Graf (zdroj Eurostat) poskytuje dva pohľady na vybrané krajiny za rok 2012. Veľkosť domáceho trhu, vyjadrenú počtom obyvateľov a pomer exportu k hrubého domácemu produktu (HDP) v bežných cenách. Stĺpec „veľkosť trhu za jednotlivé krajiny predstavuje koeficient v pomere ku Slovensku, ktoré má hodnotu 1,00 (100 %).

Je evidentné, že veľkosť populácie krajiny určite nie je tým rozhodujúcim faktorom váhy exportu v ekonomike. Podiel exportu populačne rovnako veľkého Fínska nedosahuje ani polovicu nášho. Ten náš výrazne prekračuje 90 %, ale podiel 2,5-násobne menšieho Lotyšska iba mierne prekračuje 60 %. Tiež 2,5-krát menšie a ekonomicky vyspelejšie Slovinsko vykazuje značne nižšie hodnoty. Podiel Holandska dosahuje takmer 90 %, avšak prakticky polovičné, ekonomicky rovnako vyspelé, Rakúsko je prakticky rovnako blízko k iba 60 %. Podobných príkladov, jasne preukazujúcich oprávnenosť vyššie uvedeného konštatovania, je v EÚ viac ako dosť. Zaujímavo vyzerá porovnanie dát najväčších ekonomík. Pomer exportu k HDP bol v roku 2012 v Nemecku 51,5; vo Francúzsku 28,0; Veľkej Británii 31,7 a Taliansku 30,3 percenta. Ešte zaujímavejší je pohľad na vývoj tohto ukazovateľa. Nemecko ešte v roku 1995 dosahovalo spomedzi týchto krajín ďaleko najnižšiu úroveň, a to 23,7 % (Útek Nemecka k vlastnej mene je asi to posledné, čo nám reálne hrozí).
Je teda zrejmé, že aj závislosť našej ekonomiky na exporte, a teda zahraničnom dopyte nie je dôsledkom nemennej objektívnej danosti, ale hospodárskej politiky všetkých našich doterajších vlád.