Planétka pomenovaná Hviezdoslav

Na Slovensku máme naozaj mnoho významných ľudí. O tom svedčí aj to, že mená našich básnikov nenosia len ulice a námestia u nás, ale rovno celé planéty. Na počesť jednej z vedúcich osobností slovenskej literatúry a kultúry zo sklonku 19. a 20. storočia Pavla Orságha Hviezdoslava je pomenovaná planétka o rozmeroch asi 12 km "3980 Hviezdoslav". Objavil ju Doc. RNDr. Antonín Mrkos CSc. večer 4.decembra 1983 na juhočeskej hvezdárni Kleť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Pavol Orságh Hviezdoslav
Pavol Orságh Hviezdoslav (zdroj: wikipedia.org)

Na Slovensku máme naozaj mnoho významných ľudí. O tom svedčí aj to, že mená našich básnikov nenosia len ulice a námestia u nás, ale rovno celé planéty.

Na počesť jednej z vedúcich osobností slovenskej literatúry a kultúry zo sklonku 19. a 20. storočia Pavla Orságha Hviezdoslava je pomenovaná planétka o rozmeroch asi 12 km "3980 Hviezdoslav". Objavil ju Doc. RNDr. Antonín Mrkos CSc. večer 4.decembra 1983 na juhočeskej hvezdárni Kleť.

Planétka sa v čase objavu nachádzala vo východnej časti súhvezdia Býk. V objavovej opozícii bola planétka na Kleti pozorovaná iba v 2 nociach a celkovo boli zmerané 4 pozície, neskôr zaslané do MPC (Minor Planet center).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minor Plenet Center

Naposledy bola planétka pozorovaná večer 5. decembra 1983. Planétka bola na Kleti pozorovaná aj počas 3 nocí v októbri 1988 (6 pozícií). Očíslovanie planétky bolo zverejnené v cirkulári MPC č. 14173 vydanom dňa 20. februára 1989.

Meno planétky navrhli pracovníci Astronomického ústavu v Tatranskej Lomnici, stalo sa oficiálnym po zverejnení v cirkulári MPC č. 25976 vydanom dňa 7. novembra 1995 Medzinárodnou astronomickou úniou.

Juhočeská hvezdáreň Kleť

Planétka obieha okolo Slnka v strednej vzdialenosti 467 mil. km po mierne excentrickej dráhe s dobou obehu 2016 dní. K Zemi sa približuje na minimálnu vzdialenosť 243 mil. kilometrov a jej veľkosť je odhadovaná na 12 km.

Skryť Vypnúť reklamu

Antonín Mrkos objavil aj planétku 4018 Bratislava a na jeho počesť je pomenovaná aj planétka "1832 Mrkos".

Ladislav Miko

Ladislav Miko

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád píšem o veciach, ktoré ma zaujímajú. Rád cestujem a neznášam faloš. Zoznam autorových rubrík:  FacebookNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu