Aj nás sa to týka a podpora zo strany MŠP

Blíži sa čas komunálnych volieb, kedy sa budú voliť poslanci do mestského zastupiteľstva a primátori. Celé 4 roky má mládežník problém stretnúť sa naraz so všetkými poslancami pri panelovej diskusi a prediskutovať s

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

X+

Bol som podpredsedom Rady mládeže Trenčianskeho kraja a počas tohto krátkeho obdobia som získal veľa cenných informácii o participácii, či už medzi žiakmi a vedením školy alebo medzi mládežníkmi a mestom. Za ten čas som zistil, aké je ťažké presadiť nejaké návrhy zo strany mladých ľudí vo vedení mesta prípadne medzi poslancami mestského zastupiteľstva.

Koncom novembra sa budú konať komunálne voľby a každý kandidát za mestského poslanca nasľubuje hory-doly. Preto mi napadlo, že by som mohol zorganizovať pod hlavičkou Rady mládeže Trenčianskeho kraja niekoľko neformálnych stretnutí v niektorých mestách Trenčianskeho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže Rada mládeže Trenčianskeho kraja má svoje sídlo v Dubnici nad Váhom, ja pochádzam a žijem v Považskej Bystrici, a keďže dvaja moji známi mládežnícki kolegovia sú z Prievidze a z Púchova rozhodol som sa, že dané aktivity zorganizujem v týchto mestách. K uvedeným mestám pribudol aj Trenčín, nakoľko je to krajské mesto, a preto by bolo vhodné zahrnúť ho do okruhu týchto neformálnych stretnutí.

Rada mládeže Trenčianskeho kraja je apolitická dobrovoľnícka nezisková organizácia, čo má uvedené aj v stanovách. Rozhodol som sa vykonávať túto aktivitu prostredníctvom RM TNK aby sa náhodou nestalo, že niektorí kandidáti na poslancov do MsZ si budú myslieť, že stretnutia organizujem za účelom spropagovania nejakej politickej strany. Žiadna politická strana a ani jednotlivec nebudú v týchto neformálnych stretnutiach podporovaní zo strany RM TNK.

Skryť Vypnúť reklamu

Neformálne stretnutie s názvom „Aj nás sa to týka“ má svoje hlavné ciele a to: vzbudenie väčšej podpory angažovanosti sa mládeže vo veciach verejných, podporiť participáciu u mladých ľudí a zdôrazniť jej potrebu u kandidátov do MsZ, potreby mladých ľudí a možnosť ich riešenia zo strany kandidátov do MsZ, podpora voľnočasových aktivít zo strany kandidátov do MsZ.

Mestský študentský parlament je poradný orgán mesta Považská Bystrica a zastupuje záujmy mladých ľudí. Očakával som, že s daným stretnutím budú spolupracovať ako spoluorganizátori, keďže participácia voči mestu a mládežnícka politika by mali byť ich prioritou. Študenti, ktorí fungujú v mestskom študentskom parlamente nemajú žiadne výhody z toho, že sú členmi študentského parlamentu, žiadne zľavy, ani kupóny do stredísk patriacich pod mesto napr. plaváreň a pod. Taktiež finančné zdroje z mesta na fungovanie mestského študentského parlamentu sú temer žiadne. Preto som si myslel, že formou vystúpenia pred kandidátmi do mestského zastupiteľstva budú mať možnosť vyzvať kandidátov, aby sa začali venovať tejto problematike a zastali nejaké stanovisko voči študentskému parlamentu. Akým spôsobom môžu kandidáti podporiť mestský študentský parlament.

Skryť Vypnúť reklamu

Takýto návrh niektorí členovia mestského študentského parlamentu, ale aj nečlenovia prijali ako výborný nápad. Videli v tom možnosť sebarealizácie a taktiež možnosť vyskúšať si participáciu naživo pred toľkými poslancami.

