Netreba kecať, hneď dám príklad.

Toto je surový originál bez akejkoľvek úpravy.

A tu je ten istý záber, len po absolvovaní fotošopy. Pridaný kontrast, pozmenené farby, skúšal som odtieňmi šedej zvýrazniť hĺbku Tatier v pozadí, nad kotlinou pochmúrnosť vytvoriť a dal som tomu pre mňa vhodný orez.

Piešťany, opäť originál. Je to RAW, tak sa z neho dalo vytvoriť viac expozícii bez poznateľnej straty kvality.

A šup do photomatixu, ktorý spojil viacnásobnú expozíciu a pekne vyfarbil shadows a aj highlights. Napríklad fotograf Fikacek upravuje väčšinu svojich fotiek práve v tomto programe, len kus lepšie a nápaditejšie ako ja :)

Fotka s polarizákom, takto vyzerá "surová" . Som inak toho názoru, že digitálna fotografia je polotovar, musí sa s ňou ešte niečo robiť. No, alebo to neviem.

Po zosvetlení, pridaní kontrastu a ostrosti a miernom oreze to vyzerá asi takto. Pri úprave sa pridal šum, strata kvality je citeľná. Ale v malom rozmere alebo pri maloformátovej tlači zaniká.

Vysoké Tatry zo štítu Rysy (2499mnm). Vpravo dole zavadzajú ľudia, obloha je presvetlená, chcelo by to zdramatizovať ju, čo sa podarilo photomatixom.

A tu je výsledok. Mraky vzadu sa krásne prekreslili a zdramatizovali celú oblohu. Neskôr som upravil tónovanie fotografie do šedých farieb.
Toto bol taký menší článok. Po nechcenom formátovaní disku mi zmizlo pár originálov, tak som našiel tieto ukážkové. Tak čo vy na to? Je úprava lepšia alebo nie? Alebo to je relatívne? Najideálnejšie je vyfotiť okamžite fotku, ktorá je pekná a netreba jej úpravu. No, ale to je obzvlášt pri krajine problém. Teda aspoň pre mňa.