Vianoce, aké si spravíme, také máme

Máte radi poľské jedlo?, opýtal sa nás Turek v obchode s potravinami. Nie, Vianoce idú, trošku smutne a s iróniou v hlase som mu moju odpoveď spolu s drobnými vyložila na pult. Veru tak, sú tu Vianoce a nikto o tom nevie. Vlastne moja manažérka v práci to vie. Veď preto mám dnes špeciálne voľno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: www.google.com)

Poľskú kvasenú kapustu už máme, nakladané uhorky tiež. Osem indických poppadums bez príchute použijeme ako náhradu za chrumkavé, voňavé, mäkučké, vianočné oplátky. Že sú spravené z ryžovo-hrachovej múčky sa pokúsim tento rok ignorovať. Ale môj šikovný manžel zohnal pravé rybie filé, pekne kockaté, také, aké sme mávali posledných dvadsaťpäť rokov doma, takže stále sme na tom dobre. Mňam, už sa teším! Hneď ráno som dala variť zemiaky na šalát. Čoskoro zavonia aj kapustnica. Kolegyni sa síce zdvihol žalúdok pri pomyslení, že nechávame natlačenú kapustu niekoľko mesiacov kvasiť v sude, aby sme ju potom mohli hrdo položiť na vianočný stôl, ale na takéto reakcie som už zvyknutá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od ľudí s ktorými pracujem, sme tieto Vianoce dostali tridsaťštyri pohľadníc. Visia na dvoch dlhých šnúrach z jedného konca izby po druhý. Malý vianočný stromček je bohato ozdobený, tentoraz sa ušlo aj palme. V telke vyhrávajú vianočne pesničky. Angličania odpočítavajú, "Už iba jeden deň do Vianoc", tak sa volá dnešná hudobná relácia. Spieva Take That, Lopezka aj stará dobrá Abba. Ale keď začnú hrať Rudolfa s červeným nosom, tlak sa viac nedá držať pod pokrievkou a slzy mi padajú dolu bradou. Čo by som dala za to, aby mi Santa Klaus tento rok doniesol letenku domov. Kde sa už o takomto čase vonku nevychádza, lebo v povetrí je cítiť posvätnosť dňa. Kde sa doma všetci bijú o to, kto prvý ochutná šalát, či nie je príliš slaný. Mojich šesť mladších sestier budú všetci držať v napätí, že žiadne darčeky tento rok nebudú, a pritom každý vie, že ich pod stromček nenápadne niekto poukladá tesne pred večerou. Čo by som dala za to, aby som cítila v kuchyni vôňu vanilkových rožkov, ktoré mame najprv trikrát zhoreli v rúre a až potom sa dostala do cviku.

SkryťVypnúť reklamu

"Už iba jeden deň do Vianoc", spievajú cudzie tváre v televízore. Ja však aj napriek tomu každých päť minút odbehujem ku sporáku, či tie zemiaky už budú, či ešte chvíľu počkať. Môj muž dnes robí, voľno nedostal, však ich Vianoce sú až zajtra. Ja si radšej poutieram slzy a pokúsim sa pripraviť tú najlepšiu slovenskú štedrovečernú hostinu na svete. A budem vďačná aj za hrachové poppadums. Dôležité je, že dnes večer mi medový krížik na čelo spraví môj milovaný manžel.

Katarína Lábiková

Katarína Lábiková

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

https://wr07.webnode.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu