Ako otvorenie prevádzok pomôže v boji proti koronavírusu

Aj vaši známi či rodina končia s podnikaním, lebo museli zatvoriť svoje prevádzky? A čo ak je to celé inak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Počúvate len o tom, že musia zatvoriť obchod, lebo nemajú z čoho zaplatiť nájom, že jediný, kto v tejto kríze prežije, je Tesco, lebo oni môžu predávať hocičo, ale obchod na to určený musí „utrieť hubu“. Nespravodlivé, poviete si, ale radšej ako chytiť vírus. Treba vydržať, utiahnuť si opasky, možno skúsiť blackout a zabarikádovať sa doma. 

Vedeli ste však, že niektoré zákazy akože na ochranu pred koronou ju doslova pomáhajú rozširovať? O tom, ktorá prevádzka môže byť otvorená a zarábať a ktorá už nie, sa rozhoduje doslova od stola a bez toho, aby sa domyslelo, čo to môže spôsobiť. Tak si uveďme niekoľko príkladov:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. KADERNÍCTVA. Lebo nám tam chytajú vlasy. Čiže keď bude koronakríza trvať rok, budeme všetci vyzerať ako Sandokani a ľudia, ktorí si roky budovali svoj biznis a klientelu, začnú jesť korienky a zabudnú, že kedysi boli majstri svojho remesla, hej? Zabudnite. „Koronarealita“ je taká, že kaderníci chodia k svojim zákazníkom domov, aby prežili, schovávajú sa kade-tade v garážach a peniaze dostanú na ruku. Nebolo by rozumnejšie ich riadne zarúškovať, skontrolovať hygienické podmienky salónov a určiť maximálny počet klientov? Nejde totiž len o pekné účesy či peniaze, ktoré štát stráca na daniach, ale predovšetkým o zdravie. U vás doma im totiž rúško či teplotu nikto neskontroluje.

SkryťVypnúť reklamu

2. PEDIKÚRA. Nie je len pre pekné nožičky. Mnohí ju potrebujú zo zdravotných dôvodov. A tak okrem kaderníkov aj pedikéri cestujú po svojom meste od domu k domu a veselo môžu napríklad aj šíriť nákazu, čomu by v bezpečí vydezinfikovaného salónu mohli ľahko predísť. O čiernej ekonomike škoda reči – chcem vidieť človeka, ktorý si počas krízy uvedomí, že sa dá zarábať aj bez platenia daní, že ich po jej skončení začne zrazu platiť.

3. LETNÉ TERASY. Kto má chuť na pivko, nájde si k nemu cestu. Korona – nekorona. A kto ho chce predať, urobí to. Najmä keď cez plot vidí, že sused, ktorý vlastní potraviny, má väčšie tržby ako na Vianoce. Čo mu bráni vyložiť si do výkladu krčmy 3 poháre medu a krabicu fit tyčiniek a premenovať svoju prevádzku na Biopotraviny? Kŕdeľ štamgastov okolo výčapného okienka je len náhodička. A celý vírus im môže vietečo. Namiesto toho by mohli byť oficiálne otvorené terasy za dodržania prísnych hygienických podmienok, s rozostupom stolíkov a presne určeným maximálnym počtom ľudí. Určite to obmedzí šírenie nákazy menej ako hromadné popíjanie „na tajňáša“ za plotom krčmy.

SkryťVypnúť reklamu

4. ÚRADY. Ak ste ešte nezažili hodinový rad kvôli žltému lístku v schránke, patríte k tým šťastnejším a ešte vás to len čaká. Štát nám na jednej strane zakazuje zhromažďovať sa a na druhej nás skrátením úradných hodín doslova núti, aby sme prišli všetci v jeden čas na jedno miesto. Naopak, teraz je priestor na predĺženie otváracích, úradných a ordinačných hodín, aby sa ľudia rozptýlili. Ak si to vyžaduje zvýšiť počet či výšku platu úradníkom, urobme to! Vyjde nás to určite menej ako umelé pľúcne ventilácie.

A je toho určite oveľa viac. Ak ste si všimli nejakú korona-absurditu, dajte mi vedieť, rád ju do blogu doplním. Možno niekomu nakoniec svitne, že najlepší recept je predsa len ten zdravý rozum.

Ladislav Matejka

Ladislav Matejka

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  149x

Župný a mestský poslanec v Trenčíne, stavebný technik a energetik. Zástanca zdravého rozumu, bežec a milujúci otec. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu