
Odleteli sme z letiska Newark do Salt Lake City. V Newarku som sa prvýkrát stretol so zápchou na runway. Pred naším lietadlom stálo asi 10 lietadiel čakajúcich na uvolnenie vzletovej dráhy a za nami bolo ďaľších asi 10 lietadiel. Let trval asi 5 a pol hodiny, potom nasledoval rýchly prestup do lietadla, ktoré letelo do mesta Fresno, ktoré sa nachádza v púšti, asi v polovici cesty medzi Los Angeles a San Franciscom. Bývali sme tam, naše dva tripy začínali práve v tomto meste. Mesto nemá okrem pár budov v downtowne takmer žiadnu budovu vyššiu ako 3 poschodia, ale aj tak má asi 450 000 obyvateľov.
Prišli sme večer, na druhý deň ráno nás zobudilo slnko, ktoré sme už dlho nevideli. To nás sprevádzalo takmer po celú dobu pobytu - bez jediného obláčiku. Prvý výlet bol do Los Angeles. Zamierili sme si to po dialnici číslo 5 cez Bakersfield (z ktorého je napríklad skupina Korn alebo Limp Bizkit) so zastávkou v zábavnom parku "six flags magic mountain". Bol to jeden z mojich najväčších zážitkov z krajiny za oceánom. Rollercoastery - najväčšia atrakcia parku, sú naozaj úžasné a jazda na väčšine z nich je nezabudnuteľná.

Nemohol som si odpustiť tieto videá. Z tých rollercoasterov mám najsilnejšie zážitky. Nenahrával som to ja, ale našiel som to na youtube. Tieto atrakcie sú pomerne odlišné od naších centrifúg, reťazákov a lodí. Za 6 hodín sme stihli pobehať asi 8-9 rollercoasterov, ale mali sme výhodu, že sme tam boli v septembri, keď už je po sezóne a začína škola. Inak by sme vraj nestihli ani 4 rollercoastery. Večer sme sa vydali do Los Angeles, ktoré bolo pred nami už len kúsok. Prešli sme cez hory a začína sa objavovať civilizácia, predmestie Pasadena, Glendale, Burbank. Začína byť tma, večeriame v T.G.I. Fridays. Presúvame sa na Hollywood boulevard - dlhá ulica známa z rozdávania Oskarov, na chodníkoch sú hviezdy s menami filomvých hviezd, spevákov, kreslených postavičiek..

Na chodníku stretávame Batmanov, Supermanov, Elvisov, Spidermanov a dokonca aj Ježiša! Pozor, chcú sa odfotiť a za fotku pýtajú peniaze a sú neodbytní.

Na boulevarde je aj v nočných hodinách živo. Dalo by sa povedať, že to tam žije viac v noci ako cez deň, keď sa každý snaží byť zalezený v klimatizovanej miestnosti, alebo na pláži, ďaleko od betónu, kde sa nedá dýchať v tom teple.


Po prechádzke touto ulicou sa vraciame šialenými dialnicami mesta Los Angeles, po ľavej strane vidíme vysvietený nápis Hollywood, chystáme sa spať. Na druhý deň ráno sa vydávame na pláž Santa Monica. Los Angeles nie je pobrežné mesto, ako sa na prvý pohľad zdá. Celé pobrežie okupujú mestá, ktoré sú s LA viacmenej spojené, ale majú samostatné samosprávy. Sú to mestá ako Santa Monica, Santa Ana, Long Beach, alebo Malibu.

Pláž je relatívne opustená, asi aj preto, lebo je po sezóne, vanie chladnejší vietor, a tu, v okolí LA vidíme aj oblaky! Pobudneme pár hodín, sadáme do auta a vyrážame na smer Fresno. Cesta trvá bez zastávok asi 5 hodín, prichádzame večer pri západe slnka. Dávame si dvojdňovú pauzu, lebo sme prechladli.
Náš ďalší cieľ je Yosemitský národný park. Fresno je najbližšie veľké mesto k tomuto parku. Cesta na okraj parku trvá asi 2 a pol hodiny. Krajina sa mení z rovinatej púštnej na mierne kopcovitú, pribúdajú stromy, nadmorská výška... Odrazu sme pred závorou do národného parku, platíme si vstup za auto a ideme do Yosemite Village, ktorá sa nachádza v najkrajšej doline celého parku. Po jej stranách sa týčia El Captain a Half Dome - veľké skalné útvary, ktoré symbolizujú tento národný park.

Často zastavujeme na oddychových miestach a kocháme sa na dolinu a okolité kopce. Pre porovnanie uvediem, že kopce sú približne tak vysoké ako naše Tatry.

El Captain je skalná stena naľavo a Half Dome je veľký monolit v pozadí v pravej časti fotky. Uprostred sa nachádza Yosemite Village. Je tam indiánske múzeum, kúsok odtiaľ sú vodopády, ktoré boli v čase našej návštevy vyschnuté. Vraciame sa naspäť, ale nájdeme si ešte chvíľku na sekvoje - najväčšie a najstaršie žijúce organizmy na svete. Mnohé z nich sú staré vyše 4000 rokov a vysoké nad 100 metrov. Sú gigantické, ale častými návštevami ľudí sú poškodzované ich koreňové systémy a potom sa môže stať, že vysychajú. Boli sme ich pozrieť v oblasti zvanej Mariposa Grove.

Na večer sa vraciame naspäť do Fresna. Prespávame, na druhý deň sa chystáme odletieť veľmi komplikovane z Fresna cez Salt Lake City, Washington a Madrid do Viedne. Cesta trvá takmer 3 dni a na jej konci vidím mestečko Vrbové, z ktorého pochádzam.
Zaujímalo ma, prečo má štát Kalifornia takú vlajku, akú má. Prvýkrát bola použitá v roku 1846, keď sa americkí osadníci vzbúrili proti mexickej vláde. Vzbura sa nazývala "medvedia vzbura". Vlajka bola schválená však až v roku 1911. Takisto medvede majú hojné zastúpenie v Kalifornských horách vrátane Yosemitov.
Tu sú moje "minicestovateľské" blogy :