, počas jedného zápasu sa celkom nachodíte :). Kruhy, ktoré sa z praktických dôvodov nachádzajú na oboch stranách dráhy, majú v priemere 3,66m (najväčší rozmer). Červené kruhy majú vonkajší priemer 1,22m. Malý biely stred kruhov má rôzne názvy, najčastejšie sa stretnete s názvom button. Button má v priemere 30cm, trafiť ho je naozaj umenie. V úplnom strede kruhov sa nachádza malá jamka, ktorá slúži na umiestnenie meradla, a nazýva sa tee alebo dolly.

Kamene sa odhadzujú z tzv. hack-u a odhadzujúci hráč musí kameň pustiť pred hog-line vzdialenej 10,06m od hacku. 10 metrov na odhodenie kameňa je dosť, ale aj tak sa stáva, že to niekedy hráč prešvihne a kameň pustí až za hog-line. V takomto prípade sa kameň zastaví a odoberie z hry, odhod sa už neopakuje. Iné zaujímavé rozmery nájdete popísané v obrázku.

hracia plocha

 

Curlingové čiary

Názvy čiar sú odvodené z angličtiny, tak ako aj celá curlingová terminológia. Prvú čiaru som čiastočne popísala už vyššie. Hog-line je najhrubšia čiara, akú na dráhe nájdete. Okrem toho, že určuje hranicu, pred ktorou musíte pustiť kameň, má aj inú funkciu. Ako ste si už možno na obrázku dráhy všimli, hog-line sa nachádza na oboch stranách dráhy. Na opačnej strane, pred kruhmi, slúži ako hranica, cez ktorú kameň musí prejsť, aby bol „v hre". To znamená, že ak je kameň príliš pomalý a neprejde celým svojim objemom hog-line, musí sa odstrániť z hry. Ak ju prejde, ale ostane v priestore pred kruhmi, je to v poriadku, takýto kameň sa potom nachádza vo free guard zone. O free guard zone sa viac dočítate v samostatnom článku.

Čiara s názvom back-line má veľmi podobnú funkciu. Je to dotyčnica zadnej časti kruhov a ak kameň prejde celým svojim objemom túto čiaru, odoberá sa z hry. Čiže ak je pre zmenu kameň príliš rýchly a prejde túto čiaru, už s ním nemôžete hrať.

Medzi hog-line a back-line sa nachádza tee-line. Je to čiara presne uprostred kruhov, delí ich na dve rovnaké polovice. Za touto čiarou môže skip vymetať súperov idúci kameň čo najďalej od stredu kruhov.

Center-line je čiara idúca po celej dĺžke curlingovej dráhy a je najmä vizuálnou pomôckou, podľa ktorej viete sledovať smer kameňa.

Courtesy-line je malá prerušovaná čiara nachádzajúca sa približne 1,2m za hog-line (nie je vyznačená na obrázku). Táto čiara slúži na vymedzenie akejsi „slušnej" vzdialenosti, za touto čiarou stoja hráči (samozrejme okrem kapitána, ktorý sa nachádza v kruhoch), zatiaľ čo odhadzuje súper svoj kameň.

Ešte poznáme dve čiary, ktoré ohraničujú rozmery ihriska: foot-line, nachádzajúca sa za hack-mi, a side-lineSide-line nie je na obrázku pomenovaná, ale je to bočná čiara pozdĺž celej dráhy. Ak sa kameň počas svojej cesty dotkne tejto čiary (môže byť buď iba nakreslená na ľade, ale často býva vyznačená molitanovým mantinelom), vypadáva z hry bez nároku na opravu.

Toľko v krátkosti k dráhe. Ďalšie články o terminológii kameňov a priebehu hry už čoskoro.

Dobrú hru želá Veronika

Skryť Zatvoriť reklamu