Notebook pre študenta

Článok Ako vybrať notebook pre študenta považujem sa marketingový ťah a reálnu hlúposť. Nemám rád holé klamanie a zavádzanie ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na začiatok vybavím špeciálne požiadavky. Pre študentov, ktorí potrebujú počítač na serióznu prácu s grafikou, videom alebo na hranie hier, nemusí im Vami vybraný notebook skutočne vyhovovať. Ale nebojte sa, oni väčšinou presne vedia čo nutne potrebujú a snáď aj vedia zvážiť finančnú situáciu aby si notebook rozumne vybrali sami. Hlavne pri týchto prípadoch sa je vhodné zamyslieť, či by nebol lepší klasický stolový počítač.

Čo sa týka notebooku pre programovanie, až na pár výnimiek (študent väčšinou vie, že bude potrebovať mať spustené 4 virtuálne operačné systémy naraz alebo niečo podobne nezvyčajné) všetko, nové, čo dnes kúpite, bude ďaleko vyhovujúce. Hm, pri programovaní je asi najdôležitejší parameter pamäť. Ide o to, aby programátor mohol mať relatívne veľa programov spustených súčasne, a aby to bežalo svižne. Ak kúpite pamäť o veľkosti 4GB, bude to dosť. Ja som donedávna relatívne v pohode fungoval na 2GB. Dnes mám 3GB a príde mi to už úplne bezproblémové. Ale aspoň 2GB to dnes chce pri operačných systémov typu Windows 7 a niektorých gigantických vývojových prostrediach. Ale nebojte, dnes to je lacné. Na Windowsom XP, stačilo 1GB pamäte, ale s novým PC ho dnes už asi nekúpite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ostal bežný študent a jeho potreby. V zásade platí, čokoľvek kúpite, bude fajn. Čo sa týka výkonu, je nezmysel to riešiť. Všetko čo kúpite, bude skutočne fajn. Predpokladané požiadavky sú Internet, písanie prác, multimédia a prípadne nainštalovať nejaký program potrebný do školy. Typicky výkonnostné najnáročnejšia operácia bude pozeranie HD filmov. Nesledujem to veľmi, ale prehrávač VLC ma dnes už zabudované takmer všetky potrebné kodeky. Teda si stačí nainštalovať iba ten a prehráte asi všetko bez problémov. Pri HD filmov by iné prehrávače mohli mať problém kvôli kodekom, preto skutočne odporúčam VLC.

SkryťVypnúť reklamu

Trochu si tie parametre bežného študenta zhrňme. Výkon, teda procesor (CPU) bude postačujúci, nech dnes kúpite hocičo. Pamäť (RAM) pre Windows 7 je také rozumné minimum 2GB, i keď beží aj na 1GB. Ale vravím, dnes je to lacné a budúce požiadavky Windowsu netuším. Osobne by kúpe novej nového notebooku by som nešiel pod 4GB, ale ako vravím, nutné to určite nie je. Tipujem, že po videu (čítaj film) a operačnom systéme (musí byť) najviac pamäte zožerie Internetový prehliadač (prosím, nepoužívajte Internet Explorer ale nainštalujte si Chrome, Firefox alebo Operu). Môj zaberie bežne 0,8 GB ale neinformatik ho tak nepoužíva (väčšinou nemá otvorených 30 stránok súčasne) a tak zaberie podstatne menej.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa spomína pevný disk. Je dobré vedieť, že práve táto komponenta najviac spomaľuje chod počítača a je fajn mať disk v notebook, kde píše 7200 RPM ale štandard na notebookoch je 5400 RPM a ľudia sa nejako nesťažujú. Čo sa týka veľkosti, tak na prácu dnes stačí skutočne hocičo. Nie som bežný užívateľ a Windows 7 má u mňa disk o veľkosti 60 GB a to tam mám nainštalovaný taký moloch ako Visual Studio (8 GB) a podobne a stále tam mám kopec miesta. Klasické disky sú lacné a tak s notebookom asi už nekúpite pevný disk s kapacitou menšou ako 250 GB. Práca bude zaberať skutočne veľmi málo miesta a zvyšok sa dá vyplniť akurát tak fotkami, hudbou a filmami (dnes ma už bežne jeden film 8 GB). Predajca Vás môže ešte lákať na nový, tvz. SSD disk ale je to drahé a nepotrebujete to. V nejakých tabletoch to stojí za zváženie ale inak to vôbec nepotrebujete a väčšinou ide iba o marketingový ťah. SSD disky sú možno budúcnosť ale dnes ešte nie v bežnom notebooku. Keďže dáta majú častokrát väčšiu hodnotu ako celý notebook, stojí za zmienku, že s poškodeného SSD disku nedostanete žiadne dáta, z klasického sa dá dostať veľa.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek dnes už slabému a smiešnemu výkonu majú môj aj sestrin notebook parametre, ktoré aj dnes sú stále drahé (odolnosť, displej, tichosť, bezpečnosť).Notebook treba občas aj preniesť a LCD displej 15,4” sa mi už vidí veľký na prenos. 14,1” displej sa mi javí ako dobrý kompromis. Naše dispeje majú luxusné rozlíšenie 1440x900. Skúste si prefiltrovať dnešné ponuky pre tento parameter LCD displeja a lacné kúsky, veru, nenájdete. Rozlíšenie vraví to, koľko má displej zobraziteľných bodov. Teda čím je vyššie, tým na neho viac vojde a nemusíte veľa posúvať (skrolovať text) touchpadom alebo kolečkom myši. Pre programátora je to nenahraditeľné a prezeranie webu je tiež veľmi príjemné. Skutočne, na menšom displeji vidíte podstatne viac ako na väčšom, ak má menší väčšie rozlíšenie. Ale väčšie rozlíšenie je stále drahé.

Ja som mal šťastie na jeden s posledných kusov Toshiby Tecra M9 (tichý a pevný, klávesnica odolná voči poliatu, 14,1” 1440x900 s kopou bezpečnostných prvokov) nový za polovičnú cenu. Tie parametre sú pre mňa skutočne dôležité. Sestre som ešte predtým vybral IBM Thinkpad T40. Síce ma to už chabý výkon, ale na prácu jej stačí. Aj pár priateľom som odporučil nejaký Thinkpad zo stránky www.gigacomputer.sk v tých časoch už z procesorom Core 2 Duo (bohate stačí na prácu) a sú veľmi spokojní. Vlastniť špičkový notebook za dobrú cenu, i keď nie úplné nový sa pri radoch IBM Thinkpad a Dell Latitude oplatí.

Týmto som Vás chcel uistiť, že nemá zmysel priplácať za vyšší výkon, lebo práve to je na počítačoch to, čoho hodnota najrýchlejšie klesá. Mám význam si priplatiť za spomínané veci, ale to sa budete odrazu hýbať v úplne iných cenových ponukách.

Netbooky (tie maličké notebooky) prípadne tablety sú zaujímavou voľbou. Ich najváčšia nevýhoda je to, že sú pomerné krehké. Ich veľkosť je asi výhoda, keď niekto o nich uvažuje. Výkon ma slabší ale bude stačiť skoro na všetko. Ja ako programátor by som mal pár veľkých aplikácií tak by som musel mať aspoň 2GB pamäte. Netbooky sa často krát dodávajú s 1GB a ľudia sa sú aj tak radi. Ich slabší výkon je občas aj to, prečo si ich študenti kupujú, lebo sa boja, že na poriadnom notebooku by namiesto školy hrali hry. Ich veľké plus je pomerné veľká výdrž baterky.

Veľkosť displaya veľmi závisí od potrieb. Pri častom prenose je múdre sa zamysieť nad na menším. Avšak ak študent bude notebook kolovať medzi stolom na internáte a stolom doma, nemusela by prekážať ani 17“.

K značkám. Notebooky Apple sú drahšie ale pre ľudí majú svoje čaro a ich kúpou asi nie je čo pokaziť. Dell sú tiež veľmi fajn a asi majú zo všetkých najlepší servis. Toshiby sú tiež kvalitné (veď Toshiba vyrobila prvý notebook) ale často na nich zvyknú odísť baterky. Lenovo je bývale IBM ale zdaľeka už to nie je tá kvalita, aká bola za IBM Thinkpadov, no stále je to to lepšie, čo je na trhu. Značka Asus ma asi najlepší pomer cena/výkon. HP nejako nemá zmysel kupovať. Sú drahšie ale nie sú v ničom lepšie ako Asus. Sony majú desing a sú drahšie, ale chvály som na nich nepočul ale ani hany. Značku Acer som prestal sledovať, lebo roky mala mizernú reputáciu a lákala cenou. Značke Acer už asi neuverím a ich ponuky preskakujem. Pri značke notebooku (okrem Dell) by som aj zvážil Vašu lokalitu. Ak sa študent bude pohybovať v meste, kde je je servisné centrum napríklad Fujitsu-Siemens, je vcelkú rozumné zvážiť kúpu Fujitsu-Siemens.

Čo sa týka operačných systémov, najskôr kúpite notebook s Windows 7, čo je skutočne podarený systém. Prípadne sa môžete poohliadnuť po nejakom linuxe. Na začiatku sa odporúča Ubuntu, Kubunut, Lubuntu, Xubunut, Mint a podobné systémy, kde by bo jednoduchej inštalácii malo všetko fungovať. Notebooky bez Windowsu sú lacnejšie. Viem aj o pár bežných používateľov, ktorých linux skutočne oslovil a dá sa ním nahradiť Windows.

Snáď som Vás trochu presvedčil, že výkon je skutočne to posledné, načo je v treba pri dnešných notebookoch pozerať. Pekný deň!

Adrián Lachata

Adrián Lachata

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Uvažujúci individualista, symbiotický schizofrenik. Zoznam autorových rubrík:  ProgramovanieZážitkyPrózaVýpiskyNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu