Sedem dní na východe: Deň štvrtý a piaty, najvýchodnejší východ (Hostovice, Nová Sedlica, Snina, Domaša, Lačnov)

Sedem dní na východe: Deň štvrtý a piaty, najvýchodnejší východ (Hostovice, Nová Sedlica, Snina, Domaša, Lačnov)
Večerníčkova chalúpka (Zdroj: Laďo Matejka)
Písmo: A- | A+

Náš výlet už v tieto dni už východnejší ani nemôže byť. Každý deň sa balíme a znovu vybaľujeme, ale za tie užasnuté a spokojné tváre detí to stojí.

Ráno sme cestou z Borovky skúsili šťastie a pomotali sme sa po Hostovických lúkach, kde žijú posledné voľne žijúce zubry na Slovensku. V lete sú však schované, tak sme si len vymysleli pár rozprávok o zubroch a išli sme ďalej. Príroda je tu nádherná aj bez zubrov.

Do Novej Sedlice, našej ďalšej zastávky, nám to trvalo niečo cez hodinku. Jednoducho sme chceli v rámci výletu na východ zažiť aj úplne najvýchodnejšiu obec. Inak, chalúpku deduška Večerníčka nájdete práve tu a vyzerá takmer tak, ako si ju pamätáme, okrem psej búdy. Samozrejme, že ním to celé trklo, až keď sme pred ňou už stáli.

V okolitých dedinkách je viacero unikátnych drevených kostolíkov, ktoré môžete po á všetky pobehať a po bé ísť len do obce Zboj, kde sú všetky ich miniatúry, a máte to za polhodinku zmáknuté.

O hodinu sme sa už kúpali na Sninských rybníkoch, biokúpalisku, ktoré využíva techniku samočistenia pomocou rastlín a rias. Málo ľudí a dobré služby príjemne prekvapili. Odmenou za krátku búrku bola nádherná dúha nad celou Sninou.

Sninské rybníky
Sninské rybníky (zdroj: Laďo Matejka)

Noc sme strávili v jednom z hotelov v Humennom, odkiaľ sme vo štvrtok vyrazili na ďalšie kúpanie, tentoraz na Domašu.

Na Domaši sa pokojne dá stráviť aj niekoľko dní, alebo trebárs aj celá dovolenka. Je tu skutočne čo robiť. My sme toľko času nemali, tak sme si len požičali paddleboardy, trochu sme si na nich zamachrovali a pohli sme sa ďalej, k jednej z najzaujímavejších atrakcií tohto výletu.

Paddleboardy na Domaši
Paddleboardy na Domaši (zdroj: Laďo Matejka)

Tip č. 12: Ak stíhate, absolvujte plavbu loďou Bohemia. Okrem zaujímavých vyhliadkových plavieb sa na nej konajú dokonca aj koncerty. Stálo by za to zvážiť aj nocľah v okolí Domaše.

Za obcou Lipovce, v Lačnovskej doline, vás privíta veľká drevená tabuľa s nápisom Zlá diera. Píše sa o nej veľa, hlavne, že je nejaká iná ako ostatné jaskyne, a toto plne podpisujem. K samotnej jaskyni vedie príjemná 15 minútová prechádzka lesom a čas vstupu sa dozviete až na mieste. Celé to funguje rodinne, živelne, s nápadom a vtipom. Jaskyňu prevádzkuje pán Rudolf Košč, a dáva do toho skutočne všetko. Aj týmto by sme sa mu chceli poďakovať na unikátny zážitok.

Tip č. 13: Nevynechajte Zlú dieru, sem treba určite ísť! Viac neprezradím, vyskúšajte si to.

Jedna z najzaujímavejších jaskýň na Slovensku
Jedna z najzaujímavejších jaskýň na Slovensku (zdroj: Laďo Matejka)

Cestou späť na parkovisko máte výhľad Srdiečko s peknou vyhliadkovou lávkou – budete mať celú dolinu ako na dlani.

Počuli ste už o Lačnovskej anomálii? Čaká na vás rovno na parkovisku pred Zlou dierou. Postavte sa na parkovisko a položte na cestu napríklad plechovku (plnú). Hlava to bude brať len ťažko, ale plechovka sa začne kotúľať hore kopcom. Je to jedno z dvoch miest na Slovensku, kde gravitácia jednoducho neplatí. A vy budete mať tému na najbližšiu polhodinku.

Odtiaľto nás už čakala dlhšia cesta do Pienin, kde sme dorazili až večer. S ubytovaním sme stavili na istotu, keďže sme tu už niekoľkokrát boli a ubytovali sme sa v útulnom apartmáne v obci Majere (číslo 42, kontakt rád poskytnem), odkiaľ je blízko na všetky pieninské atrakcie. Postarali sa o nás ako o vlastných za veľmi priateľskú cenu. Vrelo odporúčam. O Pieninských zážitkoch sa dočítate zajtra 😊

Skryť Zatvoriť reklamu