Na danú akciu som upozorňoval predsedu mestského študentského parlamentu ešte v polovici októbra. Nakoľko mali nejaké aktivity, ktoré organizoval študentský parlament, nechal som im čas a nezaťažoval som ich. Prisľúbili mi, že koncom októbra sa zídeme za účelom prediskutovania danej veci do detailov. Nech o tejto mládežníckej participácii počujú široko ďaleko a nech sa o nej sníva kandidátom do MsZ ešte pár mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie, oficiálne stretnutie s mestským študentským parlamentom prebehlo 29. októbra o 14tej hod. pred Priorom. Zúčastnil sa jej okrem mňa predseda študentského parlamentu a čestný člen študentského parlamentu. Keď som ich vyzval, aby sme si k danej veci sadli, tak ma upozornili, že nemajú čas. Rešpektoval som to a snažil som sa im v tak nevhodných podmienkach objasniť všetky detaily ohľadne neformálneho stretnutia. Vysvetlil som im ako si predstavujem stretnutie a akú úlohu by mohol mestský študentský parlament na danom stretnutí zastávať. Vystupoval by ako spoluorganizátor, hoc by pre danú vec nemusel nič urobiť iba sa stretnutia zúčastniť a aspoň stručne prezentovať svoju činnosť, predstaviť nedostatky a potreby mestského študentského parlamentu. Členovia študentského parlamentu by oslovili študentov stredných škôl a zavolali by ich na akciu.

Na všetky tieto moje návrhy mi bolo povedané, že ich treba prediskutovať na zasadnutí mestského študentského parlamentu.

Zasadnutie mestského študentského parlamentu sa uskutočnilo 5. novembra v čase 15:00-17:00. Na zasadnutí mestského študentského parlamentu sa rozhodlo, že MŠP sa nebude podieľať na aktivite ako spoluorganizátor, že sa nezúčastní neformálneho stretnutia a že nechce spolupracovať na nejakých aktivitách s Radou mládeže Trenčianskeho kraja. Odôvodnenie bolo sformulované tak, že som ich JA, ako osoba nútil do tejto aktivity, a že som vyvíjal na nich tlak.

Pôsobím v treťom sektore už nejaký čas a myslím si, že ak za mnou niekto príde s ponukou na spoluprácu v aktivite, ktorá napĺňa podstatu „mojej organizácie“ a hlavný cieľ organizácie, tak by som určite nemal odmietnuť. Ak by som nemal záujem, informoval by som členov vlastnej organizácie o danej aktivite a požiadal by som ich o vyjadrenie sa k danej veci v krátkom termíne. Reakciu by som zaslal elektronicky na e-mail organizácie, ktorá chcela so mnou spolupracovať a jasne by som vyjadril stanovisko ohľadom záujmu resp. nezáujmu o spoluprácu. Mestský študentský parlament do začiatku neformálne stretnutia nezaslal žiadne vyrozumenie – spätnú väzbu na výzvu.

Rada mládeže Trenčianskeho kraja nie je žiadna organizácia typu „hej počkaj“, každú našu výzvu považujeme za dostatočné formálnu a bolo by dobré, keby mestský študentský parlament na túto našu výzvu promptne reagoval, aspoň jednou – dvoma vetami. Som sklamaný a znechutený, že som vôbec uvažoval o podpore mestského študentského parlamentu v participácii a získaní väčšieho povedomia u mestských poslancov a komunity v Považskej Bystrici.

Mám príliš veľa povinností, snažím sa efektívne využívať svoj drahocenný čas a odmietam ním viac plytvať pre bandu nevďačníkov, ktorí nemajú ani toľko slušnosti, aby napísali jediný e-mail, že som ich príliš tlačil k danej aktivite a že preto nemajú záujem sa zúčastniť a spolupracovať s RM TNK na iných aktivitách.

Keby som neuprosil Jakuba Kučmu, ktorý mal prísť, ako nezávislý kandidát na stretnutie, aby zastupoval mestský študentský parlament, nebolo by toho, kto by zastupoval študentský parlament a predložil by kandidátom stručný prehľad o činnosti a potrebách študentského parlamentu. Toto všetko je dôkaz, že mestský študentský parlament nefunguje, tak ako by mal. A alkoholické prípadne humanitné akcie typu kvapka krvi nie sú podľa mňa náplňou mestského študentského parlamentu.

Ďakujem za porozumenie

Martin Labudík

Martin Labudík

Martin Labudík

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mysterious :-) Zoznam autorových rubrík:  Neformálne skupinyNeziskové organizácieNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu